Hlavní navigace

Ceny plynu 2013: S levným dodavatelem můžete ušetřit až 27 %

14. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Rozdíl mezi dvěma domácnostmi se stejnou spotřebou energie může být u odlišných dodavatelů i téměř 12 000 Kč. Nezůstávejte u zbytečně drahého dodavatele.

Dvě domácnosti mají totožnou spotřebu energie, na fakturách ale každé přijdou částky odlišné o 11 907 Kč. Jedna rodina si zřejmě zavčas neporovnala ceny zemního plynu pro následující zúčtovací období, a zůstala proto u zbytečně drahého dodavatele. Neudělejte stejnou chybu a nakoukněte do roku 2013. 

Musíte vždy platit víc?

Kde hledat příčinu, proč účty za plyn pro domácnosti vzrostou průměrně o 3 % – 3,2 % oproti letošku? 

Na zdražení se podílí předpokládaný růst DPH, ale i zvýšení tržní ceny samotné energie a distribučních poplatků, které jsou předepsány Energetickým regulačním úřadem. 

Většina českých domácností ovšem může své výdaje za plyn v roce 2013 snížit. Jak?

RWE a Pražská plynárenská patří k dražším

Majorita českých odběratelů nakupuje plyn od tří velkých dominantních firem, které působí zároveň jako distributoři, tedy správci rozvodné sítě v daném distribučním regionu. 

Jenže RWE nabízí své služby za nadprůměrně vysoké ceny a ani Pražská plynárenská nepatří k nejlacinějším. Mezi 24 dodavateli, které v naší analýze zkoumáme, je naopak čtvrtá nejlevnější společnost E.ON. 

Ceny plynu jsme srovnali pro dvě modelové situace, konkrétně pro nižší odběr v bytě a vytápění rodinného domu. Počítali jsme s průměrnou nabídkou každého dodavatele pro český trh, na základě dat ze všech šesti distribučních regionů. Podívejte se, s kým je výhodné uzavřít smlouvu na rok 2013. 

Plyn na ohřev vody a vaření stojí průměrně 10 503 Kč

Adekvátní roční spotřebou v domácnosti je 6 megawatthodin (MWh) zemního plynu v případě, že jej využívá pouze na vaření a ohřívání vody. Průměrná faktura za takový odběr bude v roce 2013 vystavena na 10 503 Kč. 

S plynem od nejlevnějšího dodavatele 3E – Europe Easy Energy pokrátíme náklady o 1398 Kč. Naopak roční vyúčtování od Pražské plynárenské vaši peněženku ještě o něco ochudí, vyšplhá o rovných 2000 Kč nad celostátní průměr. Suma sumárum, mezi nejvýhodnějším a nejnáročnějším dodavatelem je rozdíl 27,2 % – přesněji 3398 Kč.

Pozn.: Ceny jsou zprůměrovány pro všechny distribuční regiony a zahrnují DPH v pravděpodobné výši 21 %. Počítáme s roční spotřebou 6 MWh zemního plynu, který je v tomto případě využíván na vaření a ohřev vody. Pokud dodavatel nabízí více produktů, zahrnujeme do srovnání jeho standardní tarif.

Nová kalkulačka energií

Ušetřete výběrem levnějšího dodavatele energie. Spočítejte si, s kým ušetříte.

Vytápění rodinného domu plynem přijde na 43 304 Kč

S větší spotřebou se od sebe pochopitelně vzdalují také krajní cenové nabídky. Pro vytápění rodinného domu kalkulujme s odběrem 30 MWh ročně. 

V celostátním kontextu budou nejblíže pomyslné průměrné faktuře, konkrétně částce 43 304 Kč, zákazníci Pražské plynárenské. Pokud by odebírali zemní plyn od RWE, zaplatili by 50 680 Kč.

Nejvstřícnějším dodavatelem je znovu společnost 3E – Europe Easy Energy, která bude po odběrateli za stejnou spotřebu požadovat 38 773 Kč. 

Těžko najdeme domácnost, pro kterou jsou uvedené částky irelevantní. Bylo by jistě snadné domýšlet, do čeho lze investovat úsporu dosahující až 23,5 %, tedy 11 907 Kč. 

Zajímá vás spíše elektřina? Pak si o vývoji cen v letošním roce přečtěte v článku Ceny elektřiny 2013: Porovnejte nabídky dodavatelů a ušetřete

Při změně dodavatele bývá rozumné zohlednit nejenom cenu, ale také obchodní podmínky, případně nadstandardní služby a úroveň komunikace v zákaznickém centru. Pod hranici 40 000 Kč přitom kromě 3E – Europe Easy Energy stlačily náklady ještě společnosti Elimon, Energie2 a E.ON.

skoleni_13_10

Pozn.: Ceny jsou zprůměrovány pro všechny distribuční regiony a zahrnují DPH v pravděpodobné výši 21 %. Počítáme s roční spotřebou 30 MWh zemního plynu, který je v tomto případě využíván na vytápění rodinného domu. Pokud dodavatel nabízí více produktů, zahrnujeme do srovnání jeho standardní tarif.

Jak vidno, čím vyšší spotřeba, tím podstatnější rozdíly v platbách. Při současném zdražování zboží a služeb je tedy potřeba sledovat jednotlivé nabídky dodavatelů stále bedlivěji. Přečtěte si také: Průkaz energetické náročnosti budovy: K čemu vám je a kolik bude stát?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).