Hlavní navigace

Co mají klienti Equa bank, ING Bank a Akcenty čekat od Raiffky?

8. 3. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa.com
Equa bank, ING Bank a Akcenta CZ jsou v poslední době skloňované v souvislosti se spojením s Raiffeisenbank. Zjistili jsme, jaké podmínky pro ně Raiffka chystá.

V poslední době je česká Raiffeisenbank spojovaná s transakcemi, které jí umožní oslovit klienty jiných institucí. Konkrétně jde o společnosti Akcenta CZ, Equa bank a ING Bank. V diskusích pod články je vidět, že jejich klienti mají obavy a neví, co si o tom myslet. Zjišťovali jsme, co mohou od Raiffeisenbank čekat.

Sluší se připomenout, že stále probíhá schvalovací proces ze strany regulačních orgánů, což zčásti určuje, kolik nám toho Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank, mohla prozradit.

V článku si také ujasníme povahu jednotlivých transakcí mezi Raiffeisenbank, dceřinnou společností rakouské Raiffeisen Bank International AG (RBI), a společnostmi Akcenta CZ, Equa banka a ING bank. Ty totiž stanovují povahu jednotlivých změn.

Akcenta CZ

V případě platební instituce Akcenta CZ, která realizuje zahraniční platební styk a devizové operace, jde o investici. Transakce je stále ve schvalování regulatorními orgány a její uzavření se plánuje do konce letošního května. Podle navrhované vlastnické struktury má 70 % společnosti získat Raiffeisen Bank International AG (RBI), která je mateřskou společností české Raiffeisenbank. Přímo Raiffeisenbank získá zbývajících 30 %. Akcenta CZ tedy nepřejde pod značku Raiffeisenbank a zachová si svou suverenitu.

Mateřská RBI tím pracuje na svém cíli stát se lídrem na poli forexového obchodování ve střední a východní Evropě. Zhruba tři čtvrtiny devizového trhu zde obsluhují banky, zbytek nebankovní poskytovatelé, jako je Akcenta CZ. RBI plánuje zvýšit podíl na trhu v obou těchto segmentech.

AKCENTA si nadále zachová svoji suverenitu, proklientskou a obchodní politiku. Bude jako doposud úzce spolupracovat se stávající obchodní složkou devizových a platebních transakcí RBI, společnost však nebude do RBI integrována, uvedl Milan Cerman, předseda představenstva společnosti AKCENTA CZ.

Společnost zůstává samostatná, pro klienty ani zaměstnance se nic nemění, potvrdila serveru Měšec.cz také Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Equa bank

V případě Equa bank, která spadá pod britskou investiční společnost AnaCap Financial Partners, jde o akvizici. RBI koupí 100 % akcií Equa bank prostřednictvím Raiffeisenbank. Dokončení transakce se, v závislosti na schválení regulačních orgánů, plánuje na konec druhého kvartálu tohoto roku.

V případě schválení transakce regulatorními orgány a naplnění všech legislativních požadavků bude naší snahou převedení klientů Equa bank pod naši střechu. Sloučení se týká i zaměstnanců, řekla serveru Kopecká.

Právě kolem této akvizice se ze strany klientů Equa bank objevuje v diskusích nejvíce obav. Equa bank razí takřka bezpoplatkovou politiku a jednoduché produkty bez složitých podmínek, což se, ruku na srdce, o Raiffeisenbank často říci nedá. Podle Kopecké by ale podmínky pro klienty měly zůstat zachovány. V případě Equa bank neplánujeme měnit podmínky, takže klienti nemají a nebudou mít důvod odcházet. Naopak, přidáme navíc některé výhody, které jsou dostupné zatím jen klientům Raiffeisenbank. Čekáme, že klientů bude přibývat, nikoli ubývat, ubezpečila Kopecká.

O historii Equa bank na českém trhu si přečtěte v článku Equa bank po 10 letech končí. Koupila ji Raiffeisenbank.

Equa bank kromě investic a běžných a spořicích účtů nabízí také úvěry, kde se obecně nově nabízené podmínky odmítají hůř. Hrozí totiž tzv. zesplatnění (tedy požadavek na splacení celého úvěru naráz), na které má jen málokdo. Ani u úvěrů by ale klienti Equa bank neměli mít problém. Podmínky úvěrů budeme chtít zachovat, samozřejmě u refixací hypoték klient dostane nabídku úrokové sazby dle aktuální situace na trhu. Klienti Raiffeisenbank mají však zvýhodněné úrokové sazby v případě využívání našich účtů, což mohou využít i noví klienti, uvedla mluvčí banky.

ING Bank

V případě ING Bank a Raiffeisenbank nejde o koupi, ale o důsledek ukončování aktivit spojených s osobním bankovnictvím ze strany ING Bank do konce roku 2021.

Jde pouze o exkluzivní spolupráci, kdy Raiffeisenbank bude mít možnost napřímo oslovit klienty ING Bank s nabídkou poté, co dostaneme souhlas ÚOHS a souhlas klientů, vysvětlila Kopecká.

U investičních produktů mají klienti ING Bank dostat u Raiffky stejné podmínky. Umožníme bezplatný převod fondů, což rozhodně není samozřejmost, a následně zachování poplatkových podmínek i portfolia fondů přesně tak, jak to klienti měli v ING dosud, informovala Petra Kopecká.

Chcete-li přejít k Raiffeisenbank, musíte se nejpozději do 20. března 2021 přihlásit do  internetového bankovnictví u ING a udělit zde souhlas pro další komunikaci s Raiffeisenbank. Ta vás potom bude kontaktovat. Pokud souhlas neudělíte, zahájí ING Bank ukončení smluvního vztahu.

Klienti s ING kontem by v případě přechodu měli získat jako jednorázovou odměnu za převod spoření 500 Kč a na jeden rok 1% roční sazbu na vklady do 300 tis. Kč.

Pokud se necháte převést, budete si moci samozřejmě sáhnout i na další produkty Raiffeisenbank, budete-li chtít.

Tip do článku - účto fakturace duben

V případě klientů Equa bank i ING Bank platí, že chceme klientům nabídnout další zkvalitnění služeb výběrem toho nejlepšího z obou institucí, například účty zdarma a bez podmínek, výběry z bankomatů doma i v celém světě zdarma, slevové programy na debetních a kreditních kartách nebo výhodnější směnné kurzy. A to vše jednoduše i v digitálním bankovnictví, shrnula Kopecká, která připustila, že o obavách spojených s přechodem pod Raiffeisenbank banka ví. Věří ale, že je dokáže rozptýlit.

Jak moc se to povede, ukáže čas. Budeme rádi, když nám o svých nových zkušenostech s Raiffeisenbank v budoucnu napíšete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).