Hlavní navigace

Jak létat opravdu levně?

8. 6. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Proletět se po Evropě za pár stovek? Nízkonákladové letecké společnosti tvrdí, že ony to svým klientům umožňují. Levné letenky ale nejsou pro všechny. Na co si dát při nákupu levných letenek pozor? A kdy se vám cesta naopak pěkně prodraží?

Nízkonákladové letecké společnosti přepravují stále více zákazníků. Koho by nelákalo zaletět si do Londýna za tři sta korun? Nebo do Říma za tisíc? Nízkonákladové letecké společnosti opravdu nabízejí lákavé ceny. Ty ale nejsou pro všechny. Zdaleka totiž neznamená, že nízkonákladová letecká společnost rovná se levná letenka.

Váhání se prodraží

Obecně platí jedno hlavní pravidlo. Čím méně chcete za letenku zaplatit, tím dříve si ji musíte koupit. Opravdu nízké ceny se týkají jen několika sedadel v letadle. A když už jsou obsazená, musíte si zaplatit více. Mimo sezónu můžete nejlevnější letenku sehnat i dva či tři měsíce před odletem. Ovšem teď, když je hlavní turistická sezóna přede dveřmi, musíte počítat s rezervou nejméně čtyř či pěti měsíců.

Výhodou při nákupu je časová flexibilita cestovatele. Odletět na dovolenou v pátek večer a vrátit se v neděli? To by chtěli všichni, a proto jsou tyto letenky také dražší. Při rezervaci letenky si tedy radši vždy ověřte, zda při posunutí odletu či příletu o pár dní nezískáte lepší cenu. Konečný termín si ale pořádně rozmyslete. V dnešní době je sice již možné čas či cíl cesty změnit, ovšem poplatky spojené s touto službou jsou velmi vysoké.

Nevíte, zda se rozhodnout pro klasickou či nízkonákladovou leteckou společnost? Přečtěte si článek Kateřiny Müllerové Musí být letenky drahé?

Neomezujte se jen na letiště, které je nejblíže vašemu bydlišti. V poslední době se snaží menší letiště přilákat další klienty, kterým proto nabízejí výhodnější ceny. Například irská nízkonákadová letecká společnost Ryanair nabízela při příležitosti otevření nové letecké linky mezi Brnem a Londýnem letenky pro pět tisíc turistů zdarma. Tedy jen za cenu letištních poplatků.

Levné letenky, drahé poplatky

A právě letištní poplatky bývají častokrát slabinou nízkonákladových leteckých společností. Přestože se cena samotné letenky pohybuje v řádu stokorun, letištní poplatky ji nakonec stejně zněkolikanásobí. Přestože levní letečtí dopravci létají především na méně atraktivní letiště, i tam se cena letištních poplatků pohybuje okolo jednoho tisíce korun.

Možná se to ale časem změní. Ředitel společnosti Ryanair Michael O´Leary v rozhovoru pro německý list Die Welt spekuloval, že do deseti let začne přepravovat zákazníky zcela zdarma. Náklady na přepravu cestujících by podle něj měli převzít majitelé hotelů, obchodů či autopůjčoven, kterém letecké společnosti přivážejí klienty.

Přehled nízkonákladových společností v České republice
Letecká společnost Destinace
Aerlingus Dublin
Bmibaby Birmingham, Cardiff, Manchester, East Midlands
Central Wings Varšava
EasyJet Bristol, Londýn, Dortmund, Newcastle, East Midlands
Eujet Manston (120 km od Londýna)
Fly Baboo Ženeva
FlyGlobespan Edinburgh, Glasgow
GermanWings Kolín nad Rýnem
Helvetic Airways Curych
InterSky Fridrichshafen
Jet 2 Belfast, Leeds
Norwegian Air Oslo, Bergen, Trondheim
Ryanair Londýn (letá z Brna)
Sky Europe Košice
Smart Wings Amsterdam, Curych, Heraclion, Larnaca, Londýn, Madrid, Miláno, Palma de Mallorca, Paříž, Soluň, Řím
Sterling Oslo, Kodaň, Billund, Göteborg, Stockholm

Zdroj: Internetové stránky leteckých společností

Poohlédnout se můžete i v blízkém zahraničí. Například bratislavské či vídeňské letiště nabízejí širší škálu levných letů. Na druhou stranu si musíte rozmyslet, zda nešetříte na nesprávném místě. Několik ušetřených tisícikorun totiž nemusí vyvážit mnohahodinovou cestu z či na letiště. Navíc levné letecké společnosti obvykle volí méně atraktivní letiště, která jsou více vzdálena od centra města. Další peníze si tak musíte připravit na transfer z letiště.

Při hledání levné letenky se striktně neomezujte jen na low-cost dopravce. Klasické letecké společnosti jsou sice obvykle dražší, ovšem čas od času nabízejí do některých destinací akční ceny, které předčí i nízkonákladové letecké společnosti.

Za zpoždění se platí

Jednou z velkých nevýhod nízkonákladových leteckých společností je obtížnost „poskládat“ si z individuálních letenek delší let. Síť těchto společností je zatím poměrně omezená, takže nemusí vždy vyhovovat vašim potřebám. Na internetu ale existují stránky, které vám poradí, jak se dopravit na vytoužené místo jen s použitím nízkonákladových leteckých společností. Rizikem ale v tomto případě může být spolehnutí se na přesnost příletu. Může se vám tak snadno stát, že budete stát na přestupním letišti a dívat se za odlétajícím letadlem s propadlou letenkou v peněžence.

skoleni_29_6

Nešvarem klasických i nízkonákladových leteckých společností jsou stále se zvětšující zpoždění oproti plánovaným časům. Nízkonákladové letecké společnosti téměř bez výjimky nepřebírají zodpovědnost za problémy při přestupu na jiný spoj.

Jak postupovat, když má váš let zpoždění? Zajímá vás, co vám musí letecká společnost poskytnout? A kdy vám musí čekání zaplatit? Přečtěte si článek Kateřiny Müllerové „Odměna“ za zpožděný let.

V únoru vstoupil v platnost nový předpis Evropské unie, který upravuje práva cestujících v letecké dopravě. Mimo jiné přikazuje leteckým společnostem postarat se o klienty v případě zpoždění. Při delší prodlevě je přepravce povinen poskytnout vám nejen občerstvení, ale i finanční kompenzaci. Máte tak při čekání na zpožděný let alespoň jistotu, že letecká společnost udělá všechno, co je v jejích silách, aby tento limit nepřekročila a nemusela vám platit. A když už budete čekat déle, můžete se utěšovat tím, že za to dostanete zaplaceno.

Anketa

Létáte s levnými aeroliniemi?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).