Hlavní navigace

Crash test platebních karet: vaření, mražení, destrukce čipu a škrabání ledu

31. 12. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Platební karta je sice z odolného plastu, ale když mu dáte ty správné grády, začnou se teprve dít věci. A co všechno vydrží čip, než odejde na věčnost? Vyzkoušeli jsme za vás.

Nejeden držitel karty se někdy dostal do situace, kdy chtěl kartou zaplatit nebo vybrat peníze z bankomatu, karta byla krytá, limit nepřečerpaný a transakce se nepodařila. Při opakovaných neúspěšných pokusech pak padlo podezření na kartu a bylo nutné provést její výměnu.

V moderních prodejnách u pokladen můžete vidět i upozornění, abyste na vyznačené místo nepokládali platební karty, protože je tam magnetické pole. Zda vám kartu poškodí nebo ne vám nikdo potvrdit nechce, ale ani nechce nést riziko, kdyby k tomu náhodou došlo.

Co když se s kartou vykoupete v bazénu, nezničí se tím čip? Nepoškodí se magnetický proužek? A co třeba karta zapomenutá na palubní desce auta (pomiňme to, že už to samo o sobě není dobrý nápad), co s ní udělá 50stupňová teplota? A zvládne karta poctivé mrazy s teplotou pod -15 stupňů?

Teorie je jedna věc, ale nejlepší je informace ověřit v praxi. Proto jsem pár karet podrobil nehezkým zkouškám, které běžný držitel karty asi provádět nebude, na druhé straně lze objevit mezní limity, ve kterých ještě karta fungovat bude a kde ji už můžete použít jen jako škrabku na sklo (pokud ještě drží tvar). Test vnímejte jako silvestrovské odlehčení, nedoporučuji vám crash test následovat, vydavatelé karet by z toho velkou radost neměli (výrobci však ano).

Otázky a odpovědi, než budete sledovat videa

Byl tento crash test opravdu nutný?

Ano byl. Nebo snad znáte někoho, kdo karty vaří v hrnci, dělá do nich díry šroubovákem a do čipu tříská kladivem?

Proč je u některých videí umělý zvuk?

Protože při natáčení prvních videí spolubydlící neměli pochopení pro můj způsob vědeckého zkoumání a mikrofon zaznamenal i věty např. tohoto typu: "Prosím tě, proč vaříš ty karty?", "Ne, to koření tam fakt nedáš!", "Dej mi okamžitě to auto, jinak tě zmlátím... au... tatíííííííí!" apod.

Kdy se crash test prováděl?

První videa se točila 9. září 2009, ta poslední 30. prosince 2010.

Šlo o skutečné karty?

Ano, s kartami šlo platit, s některými to šlo ještě v době publikace článku.

Mohu použít číslo nějaké vaší karty z videa k platbě na internetu?

Můžete, ale je to trestný čin a hlavně vám to nepůjde. Jsou zablokované.

Existují nějaké normy, které stanovují, co má karta vydržet nebo ji dokonce podrobují testům?

Výroba platebních karet pro finační sektor se řídí řadou norem, kromě norem ČSN ISO/IEC se výrobci musejí držet i amerických norem ANSI a dalších podmínek karetních společností. Více viz box na konci článku.

Teplá voda kartám neublíží

Nejprve jsem zkusil umýt karty v teplé vodě, voda měla okolo 50 stupňů. S kartami to nic neudělalo, nemusíte se proto bát špinavé karty umýt.

Poctivé české Savo

Musíte-li kartu pořádně dezinfikovat, Savo je velmi účinným prostředkem. Karta to bez problémů přežije, ale počítejte s tím, že u některých podpisových proužků si budete muset podpis zopakovat. Savo poctivě vyžere nejen baktérie, ale i barvu propisovací tužky.

Mrazíme na -18 stupňů

V době publikace článku je za okny pořádná zima, takže tento test není tak úplně mimo. Karty vkládám do mrazničky, ve které je -17,8 stupňů a mrazím 5 hodin.

Vložíme do studené vody a za stálého míchání...

Zmrzlé karty vkládám do studené vody a za stálého míchání přivádím k varu. Však to znáte, ne?

Pravá kartová

Recept na pravou kartovou polévku:

  • 5 elektronických karet Visa
  • 2 elektronické karty MasterCard
  • 1 karta Maestro
  • 1 embossovaná karta Visa
  • lžíce soli

Vše vložíme do hrnce se studenou vodou, přikryjeme pokličkou a občas promícháme. Až se karty začnou vařit, mícháme je pravidelně. Případná deformace karty není na závadu, lze ji odstranit opětovným ponořením do vařicí vody.

Zchladit, vařit, zchladit, vařit

Karty jsem uvařil, vytáhl z vody a prudce zchladil studenou vodou. Měly zajímavý tvar a nešly už vyrovnat. Tomu jsem pomohl opětovným vařením, kdy vroucí voda s plastem udělá doslova zázraky.

Jako z moduritu

S kartami může být docela legrace, nejsou to zrovna plastelína, ale k moduritu se přirovnat dají. Za tepla PVC krásně změkne a když se vám stávající tvar karty nelíbí, vytvarujte si vlastní. Vhodné jsou různé ohyby a záhyby, po vytvarování zatepla se nemění, ale můžete je změnit opětovným ponořením do vařící vody.

Sevřeny v ledovém krunýři

Karty si už zmrznutí jednou užily, ale bylo to nasucho. Tentokrát jsem jim dopřál koupel ve vodě, s vodou je nechal zmrznout a 24 hodin spát při -18 stupních.

Vysvobození z Antarktidy

Po celodenním mražení jsem karty vysvobodil z ledového sevření pod proudem horké vody.

Svléknuty z obalu

Z osmi karet, které prošly tímto nehezkým crash testem nepřežily dvě. Nejhůře na tom byla kreditní karta O2 Citi od Citibank, ta dostala trhliny už při koupeli v Savu a po prvním vaření byl její osud zpečetěn. Důvodem je hlavně to, že původní plasty těchto karet (nyní se už nevydávají) byly velmi nekvalitní a nevydržely ani běžné zacházení, natož takovýto test. To mi loni potvrdil s omluvou i zástupce jejich výrobce, společnost ENPI.

Jako druhá nepřežila Visa Electron od Komerční banky (KB). Na rozdíl od karty Citibank však karta KB nebyla úplně v excelentním stavu, takže tento test výrazně pomohl k jejímu konci.

Výsledky testu vaření

Pouze karta Citibank se dostala do naprosto nepoužitelného stavu. Karta Komerční banky přišla o celou zadní část včetně magnetického proužku, ale čip stále funguje. Všechny karty bylo nutné nově podepsat, podpisový vzor "zmizel". 

Z embossované karty České spořitelny se stala karta elektronická. Embossing zmizel, resp. splynul s plastem. To znamená, že chcete-li z embossované karty kartu elektronickou, stačí ji povařit a je hotovo.

Čipy všech vařených karet stále fungují. S výjimkou jmenovaných dvou karet jsou funkční i magnetické proužky. Když karta změnila tvar, stačilo ji krátce povařit a rychle vylisovat, pro lis stačily dvě knihy.

Studená voda, horká voda, savo, mražení, horká voda, mražení v ledu, prudké rozmražení horkou vodou, vaření, zchlazení, opětovné vaření s kartami téměř nic neudělalo z pohledu jejich funkčnosti. Nadále je možné s nimi platit nebo vybírat hotovost z bankomatu.

Destruktivní a magnetický test

V další fázi testu jsem podrobil destrukci magnetický proužek a čip. Abych mohl otestovat funkčnost, použil jsem vypůjčený přenosný platební terminál. Všechny magnetické proužky byly vystavené působení silného magnetu, ale na placení to nemělo vliv, magnetický proužek stále fungoval. Podobně na karty nemělo vliv ani 15vteřinové položení karty na místo u pokladny v obchodním řetězci, kde je výrazné upozornění "Prosím, zde nepokládejte své platební karty".

Naproti tomu destrukce magnetického proužku silným poškárábáním nebo dokonce dírou šroubovákem byla pro něj smrtelná, znamenala přerušenou stopu, a tím konec placení.

Čipové karty byly v testu dvě. První karta od České spořitelny nepřežila slabé údery utahovacím klíčem přímo do čipu, naproti tomu na kartu UniCredit Bank bylo potřeba vyvinout velké násilí s fatální destrukcí čipu, aby přestal fungovat. Nefunkčnost čipu však automaticky nabídla platbu přes magnetický proužek, takže s takovou kartou byste stále (teoreticky) zaplatili.

FIN revoluce - tip do článku 1

Suverénním vítězem byla nečipová karta Raiffeisenbank, u které její magnetický proužek fungoval i přes opakované přeložení karty na dvě a později čtyři části.

Karta jako škrabka ledu

Když v nouzi potřebujete oškrabat sklo u auta, kartu má asi každý z nás. Mírná námraza neublíží žádné kartě, resp. ne ta, kterou lze setřít bez použití síly. Nastupuje-li síla anebo jde dokonce o led na skle, nezkoušejte používat kartu GE Money Bank, rozpadne se vám slída a je po ní. Moc dobře si nevedly ani ostatní karty, velmi brzy se začaly odírat. Dobře si vedla věrnostní karta Tesco Clubcard, zvláště její mini verze je vhodná pro stěr menších ploch i s ledem. Dobré výsledky mělo spojení karet American Express a Diners Club, v té chvíli šlo do ledu bušit o sto šest s tím, že bez zásadního porušení byla jen American Express. Nejlepší výsledky však měla pražská Opencard, která nenesla téměř žádné známky násilí, a to jsem ji při strouhání ledu opravdu nešetřil.

  • Na škrábání ledu nevhodná: karta GE Money Bank
  • V nouzi lze použít: Českou spořitelnu, Tesco Clubcard, Diners Club
  • Vhodná pro škrabání ledu: American Express
  • Stvořena pro škrabání ledu: Opencard

Fyzikální vlastnosti

Výběr požadavků podle norem ČSN ISO/IEC 7810 a 7816

Ohybová tuhost – deformace při běžném používání nesmí vést ke zlomení nebo ke zhoršení funkčních vlastností, karta se může ohnout max. 35 mm od vodorovné roviny, když je na jedné straně pevně uchycena a na druhé straně zatížena zátěží 0,7 N. Po 1 min. od odstranění zátěže se musí vrátit do svého původního stavu s odchylkou 1,5 mm.

Odolnost proti chemikáliím – jednotlivé vrstvy karet se nesmí oddělit a karta musí zůstat funkční  po krátkodobém ponoru (1 min) do roztoků chloridu sodného, kyseliny octové, uhličitanu sodného, etylalkoholu, sacharózy, ropného paliva, etylenglykolu, nebo při dlouhodobém působení (24 hod.) v prostředí slané mlhy  nebo v roztoku umělého potu.

Rozměrová stabilita a prohnutí karty v závislosti na teplotě a vlhkosti – karty se nesmí prohnout ani změnit své rozměry, když se vloží na 1 hod. do prostředí v rozmezí:
-35°C ± 3°C, +50 °C ± 3°C a relativní vlhkosti 95±5%. U bankovních karet je horní hranice + 60°C.

Trvanlivost – není stanovena normou. Je založena na vzájemné dohodě mezi dodavatelem a odběratelem karet - v průměru cca 3 roky.

Odolnost proti loupání – jednotlivé vrstvy musí být spojené tak, že mají odolnost v loupání min. 0,35 N/mm. Přilnavost jednotlivých vrstev může ovlivňovat spousta různých faktorů, např. laminační teplota a tlak, grafický návrh karty, použité barvy, tloušťka barev, tloušťka vnější ochranné vrstvy, materiálové složení vrstev, proces stárnutí, apod.

Odolnost proti teplu – karta se nesmí ohnout o více než 10 mm od vodorovné roviny, když je na jedné straně pevně uchycena a na druhé straně nezatížena a vystavena teplotě 50°C po dobu 4 hodin.

Mechanická odolnost (karet a kontaktů) – karta by měla odolávat poškození svého povrchu a libovolných komponent v ní obsažených a měla by zůstat neporušena při běžném požívání, skladování a manipulaci. Vodivý povrch kontaktů nesmí být poškozen pracovním tlakem, který je ekvivalentní působení ocelové kuličky o průměru 1 mm, na kterou působí síla 1,5 N.

Další specifické požadavky na bankovní karty dle požadavků amerických norem a požadavků orgranizací MasterCard nebo VISA:

Ohybové vlastnosti – karta musí vydržet až 4000 ohybových cyklů popsaných v normě, musí být funkční a nesmí prasknout.

Torzní vlastnosti – karta musí vydržet 1000 torzních cyklů (ohýbání do zkrutu) popsaných v normě, musí být funkční a nesmí prasknout.

Tříkolečkový test – simuluje opotřebení při vkládání karet do čtečky. Karta se v místě čipu pohybuje mezi třemi kolečky (jedno nahoře a dvě dole). Musí vydržet nejméně 100 cyklů při zatížení 8 N.

Zdroj: Světoznámý výrobce platebních karet, který si nepřál být jmenován.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).