Hlavní navigace

ABRA Classic

8. 4. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

ABRA Classic je programem jednoduchého účetnictví, který intuitivně navádí i uživatele s malými znalostmi účetnictví. Vedení účetní agendy s ním mohou zvládnout i podnikatelé začátečníci.

Začněme ale pěkně od začátku – od instalace. Download programu proběhl bez sebemenšího zádrhelu, a tak 7 375 kB bylo brzy staženo. Samotná instalace byla už také hračkou, stačilo pouze rozzipovat soubor a odsouhlasit licenční záležitosti.

První zprávou programu bylo příjemné upozornění, že prvních 300 zaúčtovaných položek je zadarmo. Ti, kdo účtují jen pár položek za měsíc, mají tedy program zcela zdarma. To v dnešní době nabízí již celá řada společností se svými produkty, vzpomeňme za všechny kupříkladu na program WinDuo, recenzovaný na podzim loňského roku.

Při prvním spouštění zadáte svá podnikatelská data, jako je jméno firmy, adresa, IČO, DIČ a ostatní potřebné, co vás bude neustále provázet dalším podnikatelským životem. Samozřejmě si také určíte, od kdy chcete toto účetnictví vést, váš podnikatelský vklad, a můžete začít účtovat.

Základem každého jednoduchého účetnictví je Peněžní deník. Tato položka obsahuje velmi přehledné zadávání, tiskové výstupy, jaké si jen podnikatel pro přehled přeje, takže rozčlenění příjmů, výdajů a průběžných položek není problémem. Také roční uzávěrka nabízí možnost nejdříve „neostré“ verze, a teprve pak, když vše souhlasí, jak má, provední naostro. Samotný tisk peněžního deníku a přehledu DPH je příjemnou samozřejmostí.

Bankovní účet – tak tady podnikatel tvoří veškeré faktury (odeslané i přijaté), došlé i odeslané platby na účet, příjem a výdej na průběžné položky a přehled o stavu na účtě. Je samozřejmě zajištěn kompletní tisk veškerých položek, jejich opravy, mazání, storna, smazání storna atd.

Jak při vystavování, tak při zapisování faktur vám u firmy automaticky vyskočí okénko z nabídky adresáře firem či jednotlivců. Pouhým nakliknutím si vyberete, komu chcete fakturu poslat nebo komu hodláte zaplatit. Pokud platíte nebo vám platí firma, s níž nepředpokládáte další obchodní styk, nemusíte ji do adresáře ukládat.

Přehledné zpracování hotovosti se provádí v nabídce Pokladna. Opět je řešeno snadno pochopitelným menu, takže není problém si zaevidovat příjem a výdej do pokladny. Ihned se vám nabídne vytisknutí příjmového či výdajového pokladního dokladu, a pokud později zjistíte chybu, není žádný problém ji opravit. I zde máte možnost doplnění údajů o firmě z adresáře.

Pokladní deník je samozřejmě také součástí programu. Prohlížet si ho můžete podle vámi zadaného časového rozmezí či celý od počátku roku. I v pokladním deníku lze mazat, opravovat, stornovat… Potřebujete-li zjistit aktuální stav hotovosti, zvolte položku Aktuální stav pokladny a hned máte jasno.

A když už si podnikatel konečně nashromáždí nějaký ten majetek a začne mít povinnost si jej vést, přesně k tomu mu poslouží nabídka Majetek. Evidován může být jak Drobný dlouhodobý majetek, tak Dlouhodobý majetek. Odpisování se nastaví dle právě platných zákonů a další starosti odpadají. Tisk Výpisu karet všeho majetku a odpisového plánu je už opravdu hračka.

Po zakoupení a řádném zaplacení zboží je nutno si je zapsat do skladu a skladových karet. K tomu je určena kolonka Sklad. Stejným jednoduchým systémem se do přehledných kolonek zapisuje zboží příjem – výdej, vytiskne se v tiskových výstupech Kniha dodacích listů, Prodané zboží a Skladové obratovky a ještě mnoho dalšího pro sklad potřebného.

Účto_tip_změny21

Tabulka č. 305
ABRA Classic Free 2.07.16
Autor Aktis, a. s.
Hodnocení na Slunecnici ****/5
Typ Freeware
OS Windows 95/98/NT/2000/ME/XP
Velikost 6,30 MB
DOWNLOAD

O tom, jak se podnikateli ulehčí práce, když program sám spočítá DPH a ještě k tomu vyrobí i daňové přiznání, není třeba diskutovat. Tato obrovská výhoda je prostě neocenitelná…

Na závěr bych chtěla říct, že tento ekonomický prográmek je skutečně jednoduchým a výtečným pomocníkem pro podnikatele účetního – začátečníka. Kdyby si snad náhodou nevěděl rady, je zde ještě nápověda.

Anketa

Zaujal vás program Abra Classic?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).