Hlavní navigace

Co vám může exekutor srazit z nemocenských dávek?

1. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Také nemocenské dávky podléhají exekuci, ale ne všechny.

Na všechny nemocenské dávky exekutor nedosáhne, dobrovolně můžete nechat srážet na dlužné výživné pro děti. Souhlasit s dobrovolnými srážkami a uzavřít o tom dohodu pak můžete, jde-li o dluhy na alimentech vyplývajících z vyživovací povinnosti rodičů k dětem nebo dětí k rodičům.

Tituly (důvody), pro které lze sjednat dohodu o dobrovolných mimoexekučních srážkách z nemocenských dávek, jsou zákonem značně omezeny. Dohodu o srážkách z nemocenských vyplácených okresní správou sociálního zabezpečení nelze uzavřít, od 1. 1. 2009 s výjimkou dávek na úhradu přeplatku na dávce (ust. § 124 zákona o nemocenském pojištění) nebo regresní náhrady (ust. § 126 zákona) a od 1. 1. 2012 s výjimkou dohody mezi věřitelem a dlužníkem k uspokojení dlužného výživného v rámci vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí. Nezapomeňme, že nejen rodiče k dětem mají vyživovací povinnost. Více k tématu:

Alimenty na studenta vezmou čtvrtinu platu, více dětí se „prodraží“

Alimenty musí platit i podnikatel vykazující ztrátu 

Také děti, které už jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.

Exekutor může na 2 ze 4 dávek

Ani (již před uvedeným datem 1. 1. 2009) uzavřené dohody o srážkách ze mzdy se až na uvedené výjimky nevztahují na srážky z dávek nemocenského pojištění. Dohody o srážkách z dávek, s výjimkou dohody o srážkách na úhradu přeplatku na dávce, uzavřené před 1. 1. 2009, pozbyly dne 1. 1. 2009 platnosti. Více: Nevěříte, že dlužník bude platit? Zkuste dohodu o srážkách, ale nemusí souhlasit zaměstnavatel

Správy sociálního zabezpečení tak z nemocenského a dalších dávek nemocenského pojištění provádějí zásadně jen srážky pro účely výkonu rozhodnutí (exekuce). Exekuci podléhá nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství, naopak se srážky neprovádějí z ošetřovného a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství.

Za první 2 resp. 3 týdny nemoci srážky jako ze mzdy

Srážky z náhrady mzdy nebo jiného příjmu poskytované zaměstnavatelem v době prvních 14 kalendářních dnů (v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 poskytované v době prvních 21 kalendářních dnů) dočasné pracovní neschopnosti resp. karantény se provádějí stejně jako srážky ze mzdy, neboť tento příjem se stává součástí mzdy a ostatních příjmů zaměstnance, z nichž se provádějí srážky. Exekuční srážky jsou proto limitovány jen výpočtovým vzorcem a nezabavitelnými částkami. Více:

Exekuce 2013: Kolik vám může zůstat po srážkách ze mzdy?

Věřitelé i exekutoři od ledna „ostrouhají“, dostanou méně

Účto_tip_změny21

Dobrovolné mimoexekuční srážky pak můžete dohodnout, pokud jde o uspokojení pohledávek výživného upraveného zákonem, tedy vyplývajících ze vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí; vyživovací povinnosti mezi ostatními příbuznými čili alimentační povinnost mezi potomky a předky; vyživovací povinnosti mezi manžely; výživného (pro) rozvedeného manžela; příspěvku na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce  nebo jde-li o alimentační povinnost mezi osobami stejného pohlaví za trvání jejich registrovaného partnerství, jakož i po jeho zániku zrušením.

Dále mohou být dobrovolné srážky dohodnuty, pokud jde o uspokojení dluhu zaměstnance vůči samotnému zaměstnavateli. V ostatních případech není zaměstnavatel povinen dohodu o srážkách akceptovat a srážky provádět, jde-li tedy o uspokojení nároků třetích osob vyjma zákonem upraveného výživného, musí zaměstnavatel s dohodou vyslovit souhlas.

Autor článku

Jsem právníkem. Věnuji se zejména pracovnímu a občanskému právu a souvisejícím oborům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).