Hlavní navigace

Nechcete utrácet za dětské oblečení? Pronajměte si jej, stejně jako byt nebo auto

8. 7. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com, podle licence: Rights Managed
Sdílená ekonomika přináší zisky a proniká do stále nových odvětví podnikání. In už není věci vlastnit, nýbrž si je půjčovat. Možná jednou přijde doba, kdy vám nebude patřit už ani to, co máte na sobě.

Během prvního roku života dítě vystřídá až šest konfekčních velikostí. Průměrná cena kojeneckého oblečení se přitom pohybuje kolem 200 až 400 Kč. Jestliže si tedy jako čerstvá maminka chystáte pořídit výbavičku pro svého potomka, patrně za ni v prvním roce utratíte minimálně 6000 Kč. Dost pravděpodobně ale bude částka, kterou do oblečení investujete, mnohem vyšší. Vydrží vám přitom sotva jednu sezónu. A co pak s ním?

Pokud neplánujete další dítě, můžete ho zkusit prodat nebo darovat. Existují ale i jiné možnosti. V rámci sdílené ekonomiky se v Čechách rozjíždí půjčovny dětského oblečení a vybavení pro miminka. Nezaměřují se přitom jen na děti kojeneckého věku, ale i ty starší. Výhodou je, že pronájmem oblečení kromě své peněženky šetříte i životní prostředí. Výroba oblečení stejně jako kterékoliv jiné odvětví průmyslu zatěžuje přírodu. A dupačky, které vám, nebo respektive vašemu potomku slouží maximálně několik týdnů, jsou z tohoto pohledu podobně neekologické jako plastové láhve na jedno použití.

Jak to funguje?

V současnosti nabízí pronájem dětského oblečení například česká společnost Ebuu.cz. Na jejich webu si vyberete a objednáte oblečení. Firma vám pošle fakturu, kde kromě půjčovného zaplatíte i vratnou zálohu ve výši ceny půjčovaného kousku. Po zaplacení vám oblečení doručí domů. Vy ho po stanovenou dobu, která je zpravidla dlouhá měsíc či déle, využíváte, a poté jej buď zašlete na zpáteční adresu, nebo si ho u vás firma vyzvedne. Následně vám vrátí zálohu. Oblečení je vyčištěno a nabídnuto k pronájmu dalším zájemcům.

Oproti klasickým bazarům či secondhandům, kde také seženete levnější oblečení, vám u pronájmu odpadnou starosti s hromaděním nepotřebných oděvů ve skříni. Navíc ušetříte čas s obcházením obchodů. Společnost na svých stránkách uvádí, že opotřebené oblečení, které už není vhodné k pronájmu, daruje neziskovým organizacím zaměřeným na matky v tísni.

Půjčit si můžete i dvoumetrový skákací hrad

Pronajímat si ale nemusíte jenom oblečení. Na českém trhu si můžete vybrat z několika půjčoven, jako je Mláďátko.cz, Dětský růžek, nebo třeba Prima rodina. Ty na svých stránkách nabízí cestovní postýlky, kočárky, nosítka, autosedačky, kojenecké váhy, monitory dechu a spoustu dalších věcí, které rodiče pro své ratolesti využívají spíše nárazově a jejich pořízení se jim nevyplatí. U každého produktu je pak uvedena cena a doba, na kterou si lze věc půjčit. Na tři dny si tu můžete pronajmout i gumový skákací hrad o celkové rozloze několika metrů.

Všechny tyto firmy fungují na principu sdílené ekonomiky, která je postavená na pronájmu či výměně zboží, případně jiných komodit a je alternativou ke komercionalizovanému způsobu života. Výhodná je pro obě strany obchodní transakce. Kupující získává levnější služby a prodávající má možnost si přivydělat. Za růstem ekonomiky sdílení stojí rozvoj internetu a sociálních sítí. Prvními průkopníky byly například společnosti eBay (1995) nebo Craiglist (1995). Těmi nejznámějšími a hojně využívanými i v Čechách jsou v současnosti Airbnb (ubytování), Uber (taxi) nebo BlaBlaCar (spolujízda). Čistě českými firmami jsou pak Zonky, HitHit (finance), nebo Rekola (kola).

Zabíjí sdílení podnikání?

Sdílená ekonomika však nepřináší jenom výhody. Problémem je legislativa a z toho plynoucí boj mezi klasickou a sdílenou ekonomikou. Ten nejostřeji vyhrocený zatím mezi sebou vedou hoteliéři a poskytovatelé Airbnb nebo licencovaní taxikáři a řidiči Uberu. Na jedné straně tu totiž proti sobě stojí podnikatelé, kteří ze své činnosti odvádějí daně a další nezbytné poplatky, a na druhé straně lidé, kteří ze svých příjmů státu neodvádějí nic a mají tudíž nižší náklady i naoko výhodnější (vlivem nedodržování zákonů) podmínky pro provozování svých služeb. Nelze však popřít, že sdílená ekonomika vynáší. Objem její hodnoty se celosvětově odhaduje zhruba na 250 miliard dolarů a je rok od roku vyšší.

dan_z_prijmu

Potenciálu sdílené ekonomiky si před více než rokem všiml také prodejce kávy a spotřebního zboží Tchibo, který 23. 1. 2018 spustil vlastní půjčovnu oděvů pro děti. Bohužel jeho služba Tchibo Share zatím funguje jen v Německu. Tchibo přitom nenabízí jen oblečení pro kojence. V internetovém e-shopu si zákazníci mohou půjčit oblečení pro chlapce i dívky až do teenagerského věku. Navíc firma rozšířila svou nabídku také o oblečení pro ženy. Za relativně příznivou cenu, v řádu zhruba dvou až čtyř eur si zde můžete půjčit oblečení na měsíc a případně i delší dobu. Oblečení je po vrácení profesionálně vyčištěno a nabídnuto dalším zákazníkům.

Plavky vyrábějí z rybářských sítí a boty z PET lahví

Na trvale udržitelný životní styl myslí Tchibo i v Čechách. Na stránkách jejich českého e-shopu najdete oblečení z recyklovaných materiálů. Pořídit si tu můžete například plavky vyrobené z nylonu, který byl získán recyklací rybářských sítí a zbytků látek vylovených z oceánů, nebo boty a sportovní oblečení vyrobené z polyesterových vláken, která pochází z jinak obtížně rozložitelných PET láhví. Na výrobu oblečení z recyklovaných materiálů se samozřejmě zaměřují i jiné společnosti. Například česká firma Ecozz z recyklovaných PET lahví vyrábí designové nákupní tašky. Na jednu tašku se spotřebují až tři PET láhve a firma je s nimi natolik úspěšná, že své výrobky vyváží i do Chile.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).