Hlavní navigace

Černý obchod se vstupenkami v olympijských barvách

12. 2. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V Čechách jsou k dostání už jen desítky olympijských vstupenek. Kanaďané mezitím mohou na podivném prodejním modelu vydělávat slušné peníze.

Dnes začínají v kanadském Vancouveru zimní olympijské hry, které si sice připíší rekordní účast českých sportovců, příval českých turistů a fanoušků se ale konat nebude. Bauer, Sáblíková či Sudová tak o výrazné podpoře ve svých, doufejme medailových, závodech mohou jen snít.

České sportovce povzbudí pouhé stovky fanoušků

Příčiny se nabízejí. Víza? Ta nemají vliv, jde o peníze. Přímý olympijský zážitek vyjde na desetitisíce korun. Viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura k tomu lakonicky říká, že kdo má takové peníze na cestu, může víza považovat za formalitu, a dodává: Hlavním důvodem nízkého zájmu českých fanoušků je především vysoká cena letenky a ubytování. Západokanadský Vancouver totiž neleží na hlavních leteckých trasách, ceny zpáteční letenky z Prahy do Vancouveru se tak vyšplhaly až na více než 30 000 Kč na osobu. Podobná situace je s ubytováním. Ceny v hotelech během olympiády začínají běžně od 400 kanadských dolarů (cca 7000 Kč) za noc. Cena pobytu na olympiádě se tak podle Okamury může vyšplhat až k ceně kolem 100 000 Kč na osobu.

Českou účast na letošní zimní olympiádě vyčísluje na 1500. Nejpodstat­nější část tvoří zástupci sponzorů, což bylo v nedávných dnech médii vcelku nevybíravě probíráno. Rozdal Český olympijský výbor (ČOV) svým donátorům více vstupenek než odpovídá regulím? Nerozdal. ČOV poskytl sponzorům vstupenky, na které mají nárok dle dlouhodobých kontraktů. Partneři podporují dlouhodobě český sport desítkami milionů korun, vstupenky si tak draze kupují. Problémem spíše bylo, že jsme dostali minimum lístků na žádané sporty – v rámci několika desítek např. na hokej, kde startuje český tým, či na rychrobruslení a krasobruslení, vysvětluje pro server Měšec.cz postoj výboru jeho tiskový mluvčí Alexandr Kliment.

Počet individuálních turistů vyčísluje AČCKA na 500. Cesty ke vstupenkám vedou v Česku přes cestovní kancelář SlanTour, která byla ČOV vybrána jako výhradní prodejce vstupenek. Český výbor jich od Mezinárodního olympijského výboru obdržel cca 1500, v ostatních médiích jsme se mohli dočíst, že cca 1000 jich dostali sponzoři a sportovci.

Zbylé vstupenky nabízí právě SlanTour. Ke včerejší jedenácté hodině dopolední byla většina vstupenek již vyprodána. V nabídce zůstávali především sporty, ve kterých nemáme medailové adepty (např. saně, boby). Našlo se však i několik atraktivních střípků. Tradičně nejsledovanější je hokej. K dostání jsou stále vstupenky na dvě utkání v základní skupině. Do hokejového turnaje vstoupíme 17. února utkáním se Slovenskem a chcete-li být při tom, můžete si koupit lístek za 3200 Kč, na druhý zápas s Lotyšskem za 1950 Kč. Cenový rozdíl je způsoben tím, že na Slovensko jsou dostupnější už jen lístky na divácky nejatraktivnějších místech (kategorie A), kdežto na Lotyše jsou k dispozici jen kategorie B.

Za 1400 Kč si koupíte vstupenku na běh na lyžích na 15 km (15. února), kde Lukáš Bauer poběží první ze svých závodů o medaili. K dispozici je také vstupenka na slalom žen, kde Šárka Záhrobská patří k užší světové špičce. 26. února můžete být u toho za 2040 Kč. K cenám všech vstupenek nabízených společností SlanTour je třeba připočítat doručovací poplatek 150 Kč.

Hokejový balíček obsahující vstupenky na všechna tři utkání Česka v základní skupině a závod v běhu na lyžích s Lukášem Bauerem, 6 nocí v 3 hvězdičkovém hotelu se snídaní a zpáteční letenkou pořídíte za 81 890 Kč včetně letištních tax.

Kanaďané investory

Vstupenky na většinu dalších sportů lze pořídit na oficiálním olympijském webu. Přes tento portál mají možnost vstupenky přímo od pořadatelů kupovat kanadští rezidenti. Ostatní si pak mohou pořídit vstupenky v oficiálních aukcích nebo přes fanouškovskou burzu, kde Kanaďané vracejí zpět do prodeje nechtěné vstupenky.

kurzy (350x100)

Jedná se o těžko pochopitelný model, který v důsledku legalizuje černý obchod. Držitelé vstupenek je totiž mohou dát zpět do prodeje za libovolnou cenu. Je následně na zájemcích, jestli jí budou akceptovat. U každé události tak naleznete vstupenky začínající na cenách lehce nad původní prodejní cenou. Na druhé straně tu jsou nabídky několikanásobně vyšší. Vstupenku na zřejmě nejatraktivnější klání celé olympiády – finále hokejového turnaje – tak pořadatelé nabízejí v nejlepší kategorii za 775 kanadských dolarů, nejodvážnější prodávající „fanoušek“ ji dává k dispozici za více jak 80násobek, za 64 000 CAD. Olympiáda se tak v Kanadě stala hodně zajímavou investiční příležitostí.

Pořadatelé na tomto záhadném modelu také nepřijdou zkrátka. Z každého prodaného lístku ve fanouškovské zóně si berou poplatek 10 % z ceny od prodávajícího i kupujícího. I při přijatelných oficiálních cenách si tak v kooperaci s podnikavými Kanaďany mohou zajistit solidní zisky. Možná, že tak pořadatelé právě začínajících her přišli na to, jak ze ztrátových olympijských her udělat ziskové. To by byl počin chvályhodný. Nevzešel by ale z diskriminačních pravidel?

Ceny vstupenek na hokejový turnaj (údaje v CAD; stav k: 11. 2. 2010, 16:05)
Fáze turnaje Vstupenky kategorie A Vstupenky kategorie B Vstupenky kategorie C Nejlevnější nabídka v burze Středová nabídka v burze Nejdražší nabídka v burze Počet nabídek v burze
Základní část (zápas CZK-SVK) 140 80 50 300 495 2000 96
Čtvrtfinále (QF2) 300 175 100 580 2000 8400 162
Semifinále (SF1) 425 275 175 445 2000 260 000* 311
Zápas o 3. místo 425 275 175 450 1700 45 000 326
Finále 775 550 350 1995 8000 64 000 334

* jedná se o ojedinělý „úlet“; druhá nejvyšší nabídka byla již v intencích burzy – 18 000 CAD

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).