Hlavní navigace

Jak ČEZ ke štěstí přišel

14. 1. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Miláček tuzemských investorů. Oslíčku otřes se české vlády. Zlaté akciové prasátko. Podnik milovaný svými zaměstnanci a těmi, kdo si rozdělí jeho zisk. A jindy zase odmítaný zhrzenými zákazníky.

Pokud porovnáme růst ceny akcií ČEZ s dalšími světovými energetickými firmami, dojdeme k závěru, že ČEZ je nejlepší. A mezi vůbec všemi firmami je devátý na světě. K tomuto závěru došla ve své říjnové studii konzultantská společnost The Boston Consulting Group. Podle jejího rozboru v letech 2004 až 2008 zhodnocovaly ČEZ akcie průměrně o 43,9 procent za rok.

Také český stát si nemohl na svůj podíl stěžovat. Sedmdesát procent v jeho držení se totiž vyhouplo z hodnoty 56 miliard na krásných 335 miliard korun. Na dividendách bylo přitom vyplaceno 50 miliard.

Které faktory ale přispěly k tomu, že si ČEZ stojí tak dobře?

Ceny elektřiny – stabilní růst

ČEZ - ceny elektřiny

Velkoobchodní cena elektřiny vykazuje neustálý růst
(Kč/MWh)

Tržním faktorem, který žene cenu elektřiny vzhůru, je stoupající poptávka. Odhaduje se, že evropská sedmadvacítka bude za deset let potřebovat o třetinu víc elektřiny, než spotřebuje dnes. Táhnout poptávku přitom budou pravděpodobně země střední a východní Evropy, které dohánějí své západní sousedy. Aktuálně ovšem elektřina zlevňuje – a to kvůli krizi, která způsobuje útlum poptávky ze strany velkých průmyslových odběratelů elektrické energie. Úměrně tomu, jak se ekonomika bude dostávat z krize, ale opět cena elektřiny poroste.

Na straně nabídky bychom naopak zaznamenali pomalý růst nových zdrojů a rozevírající se nůžky mezi nabídkou a poptávkou jsou tak dalším příspěvkem k rostoucí ceně elektřiny.

Přečtěte si také: Investovat lze i s málem

Nenáviděné i milované: jedinečné postavení na trhu

Když se z regulovaného prostředí přechází na volný trh, z bývalých monopolů se stávají residua v podobě molochů, které fakticky ovládají trh, ať je teoreticky volný jak chce. Rozjezd trhů totiž může trvat roky až několik desetiletí a v pomalu rozmrzajícím prostředí má bývalý monopol vždy nejlepší postavení.

K tuhosti trhu přispívá mimo jiné také malá informovanost na straně poptávky. Podobnou situaci můžeme vidět na trhu zemědělských pozemků, který je na východ od nás ještě tužší a pozemky jsou tam ještě víc podhodnocené. U pozemků jsou to prodávající, kdo netuší, jakou skutečnou tržní hodnotu pozemek má nebo v budoucnosti bude zřejmě mít.

Naproti tomu u energetiky lze držet cenu energie uměle vysoko, protože neinformovaní odběratelé si nejsou jisti, jak můžou přejít od nadhodnocené k běžné tržní ceně (tedy k jinému dodavateli). K všeobecným zmatkům přispívá také vzájemný boj dodavatelů, ve kterém se nové společnosti snaží vrazit klín do tržního koláče domácností i firem a nepoužívají k tomu vždy nejčistší praktiky.

Stabilita a zisky společnosti

Díky svým stabilním a dynamicky rostoucím ziskům si firma může dovolit vyplácet vysoké dividendy. Před dvěma lety ČEZ změnil dividendovou politiku a dnes vyplácí od 50 do 60 procent ze zisku. Ten přitom loni tvořil neuvěřitelných 47 miliard korun.

Nelze si také nevšimnout snahy ČEZ expandovat do zahraničí, která zvyšuje potenciální zisky celé skupiny.

Přečtěte si také: Jak začít investovat

Nálada na východoevropském trhu

Cenné papíry (až do vystřízlivění v roce 2007) rostly rychle všude po světě a nejvyšší růst vykazovaly akciové trhy v rozvíjejících se ekonomikách. Investoři se snažili najít méně „provařené“ trhy a orientovali se tak i na střední a východní Evropu. Vhledem k tomu, že ČEZ je největší firma na české burze, není divu, že stále přitahuje investory. Někteří západní investoři by ostatně jiný český titul ani nekoupili.

Rating a zadluženost

Obecně veškeré energetické firmy jsou oceňovány za svojí nízkou zadluženost a schopnost splácet své závazky. Ratingové agentury tak oceňují kolosy jako je ČEZ vysoko. Na druhou stranu, během hospodářské krize se ratingy posunuly o něco málo dolů, protože energetické kolosy se snažily skupovat menší společnosti a získat větší podíl na trhu.

K důvěryhodnosti dále přispívá ten fakt, že stát drží v rukou velký podíl ČEZ, počítá se tedy s tím, že nejsou problémy s refinancováním dluhů. Ostatně, lepší ratingy bychom našli jen stěží, snad například u farmaceutických společností.

Důležitá je také celková výše dluhu, protože ta napoví, nakolik bude mít společnost sílu napříště investovat do nových projektů. Sektor energetiky je přitom velmi náročný, je třeba budovat přenosovou síť, investovat do nových elektráren, vyvíjet nové technologie a s výhledem do delšího horizontu také nahradit ztenčující se zdroje (například uhlí). Vítězem kategorie společnosti s nejnižším poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu podle analýzy Erste Group je kdo? Samozřejmě, že ČEZ s poměrem 18,4 procent.

Přečtěte si také: Proč české akcie padají rychleji než americké?

skoleni_29_6

Levné zdroje, vyšší zisk

Jiným plusem je takzvaný energetický mix, neboli složení a poměr zdrojů, z nichž se elektřina vyrábí. Mezi Evropskými společnostmi jsou právě v této oblasti podstatné rozdíly. Někdo vyrábí elektřinu velmi levně, někdo má naopak vysoké náklady. Mezi nejlevnější patří vodní elektrárny, za nimi jsou v těsném závěsu elektrárny jaderné. Dražší jsou větrné, solární a nakonec nejméně se vyplatí výrobci uhelné, geotermální a plynové elektrárny. Výhoda ČEZ je pak v tom, že velký podíl elektřiny se vyrábí ve výhodných jaderných elektrárnách a podle analytiků pro něj není příliš drahé ani hnědé uhlí do tepelných elektráren (jehož cena a dodání je aktuálně předmětem sporů a vyjednávání).

A nakonec evropské protějšky

Ať už se podíváte na kteréhokoliv energetického giganta na území Evropy, vývoj jeho akcií má stejný scénář. Kolem začátku roku pomalý vzrůst, který se zrychluje k začátku roku 2008. Potom strmý pád a počátkem letošního roku pomalý růst. Toto tvrzení platí například na německé RWE, jednoho z největších producentů elektrické energie v Evropě. Stejně tak se vyvíjely akcie E.ON, která kromě jiného prodává po celé Evropě plyn nebo akcie EDF (Electricite de France), francouzského distributora a obchodníka s elektřinou. A tak bychom moli pokračovat napříč všemi velkými energetickými společnostmi.

Anketa

Co by měl stát dělat se společností ČEZ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).