Hlavní navigace

Byli jste o prázdninách na brigádě? Nezapomeňte si nechat vrátit daně

12. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pracovali jste část roku na dohodu o provedení práce? Pak vám za letošek může vzniknout přeplatek na dani. Ukážeme vám, jak získat peníze zpět a co je potřeba pro to udělat.

Pokud jste si o prázdninách přivydělávali na brigádě, možná vám příští rok vznikne nárok na daňový přeplatek. Byla by škoda se o něj připravit.

Uplatněte si daňovou slevu na poplatníka za celý rok

Nárok na přeplatek může vzniknout třeba studentům nebo důchodcům, kteří si část roku přivydělávají na dohodu o provedení práce, ze které odvádí daň z příjmu. Ta je odvedena buď srážkovou, nebo zálohovou daní. Tím, že ale výdělečná činnost netrvá po celý rok, neuplatňují si v plném rozsahu slevu na poplatníka (24 840 Kč za rok) i přesto, že na to mají právo.

Po skončení takového období vznikne nárok na daňovou vratku, protože byla prostřednictvím srážkové daně z DPP nebo zálohové daně z DPP odvedena vyšší částka, než odpovídá roční daňové povinnosti (právě kvůli tomu, že i když nepracujete po celý rok, máte nárok uplatnit daňovou slevu v plné roční výši).

Uplatnění daňové slevy na poplatníka v plné výši docílíte tak, že požádáte zaměstnavatele o roční zúčtování daní (to můžete učinit, pokud jste u něj podepsali Prohlášení k dani), nebo sami podáte daňové přiznání, kde zadáte slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč.

Když už jsme u daní, připomeňme si, co se stane, pokud odevzdáte daňové přiznání se „sorry jako“. Na lidovou tvořivost, která vznikla v reakci na tuto legendární hlášku, se můžete podívat v naší galerii.

Srážková, nebo zálohová

V souvislosti s dohodou o provedení práce (DPP) může nastat z pohledu daně z příjmů několik situací. Ovlivňuje je výše měsíčního příjmu z dohody a to, zda máte u daného zaměstnavatele podepsané Prohlášení k dani, či nikoli.

DPP u zaměstnavatele, kde MÁTE podepsané Prohlášení k dani

Pokud máte u zaměstnavatele podepsaný růžový formulář (v jednom měsíci ho můžete mít podepsaný jen u jednoho zaměstnavatele) a pracujete na DPP, zaměstnavatel vždy odvádí zálohovou daň a vy máte kvůli Prohlášení nárok na uplatnění daňových slev. Mohou nastat tyto dvě situace:

  • váš hrubý měsíční příjem je do 10 000 Kč – zaměstnavatel odvede zálohovou daň z příjmů, uplatní vám daňové slevy,
  • váš hrubý měsíční příjem je nad 10 000 Kč – zaměstnavatel odvede zálohovou daň z příjmů, uplatní vám daňové slevy a ještě odvedete z příjmu pojistné na zdravotní a sociální pojištění.

DPP u zaměstnavatele, kde NEMÁTE podepsané Prohlášení

Pokud nemáte podepsané Prohlášení k dani, nemůžete uplatnit daňové slevy a zaměstnavatel vám také nemůže provést po konci daného období roční zúčtování daně. Druh odvedené daně v této situaci závisí na výši měsíčního příjmu z dohody.

Mohou nastat tyto situace:

  • váš hrubý měsíční příjem je do 10 000 Kč – zaměstnavatel daní váš příjem srážkovou 15% daní,
  • váš hrubý měsíční příjem je nad 10 000 Kč – zaměstnavatel odvede zálohovou daň z příjmů a také zálohy na pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Na daňové slevy v tomto případě nárok nemáte. Pokud za vás byla v ten samý měsíc odvedena ještě další  zálohová daň u tohoto nebo jiného zaměstnavatele, jedná se o souběžný příjem a vy musíte podat daňové přiznání. V něm si už můžete daňové slevy uplatnit.

Komu ještě může vzniknout daňová vratka? Situace jsme popisovali v článku Víme, komu za rok 2016 vznikne daňový přeplatek

Započtěte si srážkovou daň na celkovou daňovou povinnost

Odvádíte-li daň srážkou, příjem z dané DPP pak tvoří samostatný daňový základ. Po uplatnění srážkové daně už ho teoreticky nemusíte nikde vykazovat. Tím byste se ale připravili o možnost získat daňový přeplatek. Započtením příjmů zdaněných srážkovou daní si totiž „ukousnete více“ ze svých daňových slev a případně i nezdanitelných částí základu daně, které uplatníte v přiznání. A srážková daň se zase započte na celkovou daňovou povinnost.

V případě, že jste podepsali Prohlášení k dani u zaměstnavatele, ho můžete do 15. února následujícího roku požádat o zúčtování daně (pokud jste ve zdaňovacím období pobírali mzdu pouze od jednoho zaměstnavatele v jednom měsíci). Pokud jste měli více zaměstnavatelů najednou, musíte podat daňové přiznání. To můžete samozřejmě udělat, i když můžete zaměstnavatele o zúčtování záloh požádat.

Umožňuje to § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů (ZDP). Zahrnete-li veškeré příjmy uvedené v § 6 odst. 4 ZDP (tedy příjem z DPP) do daňového přiznání za období, ve kterém byly vyplaceny, započte se daň sražená z těchto příjmů na vaši celkovou daňovou povinnost.

dan_z_prijmu

Jak na to?

Příjmy daněné srážkou se uvádí na řádek 31 na druhé straně formuláře spolu s ostatními příjmy, na které byla aplikována daň zálohová podle zmíněného § 6 ZDP. Srážková daň se vepíše do řádku 87a, zálohová daň ze závislé činnosti po odečtení slev pak do řádku 84.

Formulář daňového přiznání si stáhněte na Daňovém portálu na serveru Měšec.cz.

Před vyplňováním daňového přiznání si nezapomeňte u zaměstnavatele, který vám daní příjem zálohou, vyzvednout Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, kde budou zase všechny příjmy daněné zálohou plus výše odvedené zálohové daně. A u zaměstnavatele/zaměstnavatelů, kde se vám daní příjem srážkou, zase Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, plynoucí na základě DPP podle § 6 odst. 4 ZDP, a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně.

Autor článku

Autorka se věnuje daňově-sociální problematice a finančním tématům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).