Hlavní navigace

Business 1.00

18. 2. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jednou odpoledne jsem potkal na jakémsi internetovém serveru odkaz na zajímavý finanční software. Program se nazývá Bussines 2002 a kraťoučká upoutávka tvrdila, že program je jedním z nejlepších finančních softwarů na trhu. Aplikace slouží k evidenci faktur, objednávek a zakázek. Je určena zejména pro malé a střední firmy.

Po stáhnutí dema, které má necelé dva megabyty, jsem započal s instalací, která mne překvapila svou jednoduchostí a přehledností. Na rozdíl od některých jiných programů instalace proběhla velice hladce a já jako uživatel jsem s ní neměl ani nejmenší potíž. Což je první plus.

Jak program podrobně vypadá? Po spuštění vás aplikace překvapí svým elegantním a přehledným grafickým prostředím, jež u finančních softwarů nebývá obvyklé. Přehlednost je věc, která vás provází celým programem. Myslím, že grafika se autorům vydařila. Další předností je čeština. Zkrátka „mluví to na vás česky“, takže o co jde, pochopí i takový jazykový analfabet, jako jsem já.

Jak program pracuje? Pracuje na bázi spojených databází. Hned vysvětlím, co to znamená. Aplikace má několik vzájemně propojených funkcí. Tyto funkce jsou adresář, seznam faktur, seznam objednávek, seznam zakázek a skladový výpis. Když do adresáře zadáte adresu firmy, v okně faktur či objednávek můžete zvolit název firmy a program sám vyplní známé údaje. U mnohých jiných programů jsem musel sám vyplnit adresu apod. a ztrácel jsem tím mnoho času. A protože čas jsou peníze, ztrácel jsem tím i spousty penez. Má to i další výhodu. Člověk se nemusí bát špatně napsané adresy. Zatím mluvím jen o adrese, ale aplikace vyplňuje automaticky i další položky, jako je IČO, DIČ a kontaktní adresa.

Jak vypadají a fungují jednotlivé funkce? Adresář je přehledná tabulka s nedůležitějšími údaji a možností vyvolat si podrobnější informace. Zadávání je jednoduché a program vás sám navede, kde a co máte vyplnit. Vyplňujete do předem určených políček, není problém cokoliv dříve vyplněné opravit. Sám tento adresář využívám i k neobchodním účelům, jelikož v něm snadno a rychle najdu vše potřebné.

Další funkce vypadají velice podobně, proto popíši práci jen s jednou z nich. Budu psát jen o fakturách, vše ale platí i o zbývajících funkcích. Seznam faktur se dá opět charakterizovat jako velice přehledný. Jak jsem již výše napsal, funkce vzájemně spolupracují, a tak je zadávání nové faktury hrou.

Seznam faktur nefunguje jenom jako seznam, ale i jako utilitka pro jejich tisk. Jedním klikem vyplníte adresu a dopíšete položky fakturace a pak jen odešlete na tiskárnu. Je zde navíc možnost pripojit i obchodní dopis. S tím jsem se ješte nesetkal. Fakturu vyplníte snadno, rychle a efektivně. Jenom na poštu už musíte sami. Poštovního holuba aplikace neobsahuje. Zkrátka – práce jedna radost.

skoleni_13_10

Tabulka č. 241
Business 1.00 #5
Autor ALLCOMP s.r.o.
Hodnocení na Slunecnici ****/5
Typ Demo
OS Windows 95/98/NT/2000/ME/XP
Velikost 1,85 MB
DOWNLOAD

Popis nejdůležitějšího bychom měli za sebou a zbývají ješte maličkosti, které ale dělají uživateli jenom radost. Firmy se zahraničními kotrakty jistě ocení možnost vedení faktur v cizí mene, a to v eurech nebo dolarech. Možná je i konverze podle aktuálního kurzu. Bohužel ten je nutno zadat. Toto také mnoho programu neobsahuje.

Co říci závěrem? Program obsahuje spoustu výborných funkcí a je velice uživatelsky příjemný. Propojení jednotlivých funkcí je velice sympatické. Další předností je čeština, jelikož díky ní program zvládne snadno a rychle i cizích jazyků neznalá sekretářka. Ovládání je velice hezky a účelně řešeno. I vyžadované místo na disku je přijatelné. Aplikace je spustitelná na všech operačních systémech Windows. Jediný problém jsem měl s Windows 95, kde mi byla hlášena nepochopitelná chybová hlášení. Naštěstí to nebylo moc často. Se starými tiskárnami také nebyla domluva nejlepší. V celku hodnotím program velmi pozitivně.

Anketa

Zaujal vás program Business?

Autor článku

Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).