Hlavní navigace

Konkurence stlačuje ceny hypoték

20. 10. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká národní banka usilovně zvyšuje úrokové sazby, ale na trhu hypoték se to zatím neprojevilo. Naopak. Hypoteční banky sáhly na začátku podzimu k další vlně zlevňování. Na jaké úroky se máte připravit, pokud si chcete koupit bydlení na úvěr?

Poslední týdny dokázaly, že ekonomické prognózy a realita se mohou diametrálně lišit. Centrální banka během prázdnin dvakrát zvýšila úrokové sazby, celkem o půl procentního bodu. Odborníci začali rychle prorokovat nezvratné zdražování úvěrů – hypoték, spotřebitelských půjčekostatních typů úvěrů.

Opak je však pravdou. Patrné je to především u hypoték. Tento stále populárnější úvěrový prostředek k pořízení vlastního bydlení se mohl na jaře pochlubit rekordně nízkými sazbami. Po prázdninovém zvýšení základních úrokových sazeb centrální bankou se zdálo, že dlužnický sen skončí. Ale nestalo se!

Na trhu hypotečních bank je velká konkurence. Pořídit si vlastní byt láká stále více lidí, kteří obvykle nemají jinou možnost než využít finance půjčené z banky. Právě ostrá konkurence je patrně hlavním důvodem, proč hypoteční úvěry výrazněji nezdražily.

Většina bank nechala sazby hypoték bez změny, několik ústavů oznámilo dokonce snižování úrokových sazeb. Žádná z bank si nemůže dovolit výrazně zaostávat – tedy být na první pohled draží než ostatní. Stává se tedy téměř pravidlem, že zlevnění hypotéky u jednoho finančního ústavu vyvolá vlnu zlevňování i u ostatních.

Úrokové sazby hypotéky klesly na začátku týdne například u GE Capital Bank. U jednoleté fixace hypotečního úvěru Premium se úroková sazba snížila z 3,35 % na 2,99 %.

Směrem dolů se v posledních dnech pohnuly i sazby hypoték u Komerční banky či Raiffeisenbank, která snížila úrokovou sazbu u americké neúčelové hypotéky.

Pohyb sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují výsledné sazby hypoték. Při současném snížení úrokových sazeb hypoték Komerční banka vyhodnotila vlivy jak předchozích rozhodnutí Centrální banky, tak i další, zejména dlouhodobé faktory, které ovlivňují cenu zdrojů, vysvětluje aktuální snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů Petr SlabýKomerční banky.

Nejvýraznější pokles sazeb se jako obvykle projevuje u hypoték s fixací na jeden rok. Pod úrovní magické hranice tří procent se pohybují hned čtyři banky – Živnostenská banka, Česká spořitelna, GE Capital Bank a eBanka.

skoleni_29_6

Snížení úrokových sazeb se dotklo i nejoblíbenějších fixací na pět let. S výjimkou Českomoravské hypoteční banky se sazby hypoték všech bank s fixací na pět let pohybují pod pěti procenty.

Očekáváme zvýšený zájem o hypotéky s delší dobou fixace, kde je sice úroková sazba vyšší o několik desetin, ale pro klienty to znamená jistotu nezměněné výše splátky, předpokládá Petr Slabý.

Anketa

Využili byste při koupi bydlení hypoteční úvěr?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).