Hlavní navigace

Dovolená se letos prodraží. S výměnou eur počkejte, s dolary si pospěšte

2. 5. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pokud letos míříte za letním odpočinkem, pravděpodobně budete vzpomínat na loňské časy, kdy vás nákupy na dovolené stály výrazně méně.

Tradiční letní dovolená vyjde letos o poznání dráž než v loňském roce. Může za to režim devizových intervencí, ve kterém se česká měna od listopadu loňského roku nachází a která kurz zafixovala na hranici minimálně 27 Kč korun za euro. Finanční trhy ale šly ještě dále a jedno euro tak již nějaký čas stojí přibližně 27,5 Kč. Guvernér České národní banky Miroslav Singer se nechal slyšet, že režim devizových intervencí česká měna jen tak neopustí – pravděpodobně se tak nestane ani zkraje příštího roku, jak se ještě nedávno předpokládalo, ale až v průběhu roku. Na oslabení kurzu koruny musely zareagovat cestovní kanceláře, které nakupují služby v cizině převážně v eurech. Cenový nárůst podle zástupců českých cestovek činil přibližně 10 %. Čtěte více: Slabá koruna zdraží last minute zájezdy. Nehraje proto příliš velkou roli, zda si zájezd pořídíte od české či německé cestovní kanceláře. Rozdíl by měl být stále ve stejných relacích. Čtěte více: Vyplatí se kupovat zájezdy v Německu?

Dalším významným faktorem jsou valuty na dovolenou. Loni v létě euro stálo hodně pod 26 Kč (v článku používáme středový kurz ČNB). Pokud jste měli štěstí, mohli jste ho mít za 25,6 Kč, ale v průběhu letních prázdnin stálo běžně 25,8 Kč. Oproti této hodnotě je tak euro přibližně o 6,5 % dražší. Podobná situace panuje kolem amerického dolaru, který bylo loni možné sehnat pod 19 Kč, byť v letních měsících výrazněji kolísal, a dnes stojí 19,9 Kč. Situace se však může do letních prázdnin změnit, a tak jsme se za vás zeptali analytiků se zaměřením na měnové trhy, kdy by výměnu korun na eura, respektive dolary, doporučovali.

K euru se koruna příliš hýbat nebude

Přestože koruna nemá příliš prostoru k pohybu, a pokud by například vlivem spekulací na finančních trzích klesla krátkodobě pod 27 Kč, Česká národní banka by ji tam nenechala a zasáhla by stejným způsobem jako v listopadu, kdy během několika hodin dokázala kurz koruny vystřelit o více než korunu. Přesto není vyloučeno, že se kurz koruny k euru podívá blíže k hranici 27 Kč, než kde je dnes. Je to o poznání pravděpodobnější než to, že půjde opačným směrem, tedy ke 28 Kč, k čemuž nemá mnoho důvodů. Jelikož od loňského listopadu se ČNB zavázala intervenovat proti koruně, aby neposilovala přes 27 CZK/EUR, tedy prostor, kde lze vydělat spekulací na posílení koruny, je omezen. V letošním roce se koruna drží v úzkému pásmu 27,35–27,60 CZK/EUR, přitom poslední týdny se koruna obchoduje těsně kolem 27,45 CZK/EUR, řekl Měšci Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Přesto s nákupem eur na dovolenou bych ještě počkal až do léta, kdy očekávám, že koruna postupně posílí o 1,0–1,5 % (25–35 haléřů) a přiblíží se víc k úrovni 27 CZK/EUR. Posílení koruny nahrává oživení české ekonomiky a rostoucí přebytek obchodní bilance.  

Ani analytik společnosti Citfin Jiří Šímek neslibuje zázraky, ale přesto prostor pro mírné posílení koruny vidí. Nyní je kurz koruny vůči euru velmi stabilní, a tak ani v nejbližší době nečekáme výraznější pohyby a v nejbližších týdnech předpokládáme, že bude kurz spíše stagnovat. V horizontu měsíců očekáváme korunu spíše nepatrně silnější (v řádu 10–20 haléřů) s tím, jak skončí dividendová sezóna a snad dojde ke stabilizaci situace na Ukrajině. Riziko, že by centrální banka znovu nyní hýbala s kurzem, považuje za minimální. Pokud ČNB bude chtít dále podporovat ekonomiku, pak spíše prodlouží časový horizont intervenčního režimu až na začátek příštího roku, než že by stanovovala jiný intervenční cíl. Pro mírně silnější korunu by měla hovořit i poměrně dobrá data z domácí ekonomiky. Na druhé straně je ale jasné, že ČNB bude nadále bránit hranici 27,00 EUR/CZK a pod tuto hranici se do léta téměř jistě nepodíváme.

Naopak analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák velké možnosti k úspoře nevidí a upozorňuje na to, že pokud si čeští dovolenkáři budou chtít dopřát stejný standard jako loni, musí si připlatit. V případě eura je podle mě zcela jedno, jestli nakoupíme nyní nebo až těsně před dovolenou, protože rozdíl by měl být maximálně několik haléřů. Vzhledem k listopadové intervenci České národní banky se však letošní letní dovolená prodraží. Za jedno euro zaplatíme o necelé dvě koruny více než před rokem. V případě výměny částky 1 tisíce eur tedy vydáme o necelé 2 tisíce korun více.

S nákupem dolarů si pospěšte

Zatímco koruna k euru se příliš hýbat nebude, kurz k dolaru zafixován není. Stačí ale to, že je navázán na euro. Právě u něj lze v příštích týdnech a měsících vůči dolaru čekat výraznější pohyb. Evropská centrální banka totiž delší dobu řeší, jak euro oslabit, aby odvrátila riziko deflace v eurozóně a zvýšila konkurenční výhodu evropských exportérů (analogický krok, který učinila ČNB s korunou). Pro korunu to vůči dolaru bude znamenat dvojnásobné oslabení – koruna je oslabená proti euru, a to oslabí proti dolaru. S nákupy dolarů na dovolenou není dobré dlouho čekat, a aspoň část jich koupit už za dnešní kurz. Kurz dolaru velmi pomalu oslabuje proti euru i koruně. To je pro dovolenkáře příznivé. Avšak současná stabilita kurzu může být klid před velkým pohybem, uvedl pro Měšec analytik Erste Corporate Banking Miroslav Plojhar. Evropská centrální banka je čím dál více nespokojená se silným eurem. Americký Fed se blíží konci kvantitativního uvolňování a v budoucnu i zvednutí úrokových sazeb. Navíc, měnový trh postupně vzdal loňské sázky na silnější dolar. Po vyčištění pozic na trhu je prostor pro nový trend. 

Podle Petra Sklenáře z J&T Banky je obtížné s větší mírou jistoty říci, kam bude kurz dolaru vůči koruně směřovat. Radu pro čtenáře Měšce přesto má. Koruna k dolaru je podstatně volatilnější než jen koruna k euru, protože do celkového vztahu vstupuje ještě kurz dolaru, a tak kurz kolísá v letošním roce v pásmu 19,6–20,5 CZK/USD, poslední dny se kurz drží kolem 19,9 CZK/USD. Osobně si myslím, že v současném prostředí se nedá spolehlivě určovat trend koruny k dolaru, a proto jako jediné doporučení na nákup USD na dovolenou bych doporučil částku rozdělit na 2–3 části v závislosti na celkovém objemu. Tj. část koupit nyní a zbytek před dovolenou. Jde o takové „kurzové zajištění zadarmo“, protože touto metodou se vyhnu extrémům, tj. nemám ani nejhorší, ale ani nejlepší kurz.

skoleni_4_3

Jiří Šimek z Citfinu vidí hned tři rizika, která mohou koruny vůči dolaru negativně ovlivnit. Vůči americkému dolaru může podle nás v příštích měsících koruna oslabit z důvodu rozdílných měnových politik Evropské centrální banky a amerického FEDu. Zatímco ECB zvažuje ještě možnosti dalšího uvolnění měnové politiky, tak americký FED již naznačuje termíny možného zvyšování úrokových sazeb. Rizikem v nejbližší době je i Ukrajina – v případě dalšího vyostření situace by koruna zřejmě vůči dolaru oslabila.

S nákupem valut na letní dovolenou bych neotálel v případě amerického dolaru. Na konci dubna ještě můžeme při troše úsilí najít směnárnu, kde zaplatíme za dolar méně než 20 korun. To se však může brzy změnit, když v horizontu nadcházejících měsíců očekávám oslabování koruny k americkému dolaru, radí ke spěchu také analytik Akcenty Miroslav Novák.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).