Hlavní navigace

Názory k článku Desetník: Nemocnice - privatizovat, či ne?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 11. 2004 8:13

  jkl (neregistrovaný)
  ale převedením nemocnic na obchodní společnosti zcela jistě povede ke spoluúčasti pacientů (a o to nakonec jde, dělat byznys)
 • 15. 11. 2004 11:59

  Petr Zámečník (neregistrovaný)
  Spoluúčast pacientů s privatizací nemocnic nesouvisí. Tedy alespoň ne zcela. Už nyní je celá řada soukromých ordinací a zdravotnických zařízení, a zpravidla v nich pacienti neplatí - péče je hrazena ze zdravotního pojištění.

  Krom toho - spoluúčast pacientů může vést také k lepší zdravotní péči. Nyní se ze zdravotního pojištění hradí i levné zákroky a léčby "levných" nemocí, a nezbývají peníze na nákladnější. Včera večer v televizních zprávách prošla informace o odkládání operací na příští rok z důvodu překročení limitu těchto neakutních operací, který si stanovily zdravotní pojišťovny - proč? Protože musí platit i jednoduché léky a návštěvy lékaře a nezbývají peníze...

  Neříkám tím, že souhlasím s odkládáním neakutních zákroků - to problém neřeší, pouze odsouvá. Naopak. Je ale potřeba skutečné reformy zdravotnictví (nejen privatizace nebo ponechání zdravotnických zařízení pod správou krajů), a to takové reformy, která by zajistila udržitelnou kvalitní péči.
 • 16. 11. 2004 13:45

  jkl (neregistrovaný)
  Nejsem proti spoluúčasti, jen by se nemělo deamagogicky tvrdit, že to pacienty "nebude stát nic navíc" nevěřím totiž, že obchodní společnost bude v tak citlivé oblasti jakou je zdravotnictví natolik efektivní, že dokáže snížit náklady a vygenerovat "přimeřený" (t.j. konkurenceschopný) zisk a pacient na tom ještě vydělá. V praxi to bude vypadat takto: poskytneme vám základní péči, takže snad přežijete (když ne, tak se mohou vaši příbuzní obrátit na příslušný obchodní soud a tam uplatnit svoji "pohledávku"), pokud chcete nadstandard (= dnešní standard) budete si muset připlatit a to tak, že hodně.
  Zřejmě nikdo z politiků nemá odvahu to takto lidem říci...
 • 15. 11. 2004 13:02

  GiBo (neregistrovaný)
  No a proc ne? Soucasny stav, kdy clovek i kdyby chtel, tak si za lepsi peci nebo lepsi leky priplatit nemuze je celkem na hlavu postaveny.

  Ja bych zasel jeste dal a zrusil verejne zdravotni pojsteni (pripadne alespon minimalizoval jeho rozsah) s tim, ze kazdy si muze zaridit komercni zdravotni pojisteni. At uz takove, ktere by krylo veskere naklady (vcetne paralenu), nebo az od urcite vysky. Verejne pojisteni by melo byt jen pro pripady velice narocnych lekarskych ukonu.
 • 15. 11. 2004 16:09

  Marek (neregistrovaný)
  IMHO není zásadní rozdíl mezi soukromou nemocnicí a soukromým praktikem a třeba zubařem. A neplatí se u nich. Můj zubař i praktik taktéž jedou na své ...
 • 15. 11. 2004 8:35

  Martina (neregistrovaný)
  Například alkoholismus je podle našeho právního řádu nemoc a její léčení je hrazeno z rozpočtu (i když můžete namítnout, že ve spotřební dani si tu péči léčený předplatil), může být ale i předmětem plného invalidního důchodu. Léčení kuřáků je také plně hrazeno (ráno hlásili ve zprávách, že třeba na Slovensku si bude kuřák za své platit léčení dýchacích cest). Takže když reformovat, tak i tohle!
 • 15. 11. 2004 12:02

  Petr Zámečník (neregistrovaný)
  Souhlasím s vámi.

  Podle mého názoru by tento problém mohla pomoci řešit spoluúčast pacientů. Mám-li se jako potenciální pacient rozhodnout, zda budu investovat do prevence nebo do následné léčby, je pro mne snazší rozhodnutí pro prevenci, než když následnou péči dostanu zcela zdarma bez ohledu na to, zda se o své zdraví starám, či nikoli (zjednodušeně řečeno).
 • 15. 11. 2004 16:19

  Dimitrov (neregistrovaný)
  Souhlasím s prevencí a preventivními prohlídkami. Ale jako v autoservisu. Když tam přijedu na roční prohlídku, taky se mě mechanik nezeptá "jezdí Vám to, tak co chcete kontrolovat". Analogicky nemůže být otázka při preventivním zákroku "Máte nějaké potíže" Odpověď "Cítím se dobře" Výsledek "Tak jste zdráv, co ještě chcete?" Tzn. cítím se zdráv, ale předepsané úkony vyšetření musí lékař províst. Kdo ví, jestli si je nakonec nenaúčtuje a člověk u doktora vypadá jako kdyby obtěžoval nebo byl simulant.
 • 26. 5. 2008 8:46

  anonymní
  Na roční prohlídce vám zkontrolují, zda stěrače stírají a ostřikovače ostřikují. Aspoň u Škodovky. Pokud jim nějaké konkrétní závady nenahlásíte, nic vám nemusí opravit a auto se vám může vysypat doslova za branami servisu. Aspoň mne se to již mnohokrát u Škodovky stalo - netvrdím, že všem poruchám šlo předejít lepší prací mechanika. Pokud tam s nějakou závadou přijedu (nebo mne spíš dotáhnou), mechanici vědí už co a jak (nejedná se tedy jistě o ojedinělou závadu), postupují vždy slušně a ochotně, nicméně mne to stojí nemalé peníze. Proto bych si už Škodovku v budoucnu nikdy nekoupil.
  Ale (a to nejen z mé praxe): v řadě servisů se vám naopak při nenalezení žádné vážné závady snaží namluvit, že je potřeba tohle a tohle opravit, vyměnit. Mne takto (než jsem změnil servis) se snažili přesvědčit, že je potřeba vyměnit na cca 20 tisících km klíňák (má tem stále ten průvodní a nyní mám 90 tisíc najeto), každou prohlídku mi měnili vzduchový filtr (ač výrobce předepisoval ob rok) nebo mi tam chtěli dávat předražený Shell či Castrol - prý že se tam dává v prvovýrobě a i výrobce jej doporučuje. Nelenil jsem a zavolal do Škodovky, kde mi potvrdili úplně něco jiného - olej tam dávají i v provovýrobě různý, podle toho, jaký je momentálně na skladě, důležitá je jen viskozní třída. A jelikož ročně nenajedu ani km proběh mezi 2 prohlídkami, je prý zbytečné až luxxusní tam dávat dražší, byť kvalitnější olej, jehož nadstandardní vlastnosti nevyužuji, protože mezitím dojde k jeho výměně. Pak mne ještě nutili do výměny brzdové kapaliny - značkové originál Škoda, i když tam může klidně přijít běžná z Velvany - zase jen musí splňovat třídu. To jsem pak samozřejmě taky zjistil že originál škodovácká = rovná se ta z velvany, akorát v jiném obalu a za jinou cenu. Při prodeji nového auta mi naúčtovali v rámci předprodejního servis 2 (DVA !) litry Ironu. Korunka ke korunce, majiteli to hodilo asi docela slušný peníz (jak se pak na venek všude rozcapoval, každý půl rok nové auto - tak jsem ty jeho hamižné manýry přestal mít v lásce a hamižný servis vyměnil a mám pokoj.
  Takhle podobně to může vypadat i ve zdravotnictví ... Jen s tím problémem, že lékaře tak jednoduše nezměníte - řada z nich nové pacoše nebere, u řady z nich jsou dlouhé objednací lhůty, o čekacích (když už jste objednáni na konkrétní čas) ani nemluvě.
 • 18. 11. 2004 10:32

  Martina (neregistrovaný)
  S tím souvisí i tzv. kapitační platba. Lékař má plat podle počtu lidí v evidenci. Když jsou zdraví, bere vlastně peníze za to, že je neošetřuje, ale věnuje se prevenci (nebo lépe měl by se věnovat).
 • 18. 11. 2004 10:26

  Martina (neregistrovaný)
  ale mám dojem, že ve zdravotnictví nejde o nic jiného, než o nadělání co největších dluhů. Kdo nadělá velké dluhy, je frajer a může žádat o dotace. Ten, kdo hospodaří rozumně, je sám proti sobě, nejenomže nedostane žádné dotace, ale je i podezřelý, že léčí špatně. Takže je to spíš závod, kdo víc utratí. Ono by stačilo se zeptat samotných lékařů z privátní sféry, jak se dívají na státní nemocnice. To by Vás uši jen brněly.
 • 25. 5. 2008 10:47

  jen to ne (neregistrovaný)
  Jediným důvodem pro privatizaci nemocnic a převodu na akciovky je správní rada - členové (známí a rodinní příslušníci) budou dostávat odměny v řádech statisíců měsíčně. Kde na to nemocnice vezmou? Buď omezí provoz a zruší méně výnosná oddělení, nebo se začnou zadlužovat jako jedna nemocnice v Karlových Varech co už takto byla zprivatizována. Co potom s předluženou nemocnicí? Někomu ji nabídneme za nějakou směšnou částku. A nějraději tomu kdo ji před tím za pomoci vysokých odměn správní radě vytuneloval. Je to skvěle vymyšlené a není cesty zpět...
 • 26. 5. 2008 8:45

  anonymní
  Ano, správně jste to nastínil. Za těch téměř 20 let, co jsou Očekávatelé Funkcí alias ODS u moci (byť někdy nepřímo), už předvedli dost slibů pro blaho občana, které se pak zvrhly pro blaho hrstky vyvolených a neblaho zbytku republiky.
  Pokud se vytunelovaným nemocnicím nebude dařit, je tu přece stát, který podá pomocnou ruku (vyspělejší státy co už zachánily soukromých firem...). A když ne, budeme jezdit třeba se zlomenou rukou do krajské nebo fakultní nemocnice, protože pro ostatní to nebude lukrativní, ale srdce vám zoperují na každé okresní nemocnici, protože to bude pro ně výhodné.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).