Hlavní navigace

Názor k článku I vy můžete být na důchod finančně zajištěni. Jak to ale udělat? od TVK - Růst platů neberu jako samozřejmost, ale jako věc...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2019 23:03

  TVK (neregistrovaný) 93.89.107.---

  Růst platů neberu jako samozřejmost, ale jako věc ve střednědobém horizontu velmi vysoce pravděpodobnou. Bavím se o nominalnich prijmech, ne o realnych. Nedávno jsme si prošli největší krizi od třicátých let a v ní příjmy nominálně rostly. A myslím, že za posledních 70 let v Česku nebyla situace, kdy nominální příjem meziročně klesl.

  Stejně tak je statisticky mnohem pravděpodobnější inflace než deflace. To jsou faktory, které v čase snižují zátěž hypoteční splátky na rodinný rozpočet.

  A jak píšu na začátku, osobně by mne velmi zajímala realita. Diskuze jsou plne příspěvků ve vašem stylu "dost lidí jede takřka na krev" nebo "může to být prusvihova situace", jenže za posledních pár let byl vývoj v ekonomice, příjmech, hypotékach tak hektický v pozitivním směru, že nějaký prusvih tak zůstává potencionálně jen na těch, co si vzali hypo za hranou v posledních dvou letech.

  A to se bavíme pořád o průšvihu v té rovině, že ten dluh je stale krytý nemovitostí, o kterou dotyčný v tom nejhorším případě prijde a "prodělá" zaplacené úroky. Zřejmě dostane nějaký zbytek po prodeji nemovitosti po umoření dluhů a může jít holt do nájmu. Ale nic likvidačního pro žádnou stranu - banku ani klienta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).