Hlavní navigace

Češi se stávají workoholiky, moderní technologie je v tom podporují

1. 10. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česko se stává národem, kde si více jak polovina zaměstnanců nestihne vybrat celou dovolenou. Není čas, musejí být v práci.

Česko se stává národem, kde si více jak polovina zaměstnanců nestihne vybrat celou dovolenou. Následně ji pak převádí do dalšího roku. Přitom mají všichni zaměstnanci ze zákona nárok na deset dní dovolené vcelku. Skutečnost je ale taková, že většina zaměstnanců si vybere maximálně týden dovolené v kuse a pouhých 30 % zaměstnanců si stihlo vybrat celou dovolenou. Stáváme se tedy národem workoholiků?

Na české zaměstnance je vyvíjen tlak ze strany zaměstnavatelů, popřípadě personalistů v tom smyslu, že jsou pro společnost, ve které pracují, nenahraditelní. Dále se také rok od roku stupňují nároky, které zaměstnavatelé na své zaměstnance mají. Podle průzkumů personálních agentur nároky na zaměstnance zvýšilo v loňském roce 89 % společností.

Přitom ze statistik vyplývá, že pouze spokojený a odpočinutý zaměstnanec je schopen podávat maximální a dlouhodobý výkon, a tím být pro společnost skutečnou, přidanou hodnotou. Naopak rostoucí stres a tlak na osobu zaměstnance postupně způsobuje klesající výkonnostní křivku. Důležité proto je, aby zaměstnanci trávili byť jen krátkou dovolenou podle svých vlastních představ, kde by si měli možnost odpočinout od pracovního presu. Ne každý je však odpočinku schopen.

Práce na prvním místě rovná se workoholismus

Workoholismus znamená chorobnou závislost na práci. Pracovat prostě musí. Workoholik své práci zcela propadl, nezná odpočinku, byť by si odpočinout mohl. V neděli má regulérní absťák. Jde o nejsympatičtější drogovou závislost, rozvádí ve svém článku na serveru Vitalia.cz Tomáš Novák.

Tato závislost vzniká pozvolna, bez vědomí osoby, kterou postihuje. Workoholik není schopen vynahradit práci jen určitý čas. Pracuje více jak 12 hodin denně a musí mít chod věcí neustále pod kontrolou. Oproti ostatním má naprosto přeházený hodnotový žebříček. Na prvním místě je vždy práce a až potom je to rodina, přátelé a koníčky. Postupně se u něho začínají projevovat zdravotní potíže, které mohou vyústit až v tzv. syndrom vyhoření. Právě ten je všeobecně známým důsledkem přetěžování organismu stresem. Věděli jste třeba, že Cholerik zvládá stres lépe než kliďas?

„Alko“ i workoholici znají i abstinenční příznaky. Když poklesne hladinka alkoholu v krvi nebo takhle v neděli odpoledne, kdy je zaměstnání daleko, jsou otroci nápoje i úkolů a povinností nespokojení, podráždění a pramálo tolerantní, dál rozvádí Novák problémy workoholismu.

Nevyužitý bonus pro zaměstnance

Stále častějším bonusem, se kterým se zaměstnanci setkávají, je týden dovolené navíc. V České republice právě tento druh benefitů nabízí více než třetina společností. Faktem ale je, že v konečném důsledku ho využije jen málokdo. Přitom ze zákona má každý zaměstnanec nárok na 4 týdny dovolené v jednom kalendářním roce. Jak však vyplývá ze statistik, pouze 11% dotázaných si dokáže vybrat i více než tři týdny volna v celku. Naopak stoupající je podíl těch, kteří si dovolenou vybírají jen v krátkých, několikadenních úsecích.

Notebook a mobilní připojení – základ pro práci na dovolené

Notebook s kvalitní baterií a mobilní připojení jsou základním kamenem pro práci během dovolené. Zaměstnanci jsou totiž stále častěji zvyklí vyřizovat pracovní záležitosti během doby volna, zejména o víkendech a dovolená v zahraničí v tomto směru není výjimkou. Ani cena za připojení už není pro zaměstnance překážkou. V rámci nabídky roamingových tarifů si každý může vybrat tarif šitý na míru jeho potřebám.

Cloud Computing

Vývoj informačních technologií jde neustále dopředu a právě aplikace Cloud Computing je toho důkazem. Umožňuje zaměstnancům firem přístup do pracovní sítě a firemních emailů prakticky odkudkoliv. Dále umožňuje sdílet zaměstnanci data a informace s kolegy a být tak s nimi v kontaktu i během dovolené. Další předností je možnost zadávání úkolů, které jsou pak řešeny ve firmě i během zaměstnancovi nepřítomnosti.

Workoholici nad touto aplikací jistě jásají, zastáncům nutnosti odpočinku během dovolené pak nezbývá než stále poukazovat na rizika, která s sebou tento způsob života přináší.

Anketa

Pracujete někdy doma či z domu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).