Hlavní navigace

Hledáte inspiraci pro investování? Zkuste příběh Warrena Buffetta

6. 10. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Známý „Věštec z Omahy“ se může jevit jako mysteriózní postava v oblasti investičního světa, ale stačí se podívat na jeho život, abychom si mohli být jistí tím, že k úspěchu došel svou vlastní specifickou a ne úplně náhodnou cestou.

Když většina lidí uslyší jméno Warren Buffett, skoro okamžitě jim naskočí asociace v podobě peněz. Ačkoliv byl Buffettův otec kongresman a burzovní makléř, což by mohlo naznačovat, že měl v tomto směru lehčí začátek, mladý Buffett se stal miliardářem svou vlastní cestou. Ti, kteří by chtěli napodobit jeho úspěch, by se měli zaměřit na celý průběh jeho života (berme to jako jakýsi proces) a ne pouze na finální „produkt“ žijící v americkém městě Omaha (odtud jeho přezdívka Věštec z Omahy). Vzdělávání bylo hlavní součástí Buffettova procesu, ale nebylo pouze omezeno čtyřmi stěnami v rámci klasických školních budov. Jeho nejdůležitější získané lekce přišly z vlastních životních zkušeností, i když pro něj byly pozitivní nebo negativní.

Motivace od dětství

Podle Buffettovy biografie pod názvem The Making of an American Capitalist, kterou napsal Roger Lowenstein, se Buffett narodil 30. srpna 1930 na počátku Velké hospodářské krize. Ještě před jeho prvními narozeninami byla banka, ve které pracoval jeho otec a měli v ní také rodinné úspory, zavřena. Buffett se tak chtě nechtě stal svědkem těžkostí, kterými rodina procházela během krize. Jeho matka Leila občas neměla večeři, aby mohl otec dostat plnou porci, a zároveň čas od času vynechala návštěvu kostela, aby si mohla dovolit nákup libry kávy. Samotné finanční ambice Buffetta se objevily skutečně brzy, jak jednou prohlásil během rodinné večeře, že by nejraději skočil z nejvyšší budovy ve městě, pokud by se nestal milionářem do jeho třiceti let. Když se ho ptali, proč by tak učinil, odpověděl: Nejde o to, že bych chtěl peníze, ale je zábava vydělávat peníze a sledovat, jak postupně rostou.

Počátky investování

Zdá se, že Buffett zdělil svůj matematický talent po jeho matce, která měla cit pro čísla. Je známý tím, že je schopen správně provádět v hlavě dlouhé výpočty. Často se říká, že člověka posuzujeme podle jeho návyků v oblasti utrácení. Sama hospodárnost však byla součástí jeho rodiny. Buffettův otec Howard byl idealistický a pobožný muž. Říká se, že se život mladého Warrena točil kolem jeho otce, který mu citoval jeho oblíbené rčení od Emersona: Velký člověk je ten, který si i uprostřed davu udržuje s dokonalou sladkostí nezávislost samoty.

Když se inflace začala zrychlovat po II. světové válce, nakoupil otec Buffetta hmotná aktiva v podobě zlatých mincí, křišťálových lustrů a stříbrných příborů. Udělal si zároveň zásobu konzervovaných potravin a koupil si farmu. Jeho otcovský vliv může být základem pro preference Bufetta v oblasti hmotných aktiv, a to spíše než těch nehmotných. Stejně jako jeho otec rozumí Warren Buffett nebezpečí inflace a oportunistickému nakupování. Možná právě to je důvodem, proč investiční filozofie Buffetta preferuje společnosti, které mají hmotná aktiva a osvědčenou či prokázanou výdělečnou schopnost.

Buffett dříve pracoval v obchodě jeho dědečka a k tomuto řekl, že se díky tomu naučil hodnotám v podobě čestnosti, přesnosti, disciplíny, tvrdé práce a dobrého chování. Stejně tak získal znalosti a triky v oblasti maloobchodního podnikání ze strany jeho dědečka. Oba jeho rodiče zároveň participovali v oblasti novinářských činností v různých dobách jejich kariéry, což by mohlo být klíčem k Buffettovu provozování epistolárního stylu (dopisy) a jeho znalostem nuancí novinářského průmyslu.

Hledání vzorů za čísly

Když byl Buffett malý, s jeho kamarádem Russellem si v průběhu dne zaznamenávali čísla státních poznávacích značek projíždějících vozidel. Večer následně seděli a počítali, jak často se jednotlivé značky objevily, a vyplnili díky tomu celé zápisníky čísly. V devíti letech počítali vyhozené uzávěry lahví ze strojů na sodu, aby získali představu o tom, která značka měla největší prodejnost. Tyto nenápadné dětské hry zdokonalovaly jeho analytické schopnosti a formovaly jeho mozek do stavu, kdy by mohl napodobovat podnikovou databázi.

Vytváření něčeho z ničeho

Když byl Warren mladý, shromáždil přátele, aby se k němu připojili do jeho plánů, jak vydělat peníze. On a jeho posádka sbírali třeba chybně vyhozené výherní lístky na závodní dráze. Také získal polovinu sousedství na sbírání použitých golfových míčků, které si následně rozřazoval podle značky a ceny. Ve finále je se ziskem prodával dále.

Buffettův podnikatelský duch

V šesti letech nakupoval Buffett lahve Coca-Coly v baleních po šesti kusech a prodával je po jedné na pikniku s malým ziskem. Později si tato balení kupoval z obchodu dědečka a prodával je znovu jednotlivě u domovních dveří v sousedství během léta. Postavil si také limonádový stánek před domem jeho přítele Russella. Když doručoval noviny ve Washingtonu (500 denně), vyvinul si efektivní cestu, která trvala jen něco málo přes hodinu, aby vše co nejrychleji roznesl. V komplexu s názvem Westchester Apartments vyházel polovinu novin do čtvrtého patra a další do posledního, aby následně šel z patra do patra a posunoval noviny před každý byt. Zjistil také, že by mohl zvýšit svůj výnos tím, že něco přidá do své produktové řady, takže našel cestu, jak prodávat předplatitelům spolu s novinami také magazíny. Trik spočíval v tom, že nabízel předplatné u lidí, kterým mělo brzy skončit, a využíval k tomu odtržení adresního štítku, pod kterým viděl datum, kdy mělo předplatné skončit. Svůj rozvoz tak otočil na prosperující podnikání, které mu vydělávalo až 175 amerických dolarů měsíčně (bylo by to cca 3000 amerických dolarů v dnešní době).

Rozjel také byznys v oblasti pinball hry (hrací automat s kuličkou a dvěma pohyblivými packami), kdy nakupoval starší přístroje na tuto hru za 25–75 dolarů a umisťoval je v kadeřnictvích. Obával se však, že tento provoz bude řízen davem, proto ho moc nerozjížděl. Toto ho však naučilo praktické obchodní lekce, jak mohou například vyhovující podmínky a dodatečné služby přinést vyšší ceny, že je lokace všechno v tomto směru, sama efektivita určuje ziskové marže a také věděl o praktických limitech škálovatelnosti vlastního podnikání.

Závěr článku

Z výše popsaného je zřejmé, že Buffettův úspěch jako takový nebyl magický nebo zázračný. Byl to výsledek pečlivého pozorování a chytrých analýz, které si vyzkoušel v různých oblastech. S pomocí jeho rodičů a komunity si rozvíjel přirozený talent díky pokusům a omylům, což mu vše pomohlo k úspěchu, aby se stal nejúspěšnějším investorem všech dob.

Volná inspirace pro překlad originálu od Shreya Sao z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).