Hlavní navigace

Názor k článku Bude generace Y bydlet ve stanech? Hypotéky zlevňují, ale lidé na ně nemají od xf - Naopak, ryzí kapitalismus bez přívlastků a regulací (asi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2019 14:09

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Naopak, ryzí kapitalismus bez přívlastků a regulací (asi tím míníš "socialismus a byrokracie" je z dlouhodobého hlediska monopol.

  "Stát a obce to podělaly obstrukcemi ve stavebním řízení (omezila se tak nabídka) a teď se to má řešit další byrokracií?"
  To jen ukazuje, že o problematice nic nevíš. Kdyby ano, tak víš, že obce mají pravomoce cokoli "obstruovat", a to nejen ve stavebním řízení, jen velmi malé /zvláště pak v Praze, co se týče pravomoci radnic městských částí/.
  A co se týče státu, tak tam "stát", ve skutečnosti politici v parlamentu, selhal v tom, že podlehl nátlaku "občanských aktivistů", developerů a a dalších zájmových skupin. Takže do řízení může kecat kdokoli kdykoli a nekonečně se odvolávat, zákony jsou "gumové", například v PSP je oblíbené ustanovení "obvykle" - a co je to to obvykle, kdo to určí, že. Tedy zákony jsou tvořeny úmyslně k nejednoznačnosti a aby umožňovaly dlouhodobé napadání od různých komerčních Kužvartů, Bursíků, či jen nudících se občanů.

  Ve skutečnosti je to tak, že drtivá většina zdržení a průtahů jde za těmito příčinami:
  - Stát odmítl garantovat úroveň a cenu projekčních prací, vše nechal "volnému trhu", takže úroveň projektů předložených stavebnímu úřadu je typicky hanebná (zcela běžné například je, že jsou předkládány dokumentace, kde ani nejde určit poloha domu na pozemku a jeho rozměry).
  I soukromník jde na nejnižší cenu, takže tomu odpovídá úroveň. Každý by chtěl Mercedes, ale když platí za Trabant, je zřejmé, co dostane.
  - Projekty nesplňují zákonné podmínky. Ať již z neznalosti, nebo úmyslně "zkusíme to, třeba to projde"
  (Poznámka: na stavebním úřadě nedělám, ani jsem nikdy nedělal, ale znám tam dost lidí, takže mám možnost do předkládaného nakouknout, co tam skutečně chodí.)
  - Vyjádření dotčených nemá žádné lhůty a povinnosti. K záměru se vyjadřují i různé soukromé firrmy a osoby, typicky správci sítí, kteří nemají žádné lhůty a pravidla, jde jen o to, co se jim hodí... což je pochopitelné, a nelze jim to vyčítat, či se divit, že se tak chovají. Když nemají zákonné povinnosti - ale ty jsi přeci proti "byrokracii a socialismu", že. Tak je to neřešitelné.

  "Ale jako jo - ať si jdou obecní politici o víkendech vydělat nějakou brigádou, z toho ať si postavý byty a ty ať pronajímají za "náklady". Pak by to bylo OK."
  Pro plácáš takové nesmysly?

  "Co takhle aby stát zase začal vyrábět auta, televize a toaletní papír a prodával je za "nákladové ceny"? Podle tebe by asi nastal ráj na zemi..."
  Pro plácáš takové nesmysly?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).