Hlavní navigace

Názor k článku Co se skutečně stalo ve spořitelním družstvu WPB Capital? od Miloslav Ponkrác - Ač souhlasím, nemohu nechat bez povšimnutí kardinální a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 12. 2014 14:42

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Ač souhlasím, nemohu nechat bez povšimnutí kardinální a do nebe volající blbost, že impakt faktor nějak určuje kvalitu.

  Dnešní věda není o kvalitě, je o kvantitě. Kvantitativní faktory, tj., počet odborných prací nebo impact faktor nemají sebemenší souvislost s kvalitou vědce či vědy.

  Pokud je vědec šikovný, a zejména v tom vynikají USA vědci, tak klidně dokáže napsat 300 odborných článků na jedno téma – a najednou je to velký vědec, protože má 300 odborných článků. To je panečku vědec!

  Zato ten, který objeví velké věci, dostane Nobelovuy cenu a posune svět o míle kupředu, a udělá z nich jen 5 odborných článků bez grafomanie a románů zvíci KIlimandžára je špatný vědec. Vždyť má jen 5 odborných publikací! Měl by jít k lopatě, vždyť jako vědec je silně podprůměrný!

  Kdyby lidé vědeli, co se skrývá za termíny „kvalitní vědec“, „nejlepší věda“´– chtělo by se jim zvracet a vědci by měli hodně co vysvětlovat.

  Takže věty jako „Karlova univerzita dělá nejlepší vědu“ lze snadno přeložit „Karlova univerzity má ty největší kecaly co umějí nejrychleji psát bezcenné slovní emise“.

  Zkrátka měřítka „kvality vědy“ stojí za pendrek. Nejsou k ničemu.

  Stejně tak citační index, neboli impact faktor. Když já o nějakém vědci napíši (v odborném časopise) „Větší slátaninu jsem nikdy nečetl“, tak zvyšuji vědci citační index, a na základě mého prohlášení je daný vědec hned lepší, protože má lepší citační index. Jistě chápete, že s kvalitou má toto kritérium společného pramálo, a kdo tvrdí něco o spojitosti kvality a impact faktoru, nemůže mít zdravý mozek.

  Věda sama má nemocná a úchylná kritéria „kvality vědy“.


  S čím souhlasím je, že na tituly je třeba tu grafománii splnit, a tudíž tolik titulů bez spisovatelského díla velikosti Balzaca je velmi podezřelé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).