Hlavní navigace

Ekonom 2002/8

4. 11. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Při slově "ekonom" se asi každému vybaví něco jiného. Mně vytane na mysl pán, který dělá různé odhady a snaží se věštit budoucnost. Ekonom ovšem není jen člověk mudrující nad budoucností s mystickými pomůckami, ale je to i osoba spravující ve firmě účetnictví.

Program s názvem Ekonom není aplikace na věštění budoucnosti, ale na kompletní správu účetnictví jak jednoduchého, tak podvojného. Je vám umožněno vše, na co jen si běžný uživatel pomyslí. Tvorbou, tiskem a řazením faktur počínaje, evidencí zaměstnanců, mezd, či služebních jízd konče.

Seznam všech funkcí by ještě vydal na tři takové recenze, takže se zaměříme na to nové, užitečné nebo jenom hezké a příjemné. První klad je propojení databází. Vyplníte si seznam (obchodních partnerů, zaměstnanců, majetku, objednávek a podobně) a při vydávání faktury máte možnost vybrat jednu z položek v seznamu. Hodně to zrychlí a zpříjemní práci. Vždyť každý, kdo pracuje s počítačem, ví, jak je nudné a otravné vypisovat pořád ty samé údaje. Navíc spoustu předem jasných údajů (např. kódy bank, konstantní symboly atd.) již máte od tvůrců v programu obsažených.

Druhým pomocníkem je ikonka „oblíbené“. S její pomocí nemusíte hledat jednotlivé programové skupiny, ale můžete si je jednoduše zkopírovat právě do této položky. Teoreticky to zní složitě, ale praxe je jednoduchá. A tak můžete mít vedle sebe důležité části fakturace a skladu následované výpisem platů. Tím pádem nemusíte přelétávat z oddílu do oddílu.

Dalším zpříjemněním je okamžitá nápověda v jednom z rámů hlavního okna. Pokud kliknu na ikonu, v okně se objeví nápověda, která mi okamžitě jasně a srozumitelně vysvětlí, jak s novým oknem pracovat. Ale po čase je už zbytečná. Díky bohu, že se dá zmenšit.

Pěkné je také cosi, co autor nazývá manager. Je to grafické zobrazení nedůležitějších výstupů po měsících. Ukáže vám, jak jste který měsíc byli úspěšní v obchodování.

Dále máte k dispozici množství malých pomocníků. Kdybych je měl zmínit všechny, nestačila by mi paměť počítače, a proto teď jen telegraficky. Obsaženy jsou funkce kalkulačka, diář, email, www stránky. Kalkulačka vyvolá běžnou kalkulačku pod Windows. Diář je hezky graficky zpracovaný. Email vyvolá okno „nová zpráva“ programu Outlook Express. Jednoduché a velice příjemné.

skoleni_13_10

Ekonom na první pohled vypadá velice pěkně. Do očí vás praští jednoduchost a přehlednost. To celé jen díky dobrému nápadu.. Okno je rozčleněno do několika rámů a každý má předem danou funkci. Za výborný nápad považuji vyřešení pohybu mezi jednotlivými funkcemi, neboť po levé straně hlavního okna je strom, kterým se snadno a rychle dostanete k potřebné tabulce či oknu. K snadnému ovládání nemalou mírou přispívá velké množství takzvaných „horkých kláves“. Na kombinace kláves, které program používá, si uživatel rychle zvykne a snadno se je naučí.

Na problémy s instalací jsem nenarazil ani na jednom z operačních systémů Windows. Jednu rezervu bych ale přeci jenom našel. V dnešní době, kdy se pomalu dostává do obliby internetové bankovnictví a zasílání výpisů e-mailem, by aplikace mohla zpracovávat elektronické výpisy rovnou, aby se nemusely přepisovat.

Tabulka č. 594
Ekonom 2002/8
Autor Compworld spol. s r.o.
Hodnocení na Slunečnici ****/5
Typ Start
Operační systém Win 95/98/NT/2000/ME/XP
Velikost 9,00 MB
DOWNLOAD

Anketa

Zaujal vás program Ekonom?

Autor článku

Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).