Hlavní navigace

Jak sen o vlastním bydlení ohrožuje ekonomiku

6. 5. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Touha mít vlastní bydlení je zcela přirozená. Splnit si ji přitom může stále větší množství lidí. Na první pohled skvělá věc se ale může proměnit ve finanční krizi.

Mnoho Čechů využívá extrémně lákavých úrokových sazeb hypotečních úvěrů a pořizuje si vlastní bydlení, přestože by jinak bydleli v nájmu. Částečně jim v tom pomohly také nižší ceny bytů a domů v předchozích letech, které klesly vlivem finanční krize s počátkem v roce 2008. Neklesly však o tolik, aby v lidech vůči koupi nemovitosti vzbudily nedůvěru. Veškeré poklesy byly ospravedlňovány jako krátkodobé vychýlení jinak rostoucího trendu. Jakoby ceny nemovitostí musely neustále růst a nemohly klesnout do té míry, která by znamenala nevýhodnou investici. Čtěte více: Nákup bytu jako investice. Vyplatí se?

Nájemníci tvoří stabilní trh

Až donedávna žili v České republice majitelé a nájemníci nemovitostí ve vyrovnané symbióze, která zaručovala stabilní trh. To se změnilo. O nájem nikdo solventní prakticky nestojí. Kdo má jen trochu možnost, bere si hypotéku a míří do vlastního. Je to zcela pochopitelné – mít ve vlastnictví střechu nad hlavou je jednou z nejlákavějších investic. Bohužel se neustále poukazuje jen na její výhody a ten, kdo platí nájem, místo toho, aby splácel hypotéku, je považován téměř za hlupáka.

Jenže lidem, kteří si své bydlení pronajímají, bychom měli spíše děkovat. Právě oni jsou důvodem poměrně vysoké hospodářské a sociální stability České republiky. Protože ti, kdo si pořídí nemovitost, vsadí v drtivé většině případů vše na jednu kartu. Do bytu vloží veškeré úspory a ještě se zadluží. Hypotéka je sice nejrozumnějším z úvěrů, ale stále je to dluh, který vám nikdo neodpustí. Taková sázka je riskantní zejména proto, že také na trhu s nemovitostmi platí základní pravidlo tržního hospodářství: každá věc má jen takovou hodnotu, jakou jsou za ní ostatní ochotni zaplatit. Krásný domek na klidném místě může potkat hned několik pohrom: nepojištěná škoda, záplava, nový silniční tah nebo třeba letiště. A jeho hodnota je rázem o poznání níže.

Na každém kurzu o správném investování vám lektor na úvod poví, že je třeba riziko snižovat diverzifikací. Zkrátka rozložit úspory tak, abyste o ně nepřišli jednou chybou či neovlivnitelnou událostí. V případě vlastního bydlení jako by to neplatilo. Jistě, jde o zvláštní druh investice, která vám zároveň zajistí střechu nad hlavou. Ale stále je to investice. Oproti nájemníkovi má vlastník na velkou část života vázanou velkou část úspor a příjmů.

Ať si každý dělá, co chce, chtělo by se říci. Do určité míry je to také naprosto správný způsob uvažování. Jenže když příliš mnoho lidí dělá to samé, začne to ohrožovat základy celé ekonomiky. Pohled do historie finančních krizí posledních několika desítek let ukazuje, že byly často spojeny právě s výkyvy nemovitostního trhu. Naposledy to byla americká finanční krize, která se zrodila coby krize hypoteční, ale jelikož okamžitě začala ohrožovat banky, rychle změnila název.

školení účto Kučerová

Anketa

V jaké výši máte hypotéku?

Londýn – ukázková bublina

V Londýně se vzhledem k nedostatku místa prakticky nestaví nové bydlení. Ceny místních nemovitostí přitom neustále rostou, přestože jsou už dnes mnohdy nejdražší na světě. Nárůst hodnoty zdejších bytů a domů vzbuzuje iluzi dramaticky rostoucího hospodářství. To ale Velká Británie nemá. Nejde tedy o odraz nových hodnot, ale spíše o přebytek prostředků ruských a arabských miliardářů, kteří je investují právě do londýnských nemovitostí a zvedají tak ceny úplně všem. Poučení z nedávné krize je přitom očividné: dlouhodobě se ceny nemohou vzdalovat od hospodářské základny.

Černý scénář? Růst sazeb a pokles cen bytů

Co se stalo? Americkým bankám přestalo stačit zásobovat domácnosti štosy kreditních karet, chtěly větší obchody. Ekonomika jela na plné obrátky, nezaměstnanost byla nízká a rizika se zdála být iluzorními. Proto hypotéku dostal v podstatě každý, kdo si o ni požádal. A to i ti, kdo by ji vzhledem ke svým napjatým příjmům dostat neměli. Mnozí dostali dokonce hypotéku nejen na sto procent hodnoty nemovitosti, ale třeba i na sto deset. Všichni totiž předpokládali, že ceny domů porostou. V letech před krizí se tak velmi rychle zdvojnásobily závazky amerických domácností a více než dvě třetiny všech poskytnutých úvěrů sloužily k financování bydlení. Bublina byla už tak veliká, že musela prasknout. Ceny nemovitostí brutálně spadly a lidé s hypotečními úvěry najednou měli splácet mnohem více, než kolik činila cena jejich domu či bytu.

Česká republika je pravděpodobně od podobné bubliny, jejíž prasknutí následkem amerického hypotečního krachu zažilo například Španělsko a Irsko, dostatečně vzdálená. Ale také u nás na hypotéku dosáhnou podprůměrně vydělávající lidé, které navíc láká nízká úroková sazba, kterou však získají pouze na tříletou, maximálně pětiletou fixaci. Po jejím skončení už mohou být sazby podstatně výše a hypotéku prodražit. Nikde navíc není psáno, že se tento trend neprotne s poklesem ceny nemovitosti. Aktuálně sice ceny lehce rostou, ale to platí především pro žádané lokality. Na venkově je řada domů za nabídkové ceny neprodejných. Lidí přitom spíše ubývá než přibývá, což v dlouhodobé perspektivě bude ceny tlačit dolů. Přitom platí, že je velmi těžké odhadnout, kdy už bublinu není třeba přifukovat, tedy moment, kdy začne živit sama sebe.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).