Hlavní navigace

Na dovolené bez peněz!

17. 5. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kapsáři, marnotratný partner či skleróza. Ocitnout se na zahraniční dovolené s prázdnou peněženkou je snadné. Nevěšte hlavu, dovolená tím pro vás končit nemusí. Způsobů, jak k vám dostat peníze, je několik. Čím rychleji peníze potřebujete, tím víc vás to ale bude stát.

Rozhodnutí o tom, jaký způsob zaslání peněz do zahraničí využít, závisí především na důvodu, proč jste se v zahraničí bez peněz ocitli. Jinak budete postupovat v případě, že jste přišli o celou peněženku včetně platebních karet, jiné řešení zvolíte, pokud vám nezůstaly žádné doklady, kterými můžete prokázat svou totožnost. Vždy ale budete potřebovat někoho, kdo by vám z České republiky peníze zaslal.

Česká pošta

K převádění hotovosti do zahraničí slouží České poště poukázky typu Z/C. Postup je snadný – nejprve musíte vyhledat nějakou ochotnou osobu, která vám z České republiky peníze zašle. Musí je složit na přepážce České pošty, vyplnit odpovídající poukázku a zaplatit.

Poplatek se pohybuje od 70 do 145 Kč podle výše zasílané částky a země, ve které je příjemce hotovosti. Nižší poplatky jsou při převodu peněz na Slovensko. Adresát si potom peníze vyzvedne buď opět na přepážce pošty, nebo mu jsou doručeny až na jeho zahraniční adresu (může to být například hotel) – záleží na konkrétních doručovacích zvyklostech v zemi.

Ceník poplatků při převodu hotovosti poukázkou Z/C
Poukazovaná částka Poplatek
do 6 500 Kč včetně 90 Kč
do 13 000 Kč včetně 115 Kč
nad 13 000 Kč 145 Kč

Zdroj: Česká pošta

Tato cesta zasílání hotovosti do zahraničí má jednu obrovskou nevýhodu. Jelikož se jedná o fyzický převod peněz, doručení trvá 1 – 2 týdny. Navíc tyto poukázky nemůžete použít do všech zemích. Například do turisty tolik oblíbeného Chorvatska nelze poukázku Z/C podat.

Země, do kterých lze podat poukázku Z/C
Francie Maďarsko Vietnam
Itálie Litva Španělsko
Belgie Rumunsko Švédsko
Polsko Monako Bulharsko
Bělorusko Ukrajina Lotyšsko

Zdroj: Česká pošta

Western Union

Společnost Western Union (WU) se na převádění hotovosti do všech koutů světa specializuje již 130 let. Partnery má ve 195 zemích světa – nejčastěji to jsou směnárny, cestovní kanceláře, banky, pošty, hotely, ale i malé obchůdky. Celkem je tato služba k dispozici na více než 200 000 místech.

Opět je nutné, aby vám peníze poslala konkrétní osoba z České republiky. Na pobočce WU vyplní samopropisovací doklad „Pro zasílání peněz“ (To send money) se zeleným rozlišovacím pruhem. Vy na zahraniční pobočce vyplníte doklad „Pro příjem peněz“ (To receive money) se žlutým rozlišovacím pruhem. Odesílatel bude ve výhodě – jeho formulář je obvykle kromě angličtiny vybaven i českým překladem, v zahraničí si musíte poradit s cizím jazykem. Odesílatel, který musí předložit platný doklad totožnosti, potřebuje při vyplňování znát pouze jméno příjemce a zemi doručení (u peněz převáděných do USA je nutné znát i stát).

Příjemce peněz musí vědět jméno odesílatele, výši očekávané částky a konkrétní místo a zemi odeslání peněz. Bezpečnost lze zvýšit uvedením kontrolního čísla peněžního převodu. Příjemce také obvykle musí předložit platný doklad totožnosti.

Výjimkou je pouze ztráta či odcizení dokladů. Pokud příjemce nemá žádný průkaz totožnosti, může využít dodatkové služby WU. Při přebírání hotovosti musí zodpovědět kontrolní otázku a odpověď, které zadal odesílatel peněz. Tato služba je možná jen v některých státech, naopak ve většině afrických států je povinná.

Peníze se vkládají v českých korunách a vydávají obvykle v konkrétní cizí měně, někdy je možné získat i USD či EUR.

Poplatky za převod vybraných částek prostřednictvím Western Union
Převáděná částka Poplatek
1 Kč – 1 325 Kč 350 Kč
5 301 Kč – 7 950 Kč 700 Kč
10 601 Kč – 13 250 Kč 1 000 Kč
26 501 Kč – 33 125 Kč 1 450 Kč
106 001 Kč – 119 250 Kč 4 770 Kč

Zdroj: Western Union

Ve srovnání s Českou poštou má tato služba dvě hlavní odlišnosti – převod trvá jen několik minut, ovšem stojí několikanásobně více. Poplatky začínají na 350 korunách a rychle rostou. Například za převod 11 000 Kč zaplatíte poplatek rovných tisíc korun.

Bankovní převod

Pokud jste bez peněz, ale máte u sebe platební karty, řešení je snadné. První možností je, že vám někdo ze svého účtu převede peníze na váš účet a vy si je potom v zahraničí vyberete z bankomatu. Nevýhodou je časová prodleva – převod mezi tuzemskými účty v jiných bankách trvá 2 – 3 dny.

Lepším řešením tedy je, aby někdo vložil peníze na váš účet v hotovosti. Vklad hotovosti třetí osobou někdy bývá zpoplatněn – například ČSOB si za něj účtuje 30 korun. Peníze jsou na váš účet připsány nejpozději druhý den, některé banky to činí okamžitě. A vy už si jen opět vyberete hotovost z bankomatu nebo k placení využijete přímo platební kartu.

Poplatek za výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí
Banka Poplatek
Česká spořitelna 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky*
Citibank 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
ČSOB 80 Kč + 0,5 % z vybírané částky
eBanka 1,5 % z vybírané částky, min. 140 Kč
GE Money Bank 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Komerční banka 1 % z vybírané částky, min. 100 Kč
Raiffeisenbank 1 % z vybírané částky, min. 125 Kč
Živnostenská banka 105 Kč + 0,5 % z vybírané částky

* výběr z bankomatu skupiny Erste Bank Group v Rakousku, Slovensku, Chorvatsku a Maďarsku 25 Kč + 0,5 % z vybírané částky
Zdroj: banky

Za výběr z bankomatu je u všech bank účtován poplatek, obvykle je tvořen paušální částí a procentem z vybírané částky. V některých zemích můžete využít služby Cash advance – vybrat si hotovost při placení nákupu v obchodě. Za využití služby Cash advance v zahraničí si například Komerční banka účtuje 1,7 % z vybírané částky, minimálně 200 Kč.

Další možnosti jsou již méně využívané a vyžadují více zařizování – peníze si můžete nechat přivézt někým z České republiky, který má stejný cíl cesty (například delegátem cestovní kanceláře), poprosit o pomoc český konzulární úřad nebo nechat si poslat peníze či náhradní platební kartu z vaší banky.

Jaký způsob byste zvolili pro převod peněz na zahraniční dovolenou?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).