Mě spíš fascinuje, že nikdo neřeší následující věc, která nutně musí u tisíců exekucí nastat a jistě nastává.
Řekněme, že exekutor přijde do paneláku, ve kterém je 100 bytů, a kde má dlužník hlášen TRVALÝ POBYT. Dejme tomu - častá situace - že to je přítel někoho z baráku. Takže na zvoncích nikde jeho jméno nefiguruje. Jak se exekutor dozví, do kterého bytu má jít???? To se jako zeptá kolemjdoucí babičky, a kam ta ho pošle, tam vtrhne?
No jestli to takto funguje, potom jsem též pro řešení pomocí ráže 45... Protože tady může nastat situace škodolibosti sousedů, kteří schválně pošlou exekutora do bytu svého řekněme "neoblíbeného souseda", ale který v ten moment se stává obětním beránkem.
Vyvraťte mi někdo moji domněnku,děkuji...
"Pokud tam má hlášen trvalý pobyt, pak do určitého bytu"
A na to jste přišla jak??? Odkdy se v evidenci obyvatel evidují konkrétní byty?! Adresu tvoří maximálně ulice + číslo popisné/číslo orientační!!!
Už jste někdy viděla v adrese číslo bytu? já ne teda...
Tím víc mě to utvrzuje v přesvědčení, že vše je dílem náhody, a záleží na tom, kterého kolemjdoucího se exekutor zeptá. To mi přijde příšerné!
A to jako exekutor zavolá na evidenci obyvatel,a tam se podívají do databáze,a řeknou mu číslo bytu?
Takže když se představím jako exekutor, vyklopí mi vše?.....
dále:
Co když jde o dům, kde není prohlášení vlastníka (nejsou vyčleněny jednotky)?
Zase se vracíme k tomu, že
1) někdo musí exekutory do domu pustit
2) někdo musí říct, kam mají jít.
Jestli to je celé založeno na tomto, pak je to uplatňování práva na základě jakýchsi náhod a neuvěřitelných konstelací...
Takže už vám řekli, jak to funguje, ale vy to odmítáte přijmout a budete se dál tvářit, že to tak není?
Tak zavolejte na úřad, řekněte, že jste exekutor, že chcete vědět, kde kdo bydlí a oni vám vysvětlí, jaké náležitosti má váše žádost mít. Dtto v kterékoliv bance.
Řekl bych, že počet vícebytových domů, kde nejsou vyčleněny bytové jednotky je zanedbatelný. Tedy pokud pomineme domy, kde stejně bydlí užší či širší rodina.
Někdo musí exekutory pustit domů. No a? Však on je někdo pustí.
Většinou je tam pustí sám povinný, protože pro exekutora je výrazně snazší to odbýt v jeho přítomnosti.
Pokud je exekuce prováděna bez přítomnosti povinného, tak má exekutor s sebou stejně zámečníka, takže ho sice nikdo pustit nemusí - ale on ho někdo pustí, stačí prozvonit pár zvonků a seznámit obyvatele domu se situací (buď mě pustíte, nebo budete několik dní bez vchodového zámku).
Někdo mu musí říct, kam má jít? Ne nutně. Čísla bytů jsou většinou značena. Ale opět platí, že většina exekucí je vykonána za přítomnosti povinného. A pokud ne, tak se na to musí exekutor stejně lépe připravit (policie, zámečník), takže to není zásadní problém.
No to snad ne...!
Vy tvrdíte, že exekutor postupuje takto:
1) odvrtá zámek u vchodových dveří paneláku
2) následně se bude vyptávat toho, koho zrovna potká na chodbě: "Nevíte u koho bydlí pan XY?"
Troufám si tvrdit, že k bodu 1 vůbec není oprávněn (netvrdím, že nemůže odvrtat zámek u bytu dlužníka, ale vchodové dveře celého domu?! - to mu umožňuje který zákon?) , a za 2 - jakou spolehlivost má informace od náhodně potkané osoby v domě?
Přece ten oslovený si může vymýšlet, a pokud by to byl zrovna někdo z okolí exekuanta, je to vysoce pravěpodobné. Potom tedy exekutor vtrhne do škodolibě určeného bytu a vyplení ho, jenom proto, že mu to sdělil kdosi na chodbě?!
To si asi pletete s tím, že podle nějakých požárních předpisů musí být vchodové dveře vyřešeny tak, aby se daly otevřít zevnitř.
Čili nesmíte je zamykat, pouze pokud nemají moderní zámek, se se odemkne stiskem klily zevnitř, nebo pokud zevnitř nemáte klíč v krabičce se snadno rozbitným sklem apod.
O tom, že by se nesměly zamykat zvenku o tom nic nevím.
Ano,přesně!!! Evidence obyvatel čísla bytů neeviduje, takže exekutor nemá šanci číslo bytu zjistit jinak, než metodou pokus-omyl!
A vzhledem k tomuto se domnívám, že by neměl mít šanci zjistit, kde bydlí dlužník, který nemá své jméno napsáno na konkrétních dveřích. to je čistě logický závěr... Sám na to přijít nemůže, takže ledaže mu to někdo vykecá.
No teď jsem chvíli googloval a opravdu jsem našel, někde napsáno, že se to neeviduje. Ale dost se mi to nezdá, protože existuje (nebo minimálně existoval) mechanismus, jakým si vlastník bytu mohl na evidenci obyvatel zjistit, jestli někdo je, nebo není přihlášen k trvalému pobytu v jeho bytě. A to by bez nějaké evidence spojené s čísly bytu nešlo. Já když jsem se přihlašoval k trvalému pobytu, tak jsem číslo bytu dokládal. Možná si tu informaci nechá úřad doložit, aby ji pak zahodil, ale pochybuji.
Nejsou jenom exekutoři. Jsou taky policajti a ti často taky potřebují vědět ve kterém bytě má daný člověk trvalé bydliště. Fakt se mi nezdá, že by se to neevidovalo vůbec nikde.
Vážený pane,opravdu se to číslo bytu NEEVIDUJE nikde! Už to pochopte.
Sám jsem toto řešil v praxi - koupil jsem byt a následně jsem zjišťoval, zda si "tam" nenechal náhodou původní vlastník hlášen TP. Nicméně zjišťování stavu, zda někdo nemá "v bytě" trvalý pobyt je v praxi možné jedině tak, že se dotážete, zda nemá "NA ADRESE DOMU" trvalý pobyt, protože ten údaj o konkrétním bytě se skutečně neeviduje!
Takže: opět se vracíme kruhem tam, kde jsme byli. Řekněme, že na uvedeného prodávajícího bude po nějaké době od převodu bytu a jeho odstěhování prohlášena exekuce. TP si nezměnil. Nicméně na zvoncích již jeho jméno dávno není.
Chcete mi říci, že
1) exekutor se podívá, kde má hlášen TP (=adresa domu)
2) automaticky půjde na adresu TP
3) tam při pohledu na zvonky jméno exekuanta neuvidí
4) vylomí vchodové dveře
5) začne se dotazovat v domě lidí resp. náhodně potkaných osob
6) někdo mu sdělí "Jó, ten bydlel v bytě č. 4"
7) půjde do dávno MÉHO bytu, vylomí dveře a zabaví majetek?
Takto to opravdu funguje?!
Ještě to doplním - pokud bych náhodou byl při příchodu exekutora doma (při výše uvedeném popisu), tak přece řeknu "Ne, ten pán bydlel v bytě č. 8", a v logice předchozího by měl exekutor zamířit do bytu č. 8.
Když teda je to všechno o tom, co mu napovídá nezúčastněná osoba, které se náhodně zeptá,ne?