Hlavní navigace

Daňové změny 2011: Za více peněz méně muziky

6. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Letošní změny se nevyhnuly ani oblasti daní. Žádná z novinek naše peněženky nepotěší. Většinou totiž odvedete víc a ještě si přitížíte.

Letošek poznamená celá smršť novinek. Většina změn nám ale spíš utáhne opasky. Ty daňové nebudou výjimkou.

Daně podkopou výhodnost stavebního spoření

První změnou, která nikoho nepotěší, je zdanění loňského nároku na státní příspěvek ke stavebnímu spoření. 50 % daň byla zavedena proto, aby se nemusela státní podpora snižovat retroaktivně. Platí tedy jen pro letošek a vztahuje se na loňský nárok, který bude připsán v letošním roce. Pro nárok, který vám spořitelna připíše příští rok, už bude platit maximální hranice 2000 Kč.

Zároveň se také u úroků z vkladů na stavebním spoření ruší výjimka, díky které se tyto výnosy nedanily. Nově tedy podléhají 15% zdanění. Čtěte více: Zachrání pohádku o stavebním spoření samotné spořitelny? 

Povodňová daň – jen na rok?

Pro letošní rok se také zavádí tzv. povodňová daň. Ta snižuje měsíční slevu na poplatníka o 100 Kč, tedy na částku 1970 Kč. Za rok tedy přijdou poplatníci daně z příjmů fyzických osob o 1200 Kč, které by jim sleva ušetřila. Opatření má být platné pouze pro rok 2011. Jak už to ale u dočasných opatření bývá, uvidíme, zda se roční sleva na poplatníka opět zvýší na 24 840 Kč. Čtěte více: Povodně přinesou kromě zkázy o 1200 korun vyšší daň z příjmů 

Větší respekt z daňového přiznání

Nový daňový řád zavádí do oblasti daňových přiznání nové pořádky. Odevzdáte-li přiznání o více než 5 dnů později, bude vám předepsána pokuta ve výši 0,05 % vyměřené daně daně či nadměrného odpočtu, resp. 0,01 % daňové ztráty. Maximálně si za svou nedochvilnost připlatíte 5 % daňové povinnosti, nadměrného odpočtu či daňové ztráty. Nově také není možné podat odvolání proti vlastnímu přiznání.

Trošku nejasné jsou zatím nově formulované podmínky pro podávání dodatečných daňových přiznání na nižší daň či vyšší daňovou ztrátu. Od roku 2011 bude potřeba, aby vyšly najevo nové skutečnosti  či důkazy, že byla daň stanovena nesprávně. Konkrétní výklad podmínek bude především záležet na postupech uplatňovaných  správci daní po 1. lednu 2011. Oproti stávajícímu stavu je však potřeba počítat s rizikem určitého zúžení možnosti podání dodatečných daňových přiznání na nižší daň, resp. vyšší daňovou ztrátu, upozornil na další změny v daňovém řádu Petr Toman ze společnosti KPMG.

Zdanění přespříliš akčních důchodců

Pokud penzista přesáhne svými měsíčními příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu trojnásobek průměrné měsíční mzdy (tedy 840 tis. Kč ročně), zdaní se mu 15 % příjem i důchod.

Změny v dani z nemovitosti

Daňové přiznání, které se u daně z nemovitosti stále podává pouze po změně zápisu do katastru nemovitostí, může nově podat i spoluvlastník stavby (dosud platilo jen pro pozemky). Více spoluvlastníků si navíc může zvolit jednoho zmocněnce, který podá daňové přiznání za všechny. Mění se také podoba daňových formulářů.

I letos byste měli obdržet poštou poukázku k úhradě daně, u které už ale budete muset zaplatit poplatek za převod peněz.

Vzrostou tradičně i odvody na pojistném

To by nebyl ani správný nový rok, abychom nemuseli změnit i trvalé příkazy pro platby na pojistném. Pro OSVČ se zvyšuje minimální záloha na nemocenské pojištění na 92 Kč. Sazba pojistného totiž vzrostla na 2,3 % minimálního vyměřovacího základu, který činí 4000 Kč. Čtěte více: Rok 2011: Další nevýhody pro OSVČ, tentokrát v nemocenském pojištění

Pro ty OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost a jsou dobrovolně nemocensky pojištěny, se od 1.1. 2011 stala povinná také záloha na důchodové pojištění. Jejich vedlejší činnost se totiž z titulu účasti na nemocenském stává činností hlavní.

Minimální záloha na důchodové pojištění se zvyšuje na 1807 Kč. Od začátku roku ale platí tato výše zálohy pouze pro ty, kteří s její úhradou teprve začínají. Pro stávající podnikatele platí původních 1731 Kč až do měsíce předcházejícího měsíci podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010.

Pro OSVČ, které vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, se podle stejného principu záloha zvýší z 693 Kč na 723 Kč. Tuto zálohu musí kromě dobrovolně přihlášených platit také ti podnikatelé, jejichž daňový základ byl v roce 2010 alespoň 56 901 Kč.

Záloha se zvyšuje také u zdravotního pojištění na částku 1670 Kč. Příkaz si změňte až poté, co vám v lednu odejde z účtu prosincová záloha.

Jak už to bývá u dočasně zavedených změn, strop na odvody sociálního a zdravotního pojištění neklesne zpět na trojnásobek průměrné mzdy. I nadále měsíční strop zůstane na šestinásobku průměrné mzdy. O těchto změnách čtěte podrobněji: Změny v sociálním pojištění k 1. lednu 2011

DPH bude flexibilnější, potěší ale jen někoho

Očekávaná změna DPH se zatím nekoná. Účinnost zákona se odsouvá až na letošní 1. duben.

Jednou z novinek, které změny v DPH přinesou, je možnost opravy DPH u přihlášených nedobytných pohledávek (ne za spřízněnými osobami), které vznikly nejpozději půl roku před rozhodnutím soudu o úpadku. Nezbytné je ale zároveň doručit dlužníkovi zvláštní opravný daňový doklad a jeho kopii přiložit k daňovému přiznání. Čtěte také: Pojištění pohledávek: Kdy ano, a kdy ne?

Nově je také zaveden princip ručení odběratele – plátce DPH – za odvedení daně dodavatelem. Tomu odběratel podléhá pokud dodavatel neodvede daň přesto, že o této povinnosti ví nebo vědět má. Ručení se bude vztahovat i na případy, kdy cena zdanitelného plnění bude bez ekonomického opodstatnění zjevně odlišná od ceny obvyklé. Odběratelé mají možnost se z ručení vyvázat dobrovolným zaplacením daně za dodavatele přímo finančnímu úřadu. Čtěte také: Vyšší DPH zdražila bankovní služby

Za účelem zamezení daňových úniků novela zavádí tzv. mechanismus reverse-charge, tedy přenesení daňové povinnosti na odběratele u některých druhů plnění. Dosud byl tento princip využíván jen u dodání zlata, vzhledem k nárůstu daňových úniků za ale opatření zavádí i u dalších komodit.

Kromě definování dováženého zboží osvobozeného od daně novela také mění dosavadní limit pro osvobození od DPH u zásilek ze zemí mimo EU. Nově bude tento limit snížen na  22 EUR, takže zahrne mnohem větší objem dodávek. Čtěte více: Jak platit do zahraničí

skoleni_27_5

Mezi další drobné novinky patří například změna při určování místa plnění u služeb v oblasti kultury, sportu, vědy, vzdělávání a zábavy a také u místa plnění při dodání plynu, elektřiny, tepla nebo chladu. Dojde také ke zrušení dobropisů a vrubopisů jako pojmenování pro daňový doklad a stanovení podmínek pro vytvoření opravného daňového dokladu.

Ačkoli změny budou platné až k dubnu, nové formuláře už je nutné používat od ledna. O změnách si podrobněji přečtěte v článku: 7 změn, které přinese změna DPH pro vaši peněženku  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).