Hlavní navigace

Názor k článku Bude generace Y bydlet ve stanech? Hypotéky zlevňují, ale lidé na ně nemají od Jarmila - xf, já se ještě doplním: mezi nájemním a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 9. 2019 14:49

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  xf, já se ještě doplním: mezi nájemním a vlastnickým bydlením je několik rozdílů.
  1. Rozdíl mezi nájmem obecním a soukromým. Pokud bydlíte v obecním bytě a vytopíte souseda, obec to neřeší, to je Váš problém. Pokud ovšem bydlíte v soukromém, je to problém majitele, nikoli nájemníka. Rozumný majitel teda byt pojistí a o příslušnou částku zvedne nájemné. A protože těch rozdílů je víc, liší se také nájemné v obecním a soukromém bytě, v obecním je levnější.
  2. V nájemním bytě platíte IHNED. To v soukromém nemusíte. Nájmem si také platíte rozumný stav bytu. V soukromém provádíte úpravy a rekonstrukce v okamžiku, kdy jste si naspořil nebo kdy Vám půjčila banka, v nájemním toto neovlivníte. Z hlediska financí ale vynaložíte +- obdobnou částku, jen jako majitel si to můžete lépe plánovat. I jako majitel byste si měl určitou částku odkládat stranou, třeba na to vysmívané stavební spoření, protože čas od času se stane, že některé vybavení bytu odejde a je třeba pořídit nové. Jako nájemník jste to platil průběžně, jako majitel ale vypláznete úplně stejnou částku, akorát hned a na dřevo.
  3. Věta 3 předchozího odstavce (začíná na "z hlediska financí...) zase tak úplně neplatí. Protože jako majitel si můžete některé věci udělat sám, čímž si vydanou částku snížíte (na rozdíl od nájemníka, který si nesníží nic, ten může pouze zaplatit předepsaný nájem). A taky jako majitel si třeba můžete dovolit některé věci v luxusnějším provedení (třeba kuchyně nebo sociálky), což ovšem nebudete dělat nájemníkovi v pronajímaném bytě, protože vám to jako majiteli za opotřebování/po­ničení nestojí. Vlastní bydlení teda může logicky být ve vyšší kvalitativní třídě, na kterou ovšem nedosáhnete v pozici nájemníka. Takže jediný rozdíl v nájemním a vlastníckém bydlení je pouze kvalita bydlení, ta vlastnická bývá poněkud vyšší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).