Hlavní navigace

Investice s výhledem na moře

25. 1. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Uložit peníze můžete nejen do banky nebo do akcií. Hitem poslední doby jsou nemovitosti. Jak se vyvíjely a budou vyvíjet ceny bydlení s výhledem na moře? Ve kterých zemích Evropy se vyplatí investovat do "druhého" bydlení a kam naopak raději peníze nedávat?

Španělsko a Portugalsko

Nejžádanějšími zeměmi pro takzvané druhé – tedy rekreační – bydlení bylo v minulých pěti letech Španělsko a Portugalsko.

Ve Španělsku kleslo v roce 2005 zhodnocení nemovitostí na 13,8 % ročně, zatímco v minulých letech oscilovalo až okolo 18 – 25 % ročně. Prognózy do roku 2010 předpovídají další zpomalení růstu, a to až na 7 – 8 % ročně. Nejedná se přitom pouze o pevninské Španělsko, ale i o Baleárské a Kanárské ostrovy.

Výrazný vliv na pokles zhodnocení měly dva faktory: „přestřelení“ počtu nově zahajovaných investičních projektů, kdy pomalu, ale jistě nabídka převyšuje poptávku, a za druhé skutečnost, že Němci v důsledku pomalého růstu domácí ekonomiky přešli z polohy největších „nakupovatelů“ do pozice největších „prodejců“ španělských nemovitostí. Trh se tak zahltil i díky nárůstu nabídky „starších domů a bytů“.

Katalog nemovitostí: Byty a domy v České republice.

Zatímco na jaře roku 2004 investovali cizinci ve Španělsku cca 509 mil. euro, ve stejném období roku 2005 jejich investice klesly až na 400 mil. euro. Jinými slovy investice klesly za poslední rok o 21%. Samozřejmě, že tato skutečnost bude mít vliv i na ceny nemovitostí. Pro rok 2006 se očekává až 10% pokles cen.

Obdobný, i když nižší pokles zaznamená s největší pravděpodobností i Portugalsko.

Doporučení: Počkat s nákupem nemovitosti až po skončení letní sezóny.

Chorvatsko

Země s tradičně největším zájmem českých i slovenských zájemců, zejména z řad jachtařů. Málo platné, Jaderské moře je mnohem čistší než Středozemní, má desítky ostrovů, které lze obeplout, a stovky romantických zálivů, kde lze zakotvit. Navíc i ceny nájmů lodí jsou relativně dostupné. Luxusnější loď lze pronajmout od 1 500 do 3 000 euro na týden.

Naprosto odlišná je situace v oblasti nemovitostí. Před vstupem do EU žijí Chorvaté ve stejném bludu, jako jsme žili my v České republice. Řada realitních kanceláří i ekonomických analytiků tehdy prognózovala růst cen nemovitostí v důsledku zájmu zahraničních zájemců o české nemovitosti. Chorvaté si to též myslí, a proto odmítají své nemovitosti prodat nebo jejich ceny neúměrně navyšují.

Doporučení: Chorvatsku se tento rok úplně vyhnout.

Řecko a Itálie

V Řecku a Itálii budou kvůli pomalému ekonomickému růstu v EU ceny nemovitostí stagnovat nebo mírně klesat. Samozřejmě že ne ve všech oblastech. Chcete-li dobře investovat, zvolte například řeckou Krétu, kde letní sezóna trvá sedm měsíců, tj. od dubna, května až do začátku listopadu. Ceny pozemků na jihu Kréty se pohybují okolo 40 euro/m2. Vyplatí se koupit pozemek a nechat si postavit dům podle vašich potřeb.

V Itálii je zajímavé zejména Toskánsko, které patří, společně s Francouzskou Riviérou a španělskou Andalusií, mezi tři nejprestižnější adresy pro druhé bydlení v Evropě.

Doporučení: V těchto lokalitách nemovitost, zejména pak pozemky, koupit.

Černá Hora

Černohorské nemovitosti stojí trochu ve stínu zájmu českých investorů. Ceny jsou tam přitom na poloviční až tříčtvrtinové oproti Chorvatsku. Navíc, na rozdíl od Chorvatska tam můžete jako fyzická osoba koupit nemovitost, aniž byste museli zakládat obchodní společnost. Třípokojový byt s výhledem na moře stojí řádově od 60 000 euro výše.

Doporučení: Kupovat, dokud je čas.

Evropské daňové ráje

Hlavními evropskými daňovými ráji jsou Monako a Andora. Zahraniční odborníci prognózují růst cen jejich nemovitostí v důsledku neutuchajícího zájmu zahraničních investorů. Ze „starých“ evropských zemí jsou to jediné dvě země, kde se předpokládá růst cen. Nevidím důvod jim nevěřit.

Doporučení: Koupit.

Bulharsko – evropská jednička roku 2005 na evropském trhu s nemovitostmi

Bulharsko vystřídalo na pomyslném realitním trůnu Španělsko s Portugalskem. Ti, kdo nemovitost koupili v polovině 90. let, udělali nesmírně výhodný obchod. Dnes se ceny bulharských nemovitostí, zejména pak pozemků přímo u moře, cenově sice pomalu, ale jistě vyrovnávají s celoevropským průměrem.

Např. pozemek v Primorsku koupíte již za 75 – 120 euro/m2, zatímco v polovině 90. let byste obdobný koupili za řádově desetinovou cenu. Rodinný dům či vilu přímo u moře najdete v nabídce jen výjimečně, protože je Bulhaři neprodávají, ale pronajímají. A když už to štěstí máte, pak za cenu blížící se 200 000 euro.

Kde ještě dnes můžete uzavřít výhodný obchod, je 15 – 20 km od pobřeží. Rodinné domky a vily v tomto pásu můžete koupit od 15 000 do 60 000 euro.

Bulharsko neznamená jen moře, ale i hory. Malé, nové horské apartmány o ploše okolo 40 až 50 m2 v Blansku můžete koupit již od 33 000 euro. Třípokojový horský byt o rozloze 90 m2 pořídíte v ceně okolo 100 000 euro.

Máte-li dostatek volných finančních prostředků a chcete koupené apartmány i pronajímat, doporučujeme rozložit podnikatelské riziko a koupit apartmány jak u moře, tak i na horách. Můžete tak profitovat celoročně.

Bulharsko je pohostinné a pro Čechy a Slováky určitě cenově výhodné. Nové apartmány s výhledem na moře koupíte v řádu 750 – 850 euro/m2, čili přibližně od 1 milionu českých korun výše. Oproti Španělsku a Portugalsku jsou ceny poloviční. Potraviny včetně jídel v restauracích jsou o 10 až 40 % levnější než v České republice.

Klesal-li ve Španělsku počet prodaných nemovitostí, v Bulharsku naopak počet prodaných bytů s výhledem na moře neustále rostl. Zatímco v roce 2004 se prodalo 196 000 bytů, v roce 2005 se odhaduje na 230 až 250 tisíc bytů. Znamená to nárůst prodeje cca o 30 %. Převládající názor mezi odborníky je, že Bulharsko spolu s Rumunskem jsou nejperspektiv­nějšími realitními trhy v segmentu rekreačního bydlení pro rok 2006.

Kde se v Bulharsku setkáte při pořízení nemovitosti s největšími problémy?

S největšími problémy se setkáte, chcete-li koupit starší nemovitost. Získat podklady typu stavebního povolení a stavebně-technických plánů je téměř neřešitelný problém. Na místním obvodním úřadě dokonce musíte ověřovat přesnou adresu kupované nemovitosti. Chce to skutečně pevné nervy a na koupi nemovitosti si vyhradit alespoň týden, deset dní.

Při zakládání společnosti a podpisu rezervační a později kupní smlouvy doporučujeme využít překladatele do češtiny. Ve všech větších městech, včetně Burgasu, jsou univerzity, kde jsou i katedry bohemistiky. Zde můžete překladatele najít. Hodinová cena jeho práce se pohybuje v řádu 10 –15 euro.

Doporučení: Kupovat, kupovat, kupovat.

Mimoevropské nemovitosti

Za ceny obdobné „bulharským“ koupíte byt s výhledem na moře například v Egyptě a Maroku a vilu v Ghaně. V Hurghadě koupíte nový byt o rozloze 100 m2 od 30 000 euro výše. V Ghaně koupíte stavební pozemek od 10 000 USD výše a vilu postavíte od 30 000 USD výše. Milovníkům Karibiku doporučujeme zejména zahradu Střední Ameriky – Kostariku.

A co investice v Česku? Katalog nemovitostí…

Uvažujete o pořízení nemovitosti mimo ČR?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).