Hlavní navigace

Jak nenaletět řemeslníkovi? (příběh)

4. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zvládnete vymalovat, ale na výměnu oken nebo obnovu parket už si netroufáte? Pak jsou na řadě odborníci. Ale pokud jejich práci nerozumíte, za fušeřinu zaplatíte tisíce.

Internet nic neprozradí

Nejprve jsme zkusila vyhledávat malíře a parketáře ve firmách na internetu. Všichni se chlubili zaručenou a léty ověřenou kvalitou práce, používáním nejlepších (a samozřejmě) nejdražších materiálů a technologií.

V kolonce reference jsem čekala ohlasy těch, kteří jejich služeb využili. Ale ouha. Odkazovali mě pouze na objekty, které rekonstruovali. Zvolila jsem proto druhou možnost.

Zadala jsem si proto poptávku na internet sama. Popsala jsme přesně, jaké práce požaduji, jaké jsou rozměry místností a čekala na odpověď. V zimním období většina firem nemá mnoho zakázek, proto přišlo zhruba 15 nabídek.

Porovnala jsem ceny: za stejnou službu jsem si mohla vybrat od 7 do 20 000 Kč za škrábání, štukování, základní barvu a barevný nátěr. Vysoké ceny nabízející zdůvodňovali tím, že používají nejlepší zahraniční barvy. Upřímně – kdo z nás pozná, když si malíř přiveze plechovky se zahraniční značkou a bude v ní mít namíchaný obyčejný Primalex? Psáno životem: Malý příběh o velké pojišťovně, která pomohla jinak, než měla

Za co všechno se připlácí?

Solidní firmy mně nabídly prohlídku objektu, zaměření plochy a předběžnou kalkulaci zdarma. Dokonce jsem dostala na výběr dvě varianty. Ta první byla na částku cca 8000 korun, druhá dvojnásobná. Nenechejte se nachytat a vyberte si onu levnější. Jak jsem již napsala, materiál, se kterým pracují, stejně nepoznám.

Jiné firmy však žádaly příplatek za parkování, vynesení materiálu do 4. patra bez výtahu, přikrytí ploch a základní úklid. Jedna dokonce požadovala pro svého zaměstnance hodinovou mzdu, cca 110 Kč/hod. Spočítala jsem si, že pokud si takový „fachman“ odskočí denně na svačinku, oběd nebo na pivečko, může v bytě strávit celý týden. Pokud si vykáže, že pracoval denně osm hodin, pak za pět pracovních dnů ode mne zinkasuje 4400 korun jen za „práci“ bez materiálu. Stěžovat si u firmy by mělo smysl pouze tehdy, pokud bych doma měla píchačky s odchodem a příchodem.

S podobným jednáním jsem se setkala i u parketářů.  Ti mně sice udělali předběžnou kalkulaci, ale v průběhu práce začali tlačit. Paninko, to budeme muset brousit třikrát, ta podlaha je křivá, takže to bude o sedm stovek víc. Jo a ty lišty si budete muset vyčistit sama, to bysme vám poškodili malbu, vysvětlovali mi. Na můj nesmělý dotaz, zda by se to nedalo natřít tenkým štětcem, se mi dostalo následující odpovědi: Jo, ten s sebou nemáme, to bysme museli pro něj jet přes celou Prahu a vy byste nám musela zaplatit jízdu navíc.

Když konečně odešli, parkety vypadaly jako na zámku. Ovšem jen do té doby, než lak ztvrdl. Zůstaly nedodělané rohy a mizerně rozetřený lak zanechal fleky, které se nedaly odstranit. Do firmy jsem se sice dovolala, ale šéf mi sdělil, že chlapci mají zakázku mimo Prahu, ať si zavolám pozítří. To už raději telefon nikdo nezvedl. Psáno životem: Dluží přes milion a soud oddlužení smetl ze stolu

Katalog realit: vyberte si svůj nový byt nebo nemovitost

Na ruku nebo na fakturu?

Někteří z mnou oslovených řemeslníků se poptali, zda budu potřebovat doklad, nebo platím „na ruku“. Pokud bych se rozhodla pro druhou možnost, zaplatím zhruba o třetinu ceny méně než při dokladu. Reklamace případných závad už potom závisí jen na ochotě řemeslníka, zda mi ji přijde opravit.

A co když na to půjdu jinak, koupím si ve velkoobchodě barvy a zaplatím jen za práci? To je omyl, neušetřím. Nakoupím s 20% DPH, řemeslník pouze s 9% DPH a ještě má množstevní slevu.

Když se dílo nevydaří

Za pár měsíců se začne malba olupovat, parkety se vyboulí a já chci práci reklamovat. Jestliže jste ušetřili na dokladu, peníze šly na ruku, takže nemáte šanci. Nemusíte uspět ani v případě, že doklad máte. Já si stěžovala přímo u šéfa firmy, ten sice přišel, ale závadu neuznal. Jedná se podle něj o neopatrné zacházení, které jsem si způsobila sama.

Nepořídila jsem ani u Cechu podlahářů ČR a Cechu malířů a lakýrníků ČR, kde „pro změnu“ nikdo nezvedal telefon. Oba cechy patří pod Hospodářskou komoru ČR. Oslovila jsem tedy jejího viceprezidenta Františka Holce. Ten pro server Měšec.cz napsal: Bohužel, na firmy, které nemají přidělenu Značku kvality, nemáme žádné páky. Tu mají v současné době pouze firmy sdružené v  Cechu topenářů a instalatérů a po 12 letech se skutečně osvědčila. Za celou dobu jsme měli pouze jednu stížnost. Firmy si dávají dobrý pozor na kvalitu odvedené práce. V opačném případě jim může být certifikát odebrán a firma dána na černou listinu, což znamená její konec.  Snažíme se prosadit stejná pravidla hry u dalších cechů a společenství, zatím však bezvýsledně.

skoleni_8_6

Podle Františka Holce reklamujte vady hned po jejich objevení a písemně, nejlépe doporučeným dopisem, který vám zajistí doklad o odeslání reklamace. Jestliže řemeslník na vaši reklamaci nereaguje, nebojte se podat stížnost na České obchodní inspekci. Další spory je pak možno řešit soudní cestou, nejdéle do tří let od reklamace. Pokud podle vás práce byla odvedena nekvalitně a řemeslník to popírá, nezbývá vám jiná možnost, než si nechat vypracovat odborný znalecký posudek.

Co říci na závěr?

Za vymalování a renovaci parket jednoho pokoje o rozloze cca 21 m2 jsem zaplatila téměř 18 000 Kč. Navíc na to padl  týden dovolené, protože nikdo z nás nenechá otevřený byt neznámým lidem. 

Autor článku

Neúnavná cestovatelka po zemích známých i objevitelských, pravidelná návštěvnice fitness centra, milovnice vysokohorské turistiky v Alpách. Objevila jsem i kouzlo paraglidingu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).