Cena bitcoinu se po letošním halvingu chovala jinak než dříve. Výrazněji ji totiž ovlivnila ještě jiná událost, o které budeme v tomto dílu mluvit.
Co je halving a jak na něj obvykle reaguje cena bitcoinu
Když Bitcoin vznikl, byla odměna za vytěžení bloku ve výši 50 BTC. V roce 2012 se snížila na 25 BTC, v roce 2016 na 12,5 BTC a v roce 2020 na 6,25 BTC.
Jak už jsme si uvedli ve druhém dílu naší první podcastové řady, bitcoin vzniká těžením. Těžaři těžbou potvrzují tzv. bloky bitcoinových transakcí z celého světa. Když se blok naplní, těžaři hádají číslo, které vyhovuje nějakému zadání a reprezentuje daný blok. Jakmile číslo někdo uhodne, blok se zapečetí, transakce se potvrdí a proběhnou a začne se plnit další blok. Těžař, který uhodne číslo jako první, získává odměnu 3,125 bitcoinu (BTC). A právě zde se dostáváme k halvingu.
Odměna pro těžaře se totiž pravidelně po potvrzení každých 210 000 bloků transakcí snižuje na polovinu. A právě toto půlení označujeme jako halving. Protože získání každého bloku trvá zhruba deset minut, k halvingu dochází pravidelně jednou za čtyři roky a naposledy vyšel na letošní duben.
Přesný okamžik halvingu dopředu znám není, protože se neváže na stanovený čas, ale na konkrétní vytěžený blok. Čím více se k němu ale blížíme, tím přesněji se dá okamžik halvingu odhadnout. Na webu bitcoinblockhalf.com najdete odpočet do halvingu i aktuální informace o bitcoinu.
Dříve po halvingu vždycky platilo, že cena chvilku kolísala, ale do několika měsíců pak šla nahoru. Teď se nestalo s cenou nic zásadního, spíš došlo dočasně k výraznému zdražení poplatků za transakce, ale to asi moc nesouviselo přímo s halvingem, ale spíš s runy, tedy tokeny,
myslí si Tomáš Krause, provozovatel webu Bitcoinvkapse.cz. V této souvislosti je ale třeba připomenout, že nové historické cenové maximum, označované jako ATH (all time high), které obvykle následovalo několik měsíců po halvingu, tentokrát nastalo už před ním.
Poslechněte si třetí díl druhé podcastové řady Bitcoin a blondýna a vyhrajte kšiltovku od firmy Trezor. Soutěžní otázku najdete dál v textu.
Podle Tomáše nedošlo ani na žádné zásadní odpojování těžařů, pro které by přestala těžba bitcoinů dávat po půlení odměny ekonomicky smysl. Když se podíváme na grafy obtížnosti bitcoinové těžby (hodnota, která udává, o kolik je náročnější vytěžit blok oproti tomu, jak náročné bylo těžit první blok), jsme na číslech kolem 90 bilionů, takže je to 95bilionkrát těžší. Po tom halvingu to trošku spadlo, ale už to jde zase nahoru. To znamená, že těžaři to asi měli spočítané dobře, anebo ještě mají zásoby bitcoinu,
připomíná Tomáš, že systém je nastavený tak, že když se snižuje počet těžařů, náročnost těžby bitcoinu klesá a naopak. Systém přitom v praxi potřebuje dostatečný počet těžařů, aby byla celá síť robustní a bezpečná.
Partner podcastu
Partnerem podcastu je společnost Firefish. Kdy je ten správný čas prodat váš Bitcoin? Ve Firefish věří, že možná nikdy. Potřebujete hotovost? Místo prodeje použijte svůj Bitcoin jako zajištění a získejte půjčku – ať už od drobných investorů, nebo od institucí. Zaregistrujte se na Firefish.io, kde můžete svůj Bitcoin bezpečně uzamknout přímo na Bitcoinové síti a získat koruny nebo eura přímo na váš bankovní účet. S kódem "blondyna" získáte navíc slevu na první půjčku.
Bitcoinová ETF
ETF je zkratka pro fondy obchodované na burze, jejichž cílem je co nejpřesněji kopírovat výkonnost určitého indexu.
Jak už jsme naznačili výše v textu, cena po letošním halvingu nedosáhla nového historického maxima, dosáhla ho totiž ještě před ním. Ovlivnil ji totiž poměrně významný milník, a to lednové schválení možnosti investovat do ETF navázaných na bitcoin ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Na úvod zmiňme, že u všech ETF fondů navázaných na kryptoměny si klient nekupuje přímo kryptoměnu, ale cenný papír, jehož hodnota kopíruje vývoj hodnoty dané kryptoměny.
Samotné schválení bylo pro bitcoin obrovským plusem, protože mu dalo razítko něčeho normálního, dodalo mu to legitimitu. Druhá věc je, že běžný člověk může být trošku zmatený, že si koupí ETF v domnění, že má bitcoin, který ale ve skutečnosti nemá. Má jen cenný papír toho fondu. Může těžit z toho, když cena půjde nahoru, ale nemůže využít další benefity, které bitcoin nabízí. Nemůže s ním nikomu zaplatit, nemůže ho nikam poslat, nemá svou banku v kapse, jak jsme se o tom bavili v předchozí řadě,
zamýšlí se Tomáš nad plusy a minusy bitcoinových ETF.
ETF navázané na bitcoin může být podle něj lákavé pro investora, kterého vůbec nezajímá ta technologie, zajímá se o bitcoin jen z pohledu investice. Pro ty, které zajímá i technologie samotná nebo další benefity, které nabízí přímo bitcoin, může být vhodnější nákup mince jako takové.
Ať tak či tak, asi dva měsíce po schválení těchto ETF v USA došlo ke zmíněnému ATH, tedy k prolomení historické cenové hranice bitcoinu. Fondy, které začaly nakupovat bitcoin, navíc zmenšují počet „mincí“ v oběhu a tím tlačí jejich cenu výš.
Aktuálně za sebou ale máme další ATH, kdy bitcoin po prezidentských volbách v USA přeskočil své březnové maximum a na chvilku se přehoupl přes cenu 75 tis. USD.
Soutěž s firmou Trezor o kšiltovky a tři ocelové zálohy Trezor Keep Metal
V každém díle podcastu probíhá soutěž o kšiltovku od Trezoru.
Po odvysílání deseti dílů vylosujeme ze všech správných odpovědí výherce tří peněženek ocelových záloh Trezor Kemp M Trezor Safe 3.
Trezor je český výrobce celosvětově první hardwarové peněženky, lídr a inovátor v oblasti bezpečné správy bitcoinu i dalších kryptoměn.
Soutěžní otázka k tomuto dílu:
Jakou zemí bychom se podle Tomáše mohli inspirovat v souvislosti se zaváděním časového testu pro osvobození zisku z prodeje kryptoměn od daně z příjmů?
Odpověď zazněla v podcastové epizodě k tomuto textu. Hlasovat v tomto kole je možné zde do 18. 11. 2024.
Pravidla soutěže najdete zde.
Časový a hodnotový test
Mezi investicí do bitcoinových ETF a do bitcoinu je ještě jeden zásadní rozdíl. Na zisk z prodeje cenných papírů (tedy i těch navázaných na bitcoin) se vztahuje možnost osvobození od daně, splníte-li podmínky časového a hodnotového testu. Pro podkladové aktivum v podobě bitcoinu ale tato možnost neplatí. Možná by se to však mohlo výhledově změnit.
Majitelé kryptoměn by tak mohli získat podobné daňové výhody, jako se vztahují na cenné papíry. Se zavedením časového a hodnotového testu totiž počítá novela zákona o daních z příjmů, která má upravit osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob.
Ve třetím dílu druhé podcastové série se dále bavíme o tom, jakou podobu by tento časový a hodnotový test mohl pro kryptoaktiva mít. Probíráme také, jaké se kolem této možnosti vedou diskuse a proč to občas vypadá, jako by nebyly založené na faktech, ale spíš na mýtech.
Podcast serveru Měšec.cz najdete na všech hlavních platformách – Spotify, Apple Podcasts i dalších. Sledovat můžete také náš kanál na YouTube, kam budeme jednotlivé epizody dávat.
Poslechnout si ho ale můžete i tady:
Baví vás Bitcoin a blondýna? Můžete nás jednoduše podpořit. Stačí, když nás budete poslouchat v podcastových aplikacích nové generace, jako je Fountain. Co umí? Během poslechu podcastu posílají mikroskopické částky (např. 10 haléřů za minutu poslechu) autorům. Samozřejmě v bitcoinech a přes Lightning Network. Odkaz na tyto podcastové aplikace najdete na webu bitcoinablondyna.cz. Děkujeme.