Hlavní navigace

Dovolená na poslední chvíli a bez cestovky? Zkuste Booking, Airbnb nebo TripAdvisor

8. 7. 2019
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ušetřit při výběru dovolené je možné prostřednictvím last minute, sáhnout můžete po levnější nabídce cestovek, nebo si poradíte sami. Cestovat na vlastní pěst usnadní dnes některé populární rezervační servery. Jak funguje Airbnb, Booking, nebo například TripAdvisor?

Češi byli dříve zvyklí plánovat dovolené hodně dopředu. Mnohdy se stávalo, že pár dní po konci jedné dovolené přišla cestovní kancelář s další super výhodnou nabídkou na rok následující. I dnes se tak děje, ale zájem je výrazně nižší. Možností, jak pořídit dovolenou levněji, je totiž v dnešní době výrazně více.

Dovolené first minute a last minute teď doplňují služby, které nabízí sdílená ekonomika. Jde například o server Airbnb. Využít lze také rezervační servery jako Booking.com nebo TripAdvisor. Vyžaduje to sice více práce, plánování a úkonů, ale mnohdy se tak čas pro relaxaci a oddech nejvíce podobá představám.

Co jednotlivé servery nabízí a jak fungují?

Booking.com

Rezervační server Booking.com nabízí své služby od roku 1996, své sídlo má v Amsterdamu a vzhledem k tomu, že patří mezi nejstarší rezervační servery, je jedničkou v oblasti cestovního ruchu. Například v rámci nabídky cashbackového portálu Tipli.cz patří Booking.com mezi nejoblíbenější obchody.

Počet nákupů na něm není tak velký jako třeba v partnerských obchodech s módou, je to pochopitelné právě proto, že většina nakupuje ubytování jen párkrát do roka. Ale jednotlivé odměny jsou tak vysoké, že z Booking.com dělají v pořadí druhý obchod, ve kterém uživatelé získají nejvíce peněz zpět přes cashback. Jen pro srovnání, měsíčně uživatelé Tipli na Bookingu získají zpět z ceny nákupů skoro 1 000 000 Kč, uvedl pro server Měšec.cz Michal Hardyn, CEO cashbacku Tipli.cz.

Získejte platinový účet na Tipli.cz

Chcete dostat část peněz z nákupu na Booking.com zpátky? Měšec.cz se domluvil s cashback portálem Tipli.cz a díky tomu vám nabízíme speciální podmínky. Platinový účet Tipli.cz získáte na tomto odkazu.

Webová stránka a aplikace jsou k dispozici ve více než 40 jazycích, včetně toho českého. Booking.com nabízí ubytování ve více než 1 600 000 ubytovacích zařízení situovaných v téměř 130 000 destinacích, které se nacházejí na území 228 zemí a teritorií. V nabídce jsou zejména levné hostely, penziony, apartmány, ale i hotelové resorty. Přes portál je možné zarezervovat i let nebo například vypůjčení automobilu.

V České republice je na této platformě zaregistrovaných více než 16 tisíc ubytování. Mezi městy jsou nejoblíbenější Praha, Karlovy Vary, Brno a Mariánské Lázně. Skvěle jsou hodnocena ale i ubytovací zařízení na Šumavě, v Českém Švýcarsku, v Krkonoších a na Lipně.

Rezervace ubytovacího místa přes Booking.com je velice snadná. Na úvodní stránce stačí do žlutého rámečku zadat název destinace, datum odjezdu a příjezdu, ve výběru je možné rozlišit také, o jaký typ pobytu se jedná. Tedy zda jde o pracovní pobyt. V úvodu lze zadat počet pokojů, počet dospělých a dětí.

Poté, co nabídne server seznam míst, která přichází v dané lokalitě a v daném termínu v úvahu, lze specifikovat další kritéria. Od finančních možností, konkrétního typu ubytovacího zařízení, požadavků na bazén či možnosti parkování, vzdálenosti od centra města po možnost stravování.

Po rozkliknutí nabídky, která se nejvíce shoduje s představami a požadavky zákazníka, jsou k dispozici nejen fotografie místa a zázemí, ale také recenze, které jsou většinou velice podrobné. Hodnotí se místo, čistota, pohodlí, zařízení, personál, poměr ceny a kvality a Wi-Fi zdarma. Další výhodou je údaj o počtu volných míst, která dané zařízení ještě nabízí. Dokonce je možné zjistit, kolik lidí si dané ubytování právě prohlíží.

Pokud si na základě recenzí, fotografií a popisu vybavení zákazník vybere, stačí provést rezervaci. Velkou výhodou je, že se za rezervaci neplatí. Cenu lze uhradit až na místě. Co se týká zrušení rezervace, u mnohých pokojů je do data uvedeného na webu zcela zdarma.

Uživatelé služby, které Booking.com nabízí, hodnotí většinou kladně. Autorka článku se však setkala s odezvou uživatele, která příliš lichotivá není. Booking.com využívám dlouho, většinou je vše v naprostém pořádku. Jen jednou se nám stalo, že jsme při platbě částky za ubytování zůstali stát jako opaření. Cena byla totiž výrazně vyšší než ta, se kterou jsme na základě rezervace počítali. U odkazu na apartmán bylo totiž drobným písmem, které lze snadno přehlédnout, uvedeno, že k ceně za ubytování bude připočítána spotřeba elektřiny a plynu, popisuje svou zkušenost jeden z uživatelů portálu Martin Janský.

Airbnb

Airbnb stojí na sdílené ekonomice. Jedná se o 11 let starý projekt, který vznikl v San Francisku. Hlavní roli v něm hrají soukromníci, ale i drobní podnikatelé, kteří nabízejí prostory pro krátkodobé, ale i dlouhodobé pronájmy. Nabízí jak klasické pokoje v bytech či rodinných domech, tak také samotné byty či domy. V nabídce mají ale i netradiční místa jako hrady, lodě či například iglú.

Jak si vybrat ubytování na Airbnb?

Pro možnost využití služeb Airbnb z pohledu cestovatele je nutná registrace. Při ní zadá cestovatel lokalitu, kterou chce navštívit, termín pobytu a počet osob, kteří ubytování využijí. Využít lze i další filtry, které poptávku specifikují. Na drobné mapě po pravé straně jsou pak znázorněna místa, která odpovídají požadavkům, a u nich jsou zvýrazněny ceny za jednu noc.

Pokud si zájemce vybere a rozklikne konkrétní nabídku, dozví se další podrobnosti o místě. Nechybí fotografie, ale také informace o vybavení. Důležitým vodítkem je zde zpětná vazba předchozích uživatelů. Recenze i zde hrají velkou roli. Většinou napoví nejen to, jak místo vypadá, ale také to, jaká je komunikace s hostitelem.

Po výběru je vhodné hostitele kontaktovat přes odkaz Napiš hostiteli. Zde je možné dotázat se na další věci, které cestovatele zajímají. Hostitel určitě ocení i takové informace, jako z jakých důvodů chcete navštívit právě tuto lokalitu a o jakou sortu lidí půjde. Stejně jako vytváří cestovatelé recenze o hostitelích, informují v rámci zpětné vazby také hostitelé o lidech, kteří jejich ubytování využili. Pokud půjde o problémové lidi, hostitel se to jednoduše dozví a může poptávku zamítnout.

Jak si vybrat ubytování na Airbnb?

V případě, že je vše v pořádku, následuje předschválení rezervace, kterou je nutné potvrdit, a to většinou do 24 hodin. Platit lze kartou a peníze Airbnb.cz „blokuje“ do doby, než ubytování proběhne. V nabídce je také upozornění e-mailem nebo prostřednictvím SMS, která informuje o blížící se rezervaci.

Velkou výhodou je možnost komunikace s hostitelem, který většinou i rád poradí, jak se do místa dostat, například z letiště nebo z nádraží. Doporučí podniky, které stojí za to navštívit, a poskytne tipy, kam se v místě určitě podívat. Zkušenosti cestovatelů jsou vesměs pozitivní, v mnoha případech si chválí, že hostitelé nepodceňují ani vybavení poskytnutých prostor. 

Mnohokrát se nám stalo, že byl byt vybaven naprosto vším, od plné ledničky po prací prášek nebo i takovou drobnost, jako je repelent. Vše jsme měli zcela zdarma k dispozici, uvádí Markéta Trnečková, pravidelná uživatelka služeb Airbnb.

TripAdvisor

Dalším serverem, který lze využít pro plánování dovolené na vlastní pěst, je TripAdvisor. Jde o komunitní web, kde se scházejí lidé, kteří se chtějí podělit o své zkušenosti z cest a doporučit místa, která navštívili. Lidé zde postují fotky a ostatní mohou stejně jako na sociálních sítích na fotky reagovat prostřednictvím liků, kterým dávají najevo, že je obrázek z místa užitečný.

Prostřednictvím TripAdvisoru je možné dohledat i levné letenky, doporučí také restaurace v místě, kam se cestovatel chystá. Stejně tak má v nabídce doporučení na atrakce a aktivity, které lze v místě podniknout. Vše na základě zkušeností druhých.

Server TripAdvisor sdružuje nabídky různých webů (například Booking.com, Hotels.com atd.) a nabízí porovnání cen. Cílí především na hotely, hostely a bed and breakfast.

Pro využití služeb TripAdvisoru není nutná registrace. V případě, že však chce cestovatel psát recenze, případně číst ty, které zveřejnili jiní registrovaní, je lepší registraci provést.

Vyhledávání je od ostatních serverů trochu odlišné. Prvním krokem je odpovědět na otázku, kam se chystáte. V horní části lze pak v nabídce vybrat, zda se v daném místě cestovatel zajímá o ubytování, aktivity, nebo třeba doporučené restaurace a podniky.

Možné je využít další filtry, které specifikují poptávku. Poté se zobrazí seznam vhodných míst a ubytovacích kapacit, který nabízí fotografie a taky hodnocení, dle kterého je nabízené ubytování seřazené. U jednotlivých nabídek je pak uvedeno, který z webů ubytování nabízí. V případě, že si cestovatel vybral z nabízeného, po rozkliknutí se dostane na stránky serveru, který ubytování poskytuje.

CHP22

Komunitní server cestovatelů TripAdvisor získává unikátní reakce a zpětnou vazbu, na základě čehož dokonce oceňuje jednotlivé destinace či podniky certifikátem výjimečnosti. Certifikát výjimečnosti zohledňuje kvalitu, počet a aktuálnost recenzí zveřejněných cestovateli na TripAdvisoru během 12 měsíců.

GALERIE: Jak si vybrat dovolenou přes Booking, Airbnb nebo TripAdvisor?

Získejte platinový účet na Tipli.cz

Chcete dostat část peněz z nákupu na Booking.com zpátky? Měšec.cz se domluvil s cashback portálem Tipli.cz a díky tomu vám nabízíme speciální podmínky. Platinový účet Tipli.cz získáte na tomto odkazu.

Autor článku

Redaktorka sesterského serveru Podnikatel.cz. Občas si ale napíše i něco pro Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).