Hlavní navigace

Cena bytů a nemovitostí v době krize klesá, ale některé nemají moc šancí na kupce

7. 4. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zatímco ještě před rokem a půl se o velké byty kupující doslova přetahovali, dnes je realitní makléři nabízejí až s 20% slevou. Podle některých studií klesnou také ceny rezidenčních nemovitostí, a to až o 45 %. Zároveň se předpokládá větší rozlišování jednotlivých tříd bytů v závislosti na jejich standardech, lokalitě a občanské a dopravní vybavenosti. Vše má totiž svoji cenu.

Lidé vyčkávají a odkládají svá rozhodnutí o větších výdajích. Nákupní horečka nemovitostí v Čechách definitivně skončila. Chuť do zadlužování a pořizování vlastního bydlení nevzbuzují ani relativně vysoké sazby hypotečních úvěrů a cenově dostupné nájmy. Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték v únoru nepatrně vzrostla na 5,75 %. Mírně si polepšily hypotéky s fixací na pět let, kde průměrný úrok meziměsíčně poklesl o šest setin procentního bodu na 5,58 procenta. V únoru si lidé půjčili u bank na bydlení jen 5,5 miliardy korun a uzavřeli 3204 hypoték. Čtěte více: Hypotéky opět získají úrokovou státní dotaci

Došlo tak k meziročnímu poklesu objemu nově sjednaných úvěrů o více než třetinu. Vyplývá to ze statistiky Hypoindex, která obsahuje údaje devíti bank. Malá poptávka po hypotečních půjčkách sráží i ceny bytů. Ty se mají propadnout až na úroveň z roku 2006. Nové byty zlevní o 15 %, staré o 20 a panelákové dokonce až o 30 %. Důvody snížení cen nesouvisí podle expertů pouze s krizí, ale s nepřirozeným růstem realitního i hypotečního trhu v minulých letech. Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding k tomu dodává: Bezpochyby jde o oslabení poptávky oproti předchozím letům. Byty se prodávají daleko hůře, většina developerů je zaúvěrovaná, a proto potřebuje peníze. Byl to očekávaný krok, žádný jiný důvod ke zlevňování není. Není to jen globální krize, ale také například úbytek mladých lidí, kteří nejvíc kupují byty.

Ceny bytů klesaly již ve 4. čtvrtletí loňského roku. Ve staré zástavbě to bylo cca 15 %, panelové byty o 25 %. V současné době se pokles zastavil. Názor, že bude pokračovat až na 30 % považuji za nesmysl. Největší poptávka je zatím po bytech do 2 milionů korun, u rodinných domků do 3 milionů, nad 4 miliony strmě klesá. Mezi klienty, kteří nyní kupují nemovitosti, patří především lidé, kteří vlastní bydlení mají, využívají nízkých cen a byty pronajímají. Co se týče luxusních bytů v nejatraktiv­nějších lokalitách Prahy – Staré Město, Hradčany, nábřeží, kde se ceny pohybují od 10 milionů výše, zde je pokles, ale těchto bytů se prodává málo, takže to nijak významně trh neovlivňuje, řekl pro finanční server Měšec.cz Otakar Schuma ze společnosti Maxima reality. Čtěte více: Realitní kanceláře a krize – které zaniknou a které vydělají?

Podívejte se do realitního katalogu na reality.mesec.cz

Prodat za každou cenu

Velké realitní firmy sice ceny nových bytů dosud oficiálně nesnižují, ale nabízejí klientům nejrůznější akční slevy a bonusy. Lákají na rok bydlení zdarma, poskytují bezplatně garážová stání nebo kuchyňskou linku, například Skanska nebo Quinlan Private Golub. Central Group nabízí do konce dubna ke každému bytu ve všech nabízených lokalitách zdarma nový automobil. Můžete si dokonce vybrat ze značek Škoda, Volkswagen, Seat nebo Audi, podle toho, jak drahý byt si koupíte. Nepotřebujete nové auto? Nevadí. Dostanete zdarma poukázku na kuchyňskou linku nebo nadstandardní vybavení. Společnost AFI Europe, která podává byty v pražském rezidenčním komplexu Tulipa Modřanská rokle, zase nabízí slevy ve výši 400 tisíc korun. Akce je časově omezená. V situaci, kdy se byty prodávají pomaleji, se snažíme kupující motivovat. A pomáhá to, uvedl ředitel marketingu AFI Europe Ogi Jakšič.

FIN21

Nemovitosti, které (ne)mají šanci:

IN: Starší nemovitosti, rekonstruované – nové topení, podlahy a řádně vedené společenství vlastníků

  • blízká odpočinková zóny, park nebo les
  • dobrá dopravní dostupnost do centra města
  • kvalitní občanská vybavenost – škola, lékař, obchody, pošta, služby
  • bydlení v klidné části, nezatížené hlukem a přetíženou automobilovou dopravou
  • možnost blízkého parkování

OUT: Starší nezrekonstruovaná nemovitost nebo satelitní bydlení za městem

  • špatná dostupnost do centra (pouze autem)
  • bydlení v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti
  • nedostupnost odpočinkových zón – panelová sídliště
  • družstevní bydlení – majitel má menší volnost v nakládání s majetkem
  • bydlení poblíž rušných křižovatek a městských dopravních uzlů, které územní plán předurčuje k další výstavbě

Kromě již zmíněných developerů zlevňují byty i další firmy. Levněji se například dají pořídit byty u projektů Modřany Centrum a Rezidence Rozhledna společnosti Sekyra Group. Několik posledních jednotek se nabízí se slevou deseti až dvaceti procent. Jako důvod ke slevám společnost uvádí, že jde o poslední byty. Tři a půl procenta slevy, hypotéku na rok zdarma nebo kuchyň jako dárek nabízí i společnost Steady Financial v projektu River Lofts na břehu Vltavy. Tříprocentní slevu má také prvních dvacet kupujících v projektu Sedmikráska společnosti Daramis Group. Další společnosti, jako například Harmonie Group, nabízejí garážové stání zdarma. Developeři v čím dál tím větší míře zavádějí speciální akce, které zlevňují konkrétní byty o statisíce korun. Tyto akce jsou v podstatě permanentní a jsou zaměřeny k určitému datu či k určitému právnímu úkonu, například podepsání smlouvy o smlouvě budoucí k určitému datu. Čtěte více: Ceny nemovitostí padají, ale ne všude

Optimisté na trhu

Ač si developeři stěžují na špatný prodej svých projektů již delší dobu, zájem o nemovitosti podle některých realitních kanceláří po několika měsících poklesu a stagnace ožívá. Zvýšenou poptávku táhne jednoznačně prodej bytů ve starších cihlových domech, které jsou nyní po poklesu ceny o zhruba 20 procent (v průměru za posledních šest měsíců) nejžádanější. U starších bytů v dobrých lokalitách se neočekává výrazný cenový pokles, ve vybraných lokalitách spíše již ceny budou stagnovat. Navzdory mezinárodní finanční krizi, jsme přesvědčeni, že dobře připravené a atraktivní projekty, budou mít na trhu šanci, tvrdí Stephen Haigh, ředitel společnosti Quinlan Private Golub pro Českou republiku, která v minulých dnech představila nový rezidenční projekt Modřanský háj.

Anketa

Kdybyste mohli, co byste v současné době udělali?

Autor článku

Neúnavná cestovatelka po zemích známých i objevitelských, pravidelná návštěvnice fitness centra, milovnice vysokohorské turistiky v Alpách. Objevila jsem i kouzlo paraglidingu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).