Hlavní navigace

Názor k článku Bude generace Y bydlet ve stanech? Hypotéky zlevňují, ale lidé na ně nemají od xf - "Tím se vyřeší cena, ale ne kapacita. Jestliže...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2019 21:45

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Tím se vyřeší cena, ale ne kapacita. Jestliže dnes je nájem 300 a téměř všechny byty jsou plné, při ceně 200 bude poptávka mnohem vyšší - a jak bude město rozhodovat, kdo ze zájemců byt dostane a kdo ne?"
  Nejdříve to lehčí: ať kdokoli zvolí cokoli, je jediná jistota, že bude obrovský počet nespokojených. Bude křik o protekci, zkorumpovanosti. V tomto ohledu naprosto nezáleží na tom, jak bude město rozhodovat.
  K tomu prvnímu: to není možné, trh saturovat levným bydlením v dostatečném počtu. To nedokáže žádný stát, žádný režim. Jde o něco jiného, mnohem méně ambiciózního. Za minulého režimu se stavělo až 90.000 bytových jednotek ročně*, běžné bylo kolem 45.000, dno kolem 30.000. Za současného režimu byl vrchol méně než 40.000, dno 11.000, běžné 20-25.000. Udělá zvýšení stavěných bytů soukromá firma? Proč by to dělala, to by ji museli řídit blázni. Současný stav, kdy na trh pouštějí jen omezený počet bytů s velkou ziskovostí je pro ně naprosto vyhovující. Jde o to, aby se objevilo něco, o čem se u telefonů mluví jako o "čtvrtém operátoru". Ne o převzetí výstavby státem, jen o nastartování konkurence, narušení oligopolu.

  *A stejně to nestačilo - nemohlo. Když dáš lidem byt, budou chtít větší. Když dáš větší, nebude se jim líbit, že je v paneláku. Když jim dáš vilu, budou nespokojení že nemá bazén a zahrada je také nějaká malá. Domnívám se, že tohle je jeden z důvodů předání moci pře 30-ti lety. Dnes je ten panelák nedostupný sen pro velkou část lidí, staví se polovina toho co dříve, a lidé z toho viní současný režim? Kdepak. Takže se ten převrat povedl, no ne?

  "Proč stát neudělal reformu v tom, jaká stavební povolení vydává a co od developerů (ne)požaduje?"
  Ve skutečnosti je to jen marketing developerů, jehož úkolem je je udělat je hezké navzdory vysokým cenám: to my nic, to ten zlý stát, my bychom vám snesli modré z nebe, nebýt toho zlého státu.
  Ne že by nebylo co zlepšovat, ale to co teď chystají developeři pod hlavičkou Hospodářské komory je mnohem horší, nežli nic. Ale to si najdi na internetu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).