Druhý díl podcastové řady Bitcoin a blondýna je specifický. Poprvé jsme si do něj totiž pozvali hosta, Luboše Kovaříka, zakladatele projektu Štosuj.cz.
Projekt se nám zdá užitečný, protože může pomoci optimalizovat a automatizovat nákupy (případně i prodeje) bitcoinu prostřednictvím různých strategií, pokud to chcete dělat efektivně a nechcete tím ztrácet moc času. Nebo pokud nechcete riskovat nějaká neuvážená rozhodnutí kvůli emocím, které vás mohou ovlivňovat kvůli velké volatilitě cen kryptoměn.
Podcast si můžete poslechnout přímo tady:
To je ostatně důvod, proč celý projekt vznikl. Luboš si ho právě kvůli automatizaci nákupů a oproštění se od emocí programoval nejdříve jen pro sebe. Když byl pak ale nucený trávit čas v nemocnici, zaháněl nudu tím, že naprogramoval platformu, která by pomohla řešit podobné problémy i ostatním.
DCA a Grid strategie
Jak už naznačil text výše, platforma Štosuj, které je navázaná na českou online směnárnu Anycoin a českou burzu Coinmate, nabízí různé strategie, jak kryptoměny nakupovat nebo prodávat. Její uživatelé ji mohou využívat buď bezplatně (mohou si zvolit dvě strategie), nebo prostřednictvím předplatného, které umožňuje volit více strategií, využívat ty sofistikovanější a volit si pokročilejší funkce.
Nejzákladnějším produktem jsou DCA (dollar-cost averaging) nákupy, tedy pravidelné nakupování, které má tu výhodu, že je automatizované a děje se bez ohledu na výkyvy ceny. Jednou tedy koupíte lépe, jindy hůře, výkyvy se průměrují, aniž byste museli denně ležet v burzovních grafech.
V rámci této strategie můžete kupovat kryptoměnu buď v režimu „market“ (nákup s přednastavenou periodicitou vždy za aktuální cenu), nebo v režimu „limit“. V tomto případě si nastavíte, při jakém poklesu – vyjádřeném procenty – chcete kryptoměnu nakoupit (a jak často). Pokud v daném období k poklesu nedojde, dojde k nákupu za tržní cenu.
Partner podcastu
Partnerem podcastu je Firefish. Většina z vás už ví, že si díky Firefish můžete snadno půjčit koruny nebo eura a použít svůj bitcoin jako zástavu. Ale víte, že přes Firefish můžete také investovat do půjček krytých bitcoinem a dosáhnout vysokých výnosů? Nenechávejte své peníze zahálet na bankovním účtu. Zaregistrujte se na Firefish.io ještě dnes a investujte do půjček s výnosem až 13 % ročně – vše zcela bezpečně díky zajištění bitcoinovým kolaterálem.
Jde o první úroveň optimalizace. Snažíme se, v rámci stanovené frekvence (např. při týdenním nákupu), nakoupit kryptoměnu při nastaveném cenovém poklesu. Pokud by například došlo k nastavenému cenovému poklesu (např. o 3 %) od středy do další středy, tak se nakoupí tou limitní objednávkou o ty 3 % níž a nakoupíš za stejnou částku víc satů ve slevě. Pak se zase na další týden vytváří nová limitní objednávka zase o 3 % níž. Kdyby k poklesu nedošlo, objednávka se zruší a místo ní si uděláte nákup za tržní cenu, ať máte garantovaný ten DCA nákup,
vysvětlil Luboš.
Pro ty, kteří už chtějí sofistikovanější nástroj, je v rámci předplatného dostupná Dynamická DCA strategie. Tam jde o to, že nenakupujeme každý týden za stejnou částku. Ale na základě indikátorů, které ukazujou třeba náladu na trhu nebo to, kde zhruba v tom bitcoinovém cyklu jsme, dojde buď k pronásobení zvolené částky, nebo naopak pokrácení. Takže se investuje víc peněz v ten vhodnější okamžik za nižší průměrnou nákupní cenu a naopak,
vysvětlil nám zakladatel Štosuj.cz s tím, že pro tuto strategii už je potřeba mít na směnárně nebo burze (podle toho, s čím si Štosuj provážete) nějaké volné peníze na transakce, ze kterých se postupně nakupuje podle toho, jak se cena vyvíjí.
Poslechněte si druhý díl druhé podcastové řady Bitcoin a blondýna a vyhrajte kšiltovku od firmy Trezor. Soutěžní otázku najdete dál v textu.
Tomáš Krause, spoluzakladatel tohoto podcastu a provozovatel webu Bitcoinvkapse.cz připomněl, že kromě DCA strategií Štosuj nabízí také tzv. Grid strategii, kterou pracovně nazývá „trading pro lidi, kteří neumí tradovat“.
Fiat měna: národní měna s nuceným oběhem, tvořená a regulovaná mocí úřední. Tedy CZK, EUR, USD, apod.
V Grid strategii už přichází do hry obchodování cenové volatility, takže strategie nakupuje, když cena klesá, a naopak prodává, když cena roste (procento poklesu a růstu, kdy dochází k transakci, nastavujete vy), a uživatel vydělává na cenových rozdílech mezi prodejem a nákupem. I v tomto případě je potřeba mít na burze nebo směnárně volné prostředky na nákupy a bitcoiny (přesněji satoshi) na prodeje, ze kterých se transakce uskutečňují.
Tady už je ale třeba počítat s tím, že v obdobích výraznějších růstů dochází k většímu odprodávání bitcoinu, což nemusí vyhovovat lidem, kteří ho chtějí držet co nejvíc. Já u té Grid strategie částečně mluvím i jako o exit strategii, která může být vhodná třeba pro lidi, kteří po X letech chtějí realizovat nějaký zisk a nějaký ten fiat z bitcoinu vybrat,
vysvětlil Luboš s tím, že platforma sama vypočítá, kolik je potřeba mít na burze či směnárně korun a satoshi vzhledem k nastavení procentních cenových rozestupů pro objednávky a jejich hodnotu. Tohle obchodování je dobré dělat na Coinmate, protože při obchodování už vstupují do hry i poplatky, se kterými je potřeba počítat, a na Coinmate klesají tím víc, čím víc obchoduješ.
Soutěž s firmou Trezor o kšiltovky a tři ocelové zálohy Trezor Keep Metal
V každém díle podcastu probíhá soutěž o kšiltovku od Trezoru.
Po odvysílání deseti dílů vylosujeme ze všech správných odpovědí výherce tří peněženek ocelových záloh Trezor Kemp M Trezor Safe 3.
Trezor je český výrobce celosvětově první hardwarové peněženky, lídr a inovátor v oblasti bezpečné správy bitcoinu i dalších kryptoměn.
Soutěžní otázka k tomuto dílu:
Jakou registrační značku (dříve SPZ) má Luboš na svém oranžovém mustangu?
Odpověď zazněla v podcastové epizodě k tomuto textu. Hlasovat v tomto kole je možné zde do 3. 11. 2024.
Pravidla soutěže najdete zde.
Placený režim
Jak už jsme zmínili, Štosuj se dá používat bezplatně, pokud si vystačíte s měsíční nebo týdenní frekvencí nákupu a jde vám jen o bitcoin. Pak si můžete nastavit dvě strategie. Pro sofistikovanější nastavení a služby nebo obchodování s jinými kryptoměnami budete potřebovat placený režim. Ten je zde dvojí, buď za 50, nebo 150 štosáků, které odpovídají českým korunám zhruba v poměru 1:1. Nějaké štosáky můžete získat bezplatně poměrně snadno, další se dají koupit. Čím více jich kupujete, tím větší na ně máte slevu.
Ve druhém dílu si s Lubošem a Tomášem dále povídáme o tom, co navíc získáte v placeném režimu, kde jsou reálně uložené peníze nebo satoshi, které máte pro Štosuj k dispozici, nebo jaká část obchodů přes Štosuj jde přes bitcoin. Víc ale rozebíráme i exit strategii a exit kalkulačku nebo to, jak mají v tuzemsku projekty spojené s bitcoinem problémy s účty u bank.
Podcast serveru Měšec.cz najdete na všech hlavních platformách – Spotify, Apple Podcasts i dalších. Sledovat můžete také náš kanál na YouTube, kam budeme jednotlivé epizody dávat.
Poslechnout si ho ale můžete i tady:
Baví vás Bitcoin a blondýna? Můžete nás jednoduše podpořit. Stačí, když nás budete poslouchat v podcastových aplikacích nové generace jako je Fountain. Co umí? Během poslechu podcastu posílají mikroskopické částky (např. 10 haléřů za minutu poslechu) autorům. Samozřejmě v bitcoinech a přes Lightning Network. Odkaz na tyto podcastové aplikace najdete na webu bitcoinablondyna.cz. Děkujeme.