Hlavní navigace

RWE snižuje ceny plynu, ale příliš se neradujte

4. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

RWE zlevnila plyn o 10 % a chce být konkurenceschopnějším dodavatelem. Zareagují i další hráči na trhu? A dočkáme se v dlouhodobém horizontu levnějšího plynu?

V roce 2013 čekalo řadu domácností nepříjemné překvapení. Nejen, že došlo k výraznému zdražení elektřiny vlivem obnovitelných zdrojů energie, ale zdražovali také dodavatelé plynu. Čtěte více: Průmyslníci: Problém s obnovitelnými zdroji může zdvojnásobit nezaměstnanost 

Některé společnosti své ceny přestřelily a zdražily ceny plynu i o pětinu. Společnost RWE Transgas se nyní, po topné sezóně, rozhodla vylepšit svou maloobchodní nabídku a snížit ceny plynu od 1. května 2013 o 10 %: Cenově jsme se nyní dostali pod úroveň nabídek většiny obchodníků. Děláme vše pro to, abychom měli dlouhodobě stabilní a příznivé ceny zemního plynu, komentoval rozhodnutí Tomáš Varcop, obchodní ředitel a člen představenstva RWE Česká republika.


Autor: Isifa.com

Ilustrační obrázek

Těžba plynu

Znamená to, že lze očekávat zlevnění i u dalších dodavatelů? Standardní nabídka společnosti RWE patřila mezi nejdražší produkty na trhu a vzhledem k tomu, že velká část zákazníků se rozhoduje právě na základě ceny, byla to značná konkurenční nevýhoda. Plánované zlevnění se dá interpretovat jako snaha zabránit dalšímu odlivu zákazníků. Jen za loňský rok změnilo dodavatele plynu bezmála 350 tisíc domácností a maloodběratelů. K informaci o zlevnění ceny o 10 % je nutné dodat, že jde pouze o komoditní část faktury, reálné snížení ceny na účtu za plyn tak bude nižší (dle spotřeby o 5–8 %), uvádí Jan Morkes, odborník na energetické úspory ze serveru CenyEnergie.cz.

Jak si stojí nabídka RWE?

Podle údajů z tiskové zprávy společnosti xBizon tak i přes avizované snížení cen nedosáhne RWE na ceny nejlevnějších dodavatelů plynu. Při spotřebě ve výši 26 MWh (vytápění plynem) dojde ročněke snížení ceny u RWE z 44 357 Kč (ze všech dodavatelů byl suverénně nejdražší) na 40 369 Kč (patří však stále mezi dražší).

Nejlevněji je přitom možné získat plyn u společnosti ST Eenergy (roční cena 33 818 Kč), Eneka (34 189 Kč) nebo Energy Bess (34 346 Kč). Nelze tedy očekávat, že odběratelé plynu nějak výrazně zareagují na nabídku RWE, protože stále nepatří mezi nejlevnější.

Počty změn dodavatele plynu
Rok Počet změn
2010 76 659
2011 359 996
2012 344 005

Zdroj: OTE

Zlevňují jen na jaře, v zimě zdražují

Morkes však připomíná, že pro běžné domácnosti není tak podstatná cena plynu pro letní měsíce, ale zejména v topné sezóně. Už jsme se vícekrát dočkali zlevnění na jaře, které vystřídalo zdražování na zimu. V každém případě se nedá toto zlevnění považovat za začátek nějakého dlouhodobého trendu,  uvádí Morkes.

Nová kalkulačka energií

Ušetřete výběrem levnějšího dodavatele energie. Spočítejte si, s kým ušetříte.

Zlevní nám plyn v dalších letech?

Na rozdíl od elektřiny poslanci stále nestačili zavést nejrůznější dotace na výrobu „obnovitelného plynu“. Čtěte více: Průmyslníci: Problém s obnovitelnými zdroji může zdvojnásobit nezaměstnanost

V dalších letech však zlevňování plynu očekávat nelze: Ceny energií v dlouhodobém horizontu zatím spíše rostly. Bohužel neexistují zatím důvody, proč by se to mělo změnit, uvádí Morkes a dodává: Cena plynu nijak dramaticky na burzách neklesá, RWE zlevňuje z obchodních důvodů. Tomu odpovídá i odstupňovaná reakce konkurence. Někteří dodavatelé zlevňují, jiní se domnívají, že i po zlevnění RWE mají dostatečně konkurenceschopnou nabídku, dodává. Uvažuje se také o zavedení daně ze zemního plynu i pro domácnosti, které ji až dosud neplatily. Je také možné, že dojde k prosazení uhlíkové daně, která by měla platit od roku 2014, která by ceny energie dále navýšila.

Poptávka po plynu navíc stoupá a podle údajů agentury Interfax by dodávky ruského plynu do Evropy za 1. čtvrtletí letošního roku mohly vzrůst o 6,5 % (meziročně na 41,7 mld. m3). Gazprom očekává, že v březnu dojde až k 30% zvýšení prodaných objemů. Vrásky také Evropanům může přidělávat Katar, který se rozhodl, že svůj kapalný plyn bude dodávat především do Asie (v Japonsku narostly dodávky dvojnásobně, v Jižní Koreji o více než 50 %) a své dodávky do Evropy posléze výrazně omezil.


Zdroj: Isifa.com

Ilustrační obrázek

Tento muž z velké části rozhoduje o tom, kolik zaplatíme na plynu

Nová naděje: břidlicový plyn?

Nepotvrzují se tedy zatím domněnky Bakerova Institutu pro veřejné vztahy na Riceho Univerzitě, podle kterého povede rostoucí produkce břidlicového plynu k zamezení toho, aby Rusko a země Perského zálivu měly obrovskou moc při diktování ceny plynu, který vyvážejí do Evropy.

Koneckonců o břidlicovém plynu se mluví jako o nové naději, která povede k výraznému snížení cen plynu a ropy. Nejedná se o žádný nový převratný zdroj, jen cena ropy a plynu je natolik vysoká, že současné technologie umožňují těžbu břidlic výrazně levněji. Břidlicový plyn se ale výrazněji těží zatím jen ve Spojených státech.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Energetická agentura IEA předpovídá, že Spojené státy díky břidlicové ropě předhoní Saúdskou Arábii jako největšího producenta ropy na světě. Spojené státy do roku 2015 s výrazným náskokem předčí Rusko coby největšího producenta zemního plynu a v roce 2017 se stanou jedničkou i v těžbě ropy, uvedl na tiskové konferenci v Londýně Fatih Birol, hlavní ekonom IEA.

V Evropě chtějí ochránci přírody zabránit těžbě v Polsku, kde zatím probíhají intenzivní výzkumy ohledně možnosti těžby. Podle Morkese se však jedná o politickou otázku. Obavy z poškozování životního prostředí podle něj mohou uvažovanou těžbu na starém kontinentu zpomalit nebo výrazně omezit. V neobydlených oblastech USA se holt těží mnohem snadněji a zde to také může výrazněji ovlivnit ceny, zakončuje Morkes. 

Anketa

Uvažujete o změně dodavatele energie?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).