Hlavní navigace

Moneta Money Bank umí půjčky výhradně online. Ale jen pro některé

6. 10. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Moneta Money Bank rozšiřuje nabídku produktů, které lze sjednat výhradně přes internetové nebo mobilní bankovnictví. Po běžném účtu zde vybraní klienti a podnikatelé sjednají online i půjčku.

Moneta Money Bank digitalizuje. Zhruba každý měsíc přidává nové funkce do Smart Banky a nově umožňuje sjednat výhradně online i některé půjčky. Zatím tuto výsadu ale mají jen klienti, které dobře zná. Snadnější proces sjednávání půjček u nových klientů (ale na pobočce) chce banka představit za půl roku.

Výhradně online, ale jen pro vyvolené

Moneta Money Bank spustila možnost sjednat si Expres půjčku výhradně online přes Smart Banku nebo Internet Banku. Jedná se o stejný produkt, jako je nabízený na pobočkách jen s tím rozdílem, že při online sjednání nebudete platit poplatek za poskytnutí úvěru ve výši 1295 Kč. Druhou a poslední odlišností je, že úvěr poskytuje tímto způsobem jen do výše 100 tis. Kč.

Smart Banka - online půjčka pro spotřebitele
Autor: Moneta Money Bank

Smart Banka – online půjčka pro spotřebitele

Ostatní podmínky a poplatky jsou stejné, jako u Expres půjčky nabízené přes pobočku, v současnosti tedy s garantovaným úrokem 6,9 % ročně a RPSN 7,1 %.

(Banka dosud nabízela možnost požádat o Expres půjčku online, ale vždy bylo nutné smlouvu podepsat na pobočce.)

Důležitou informací je ale fakt, že novinka platí jen asi pro 100 tisíc vyvolených klientů, kterým banka v aplikacích mobilního a internetového bankovnictví nabízí předschválený úvěr. Skupina těchto klientů by se měla dál postupně rozšiřovat. Jde hlavně o to, že aby banka splnila zákonné povinnosti ohledně kvalitního posouzení schopnosti potenciálních dlužníků splácet, musí je průběžně ověřovat v úvěrových registrech, takže nevztahuje nabídku na všechny své klienty, ale jen na ty, u kterých si je jista dostatečnou bonitou.

Online úvěry i pro vybrané živnostníky

Podle podobného klíče banka začala nabízet vybrané úvěry i zhruba 20 tis. klientům z řad živnostníků. Těm se v aplikacích internetového a mobilního bankovnictví objeví možnost sjednat si plně online Expres Business nezajištěný a Kontokorentní úvěr Flexi Business nebo Kontokorentní úvěr MiniFlexi Business.

Smart Banka - online půjčka pro živnostníky
Autor: Moneta Money Bank

Smart Banka – online půjčka pro živnostníky

Úvěry je možné sjednat maximálně do 300 000 Kč, tento limit je společný pro oba úvěry. Pokud by měl živnostník zájem jen o jeden z nich, poskytuje je banka online s limity:

 • Expres Business nezajištěný: 40 000 Kč – 300 000 Kč,
 • Kontokorent: 10 000 Kč – 300 000 Kč.

Express Business nezajištěný banka nabízí s garantovanou sazbou 5,9 % ročně, kontokorent má sazbu individuální. Začíná od 9,9 % ročně.

Při sjednání online banka opět odpouští některé poplatky, které platí klienti, kteří zvolí místo internetu pobočku. Je to poplatek za zřízení, který u Expres Business stojí na pobočce 0,4 % z rámce (min. 500 Kč) a servisní poplatek, za kterých na pobočce klienti platí u Express Business a tentokrát i u Kontokorentu Flexi 300 Kč. Ostatní poplatky najdete v sazebníku banky.

U splátkových úvěrů pro retail i živnostníky platí, že je možné je bez poplatku splatit do 30 dnů od jejich sjednání.

Účet TOM už v ostrém provozu

Úvěr, který je možné sjednat výhradně online, je už druhým nasazeným produktem. Prvním byl účet Tom, který banka nabízela v pilotním provozu od poloviny června do srpna, nyní už ho má ve standardní nabídce. Dosud si ho sjednalo asi 2500 klientů.

Účet Tom můžete založit přes mobilní nebo internetové bankovnictví Smart Banka (smartbanking je ke stažení pro Android a iOS). Zde je nutné vyplnit potřebné údaje, nahrát vyfocené dva osobní doklady a odeslat na účet elektronickou platbou alespoň 3 Kč pro ověření. To můžete udělat buď přes příkaz k úhradě a pak budete na založení čekat, dokud se nepřipíší zaslané peníze. Nebo je možné vyfotit a nahrát do aplikace údaje své platební karty, ze které se peníze strhnou obratem (takže účet tímto způsobem opravdu založíte na počkání).

Banka k účtu nabízí „v ceně“:

 • výběry z bankomatu Moneta Money Bank v ČR,
 • výběry z bankomatu v zahraničí,
 • všechny příchozí tuzemské platby,
 • všechny odchozí jednorázové transakce zadané prostřednictvím internetového bankovnictví a Smart Banky v rámci tuzemského platebního styku,
 • zadání, změny a zrušení trvalého příkazu nebo inkasa včetně SIPO prostřednictvím internetového bankovnictví,
 • jedenkrát měsíčně elektronický výpis z účtu,
 • jedna debetní karta MasterCard Standard,
 • zřízení a vedení Internet Banky a Smart Banky.

Při spouštění účtu banka avizovala, že po dobu 6 měsíců bude nabízet vedení bez poplatku, poté mělo stát 99 Kč měsíčně. Na webu ale nyní najdete informaci, že od 1. listopadu 2017 bude účet Tom bez poplatků za vedení bez omezení.

K účtu můžete sjednat i kontokorent Flexikredit, s tímto požadavkem už ale musíte na pobočku.

Poplatky k účtu se vztahují víceméně na transakce na pobočce, vedení druhé a další karty apod. Banka ale účtuje také:

 • 49 Kč za výběr z bankomatu jiné banky v ČR,
 • 25 Kč za dotaz na zůstatek účtu v bankomatu jiné banky v ČR,
 • 30 Kč za výpis poštou,
 • 10 Kč za přehled o použití karty přes bankomatu Moneta Money Bank,
 • 49 Kč za změnu PIN prostřednictvím bankomatu jiných bank v ČR a zahraničí.

Kompletní přehled poplatků najdete v sazebníku.

Do odvolání banka klientům při založení nabízí 3% úročení zůstatku do 100 000 Kč. Podmínkou je, aby vám každý měsíc na účet přišlo alespoň 15 000 Kč. Současně je nutné zaplatit alespoň 10krát v měsíci debetní kartou vydanou k účtu Tom. Splníte-li tyto podmínky, v příštím měsíci získáte zmíněný úrok. Dobu, po kterou bude Moneta nabízet úrok k účtu v této výši, není nijak specifikována ani garantována.

skoleni_13_10

Připravují se rychlé QR platby a další digitalizace

Dál banka připravuje zjednodušení QR plateb tak, aby nebylo nutné QR kód nahrávat z papíru nebo do jiného zařízení. Aplikace smartbankingu by měla do budoucna umět přečíst celou fakturu vč. QR kódu automaticky tak, aby vygenerovala pouze podklady pro platbu bez nutnosti cokoli fotit nebo se dokonce i přihlašovat do smartbankingu. Podmínkou odeslání platby by byla jen její autorizace PIN kódem nebo otiskem prstu.

Za půl roku chce Moneta také představit zjednodušený proces poskytování úvěrů pro nové klienty na pobočkách, digitalizované provozní financování pro firemní klienty a další nové funkce smartbankingu a internetového bankovnictví.

Autor článku

Autorka se věnuje daňově-sociální problematice a finančním tématům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).