Hlavní navigace

Banky v lednu: spuštění multibankingu, Google Pay a další novinky

1. 2. 2019
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Některé banky spustily multibanking, jiné se soustředily na Google Pay. Novinky jsou ale i v pojišťovnictví, jako například cestovní pojištění se 100% stornem cesty. Podívejte se, co nového se událo v lednu.

Pojišťovnictví

Z pojišťovny AEGON bude do konce roku NN

Pojišťovna AEGON zmizí do konce roku 2019 z českého trhu a slovenského. Koupila ji společnost NN Group za 155 000 000 eur.

Spojením našich společností vznikne nová NN, jež bude mít nejen silnější pozici na trhu a výkonnější distribuční síť, ale která bude také schopna nabízet klientům v České republice ještě konkurenceschopnější produkty a služby, říká Maurick Schellekens, generální ředitel NN ČR, který se s platností od 8. ledna 2019 ujal také funkce generálního ředitele Aegonu ČR. 

V následujících měsících se tak obě společnosti spojí a do konce roku začnou vystupovat pod značkou NN.

Pokud máte u AEGON Pojišťovny nějaké smlouvy a závazky, nebojte se. Stávajících klientů se zatím změna nedotkne. Ceny, podmínky i názvy produktů se v dohledné době nezmění. O případných změnách bude NN klienty včas písemně či osobně informovat, ujistil Maurick Schellekens.

Generali Pojišťovna: cestovní pojištění se 100% krytím storna

Generali Pojišťovna vylepšila své cestovní pojištění. Nově nabízí 3 limity pojistného plnění v rámci pojištění léčebných výloh:

 • 4 000 000 Kč,
 • 12 000 000 Kč,
 • 100 000 000 Kč.

Kromě toho byl navýšen základní sublimit na ošetření zubů na 20 000 Kč. Další novinkou je 100% pojištění storna cesty. V případě, že na dovolenou nebudete moci odjet, vám tedy pojišťovna vrátí 100 % vynaložených nákladů. To je možné sjednat i samostatně, například k nákupu letenek nebo zájezdů.

Dále si můžete sjednat i pojištění spoluúčasti na zapůjčené věci, například u auta nebo motorky z půjčovny. Součástí změn je také sjednání cestovního pojištění online.

Bankovnictví

Air Bank: spustili jsme multibanking, testujeme okamžité platby

Air Bank v lednu spustila multibankovní služby. Skrze její internetové a mobilní bankovnictví se nově můžete dívat na účty u České spořitelny, Komerční banky, MONETY Money Bank a Equa bank. Zatím si můžete zkontrolovat zůstatek a prohlédnout historii plateb. V průběhu roku ale banka plánuje přidat i ČSOB.

Další novinkou je pak testování okamžitých plateb. Ty plánuje banka spustit v únoru 2019 s tím, že od listopadu tyto platby testuje s Českou spořitelnou.

Okamžité platby do jiné tuzemské banky dorazí kdykoli během dne i noci za několik sekund, a to i o víkendech nebo svátcích. Jsou tak mnohem rychlejší než všechny současné platby.

Po spuštění této možnosti se peníze připíšou do 10 sekund. Podmínkou ale je, aby i banka příjemce okamžité platby podporovala. A zatím je kromě Air Bank technicky umí jen Česká spořitelna. Další banky by se ale mohly k projektu připojit už letos.

Okamžité platby budete u Air Bank moci zadávat nejprve jen v internetovém bankovnictví. Banka ale už brzy plánuje umožnit posílání těchto plateb i v mobilní aplikaci My Air.

Platby budou symbolicky zpoplatněny. U bezplatného Malého tarifu zaplatíte 1 Kč. U Velkého tarifu budou okamžité platby bezplatné.

Česká spořitelna: v Poketce testujeme bitcoiny. A odpouštíme poplatky u hypoték

Česká spořitelna začala v lednu 2019 ve své mobilní aplikaci testovat možnost nákupu virtuální měny Bitcoin. Možnost nákupu kryptoměn v naší mobilní peněžence Poketka skutečně testujeme jako jedno z možných využití technologie blockchain, ale v tuto chvíli nelze předjímat, zda nákup bitcoinu v Poketce začneme testovat také s klienty, řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý serveru E15.

Systém je sice k nákupu kryptoměn uzpůsoben, ale banka je stále vnímá jako velmi rizikové.

Systém je sice technicky na platby kryptoměnami připraven, a i když už nyní našim klientům nebráníme v nákupu kryptoměn, virtuální měny stále vnímáme jako relativně rizikové aktivum, dodal Hrubý.

Další novinka se týká hypoték. Až do 3. března 2019 totiž spořitelna nabízí bezplatně volitelné služby k hypotečním úvěrům Expresní čerpání a Variabilita splátek. Nabídka platí k produktům Hypotéka ČS a Americká hypotéka. Standardní ceníková cena je 2000 Kč za Expresní čerpání a 3000 Kč za službu Variabilita splátek.

ČMSS: slevy pro děti a seniory

Akční nabídku pro děti a seniory si připravila Českomoravská stavební spořitelna. Dětem a lidem ve věku od 55 let odpustí určité poplatky.

Dětem nabízí slevu až 2000 Kč za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Nová nabídka představuje stoprocentní slevu z poplatku za uzavření smlouvy, maximálně 2000 Kč. Pro spoření s cílovou částkou do 200 000 Kč je tak uzavření smlouvy bezplatné.

Klientům nad 55 let pak spořitelna nabízí slevu až 1500 Kč.

Po započítání této slevy a státní podpory výnos ze stavebního spoření dosáhne při ideální měsíční úložce 3,5 % ročně. Kromě toho máte možnost ukončit spořicí smlouvu bez jakýchkoli sankcí po třech letech spoření.

Equa bank: spouštíme Google Pay

Na konci ledna 2019 spustila Equa bank platby v mobilním telefonu, a to prostřednictvím Google Pay. K placení je třeba zaregistrovat kartu Equa bank do mobilní aplikace Google Pay.  

Instalace a využívání této platební metody je pro klienta zcela zdarma. Svůj účet si klient navíc může spravovat kdekoli – na webu nebo v aplikaci. Další výhodou je, že při platbě prostřednictvím Google Pay se údaje ze skutečné karty klienta nikdo nedozví a veškeré informace tak zůstávají v bezpečí, říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

K platbám přes Google Pay je třeba mobilní telefon s operačním systémem Android verze 5.0 nebo vyšší a s technologií NFC (Near Field Communication). Platba v kamenném obchodě probíhá tak, že místo platební karty přiložíte k platebnímu terminálu mobilní telefon. Při placení v e-shopech není potřeba opětovně vyplňovat formuláře s kartami a na některých e-shopech ani adresami, dodává Pavel.

Služba Google Pay je v Česku dostupná od poloviny listopadu roku 2017. Zatím ji svým klientům nabízela čtveřice bank – J&T Banka, Komerční banka, mBank a MONETA Money Bank.

Era/Poštovní spořitelna bude spadat pod ČSOB

Poštovní spořitelna od příštího roku pravděpodobně zmodrá. Skupina ČSOB totiž od roku 2020 plánuje nabízet její služby pod svou značkou.

Výsledkem nebude jen přemalování značky na poštách, ale také to, že klienti ČSOB i Poštovní spořitelny budou moci od poloviny příštího roku získat služby na kterémkoliv našem obchodním místě. Ať už v pobočkové síti ČSOB, nebo právě na České poště, potvrdil HN Jan Sadil, člen představenstva skupiny, který odpovídá za oblast retailu.

Expobank: u NEO účtu můžete investovat do start-upu

Expobank spustila další službu v rámci své platformy NEO účet. Nově můžete využívat i služeb crowdfundingové platformy Fundlift. Tím se vám otevírá možnost investovat do start-upů.

V rámci Fundliftu můžete investovat jak do start-upů, tak do zavedených společností. Vždy získáváte cenné papíry, jako jsou dluhopisy, investiční certifikáty, nebo přímo podíl ve společnosti.

Aktuálně je s NEO účtem možné investovat do zlata a stříbra u České mincovny a také do bitcoinu se společností IP wBTCb solutions.

Podrobně jsme si tento účet rozebrali v článku Otestovali jsme NEO účet. Čtvrt roku od spuštění není polovina funkcí dostupná.

Fio banka zavádí bezkontaktní výběry

Fio banka během ledna postupně zavedla bezkontaktní možnost výběru na svých bankomatech. Aktuálně by tuto možnost měly umět už všechny bankomaty Fio banky napříč Českou republikou.

Bezkontaktní bankomaty umožňují vybírat pouze přiložením karty k bezkontaktní čtečce. Tato metoda je bezpečnější než standardní kontaktní výběr, jelikož na bezkontaktní čtečku nelze nasadit skimmovací zařízení, která podvodníci využívají se záměrem získat údaje o kartě a následně ji zneužít.

Stejně jako u kontaktního výběru, i tady však musíte každou operaci potvrdit PIN kódem.

Modrá pyramida láká na prémii u stavebka

Do konce února 2019 si můžete u Modré pyramidy stavební spořitelny sjednat stavební spoření s prémií. Tu získáte jako stávající i nový klient Modré pyramidy, pokud uzavřete smlouvu o stavebním spoření a během prvních čtyř měsíců uložíte alespoň 2000 Kč.

Poté vám banka připíše prémii ve výši poplatku za sjednání, maximálně však 2000 Kč.

Moravský peněžní ústav je nově bankou

K 1. lednu 2019 se spořitelní družstvo Moravský peněžní ústav oficiálně stalo bankou. Aktuálně prochází transformací a celkovým rebrandingem.

V rámci tohoto procesu si banka nechala do obchodního rejstříku dočasně zapsat název MPU banka a.s. U Úřadu průmyslového vlastnictví si ale záložna již dříve zaregistrovala tyto varianty pro možné nové jméno: Q bank, Trinity bank a MPU banka.

Současný název v obchodním rejstříku je tak pouze formální záležitostí. Nový název banky chystá MPU poprvé veřejně oznámit 20. února 2019. Moravský peněžní ústav má aktuálně 10 032 klientů.

Zvyšování úroků u termínovaných vkladů

Několik bank se v lednu rozhodlo zvýšit úroky na termínovaných vkladech.

Sberbank přikročila ke zvýšení úrokové sazby u korunových termínovaných vkladů. U ročního vkladu tak nově získáte úrok 1,55 %, u dvouletého 1,70 % a u tříletého 1,85 % ročně. Dosud to bylo 0,7 %, 1 % a 1,2 % procenta.

Ke zvýšení se rozhodla i Banka CREDITAS, která u většiny termínovaných vkladů zvýšila úrokovou sazbu o 0,4 procentního bodu a u vkladů s přípisem úroku ke dni splatnosti o 0,5 procentního bodu.

Roční úrokové sazby na termínovaných vkladech v CREDITAS
Období vkladu Připisování úroků měsíčně Připisování úroků na konci období
1 rok 1,60 % p.a.
2 roky 2,00 % p.a.
3 roky 2,10 % p.a.
5 let 2,30 % p.a. 2,70 % p.a.
7 let 2,40 % p.a. 2,80 % p.a.
10 let 2,50 % p.a. 3,10 % p.a.

Termínované vklady banka nabízí se splatnostmi v délce 1, 2, 3, 5, 7 a 10 let. U vkladů se splatností 5 a více let si můžete vybrat z varianty přípisu úroků měsíčně nebo k datu splatnosti. U všech vkladů lze bez sankce vybrat předčasně až pětinu uložených prostředků. Minimální výše vkladu je 5000 Kč.

A ke zvýšení se rozhodlo i NEY spořitelní družstvo. To zvýšilo úroky u vkladů s úložkou od jednoho roku do tří let, a to až o 0,3 procentního bodu.

Vklady, kde se úroky připisují na konci spoření
Doba vkladu Dříve Od 14. 1.
1 rok 1,70 % 2,00 %
2 roky 2,20 % 2,50 %
3 roky 2,40 % 2,50 %
4 roky 2,50 % 2,50 %
5 let 2,60 % 2,60 %
7 let 2,70 % 2,70 %
10 let 2,80 % 2,80 %
Vklady, kde se úroky připisují měsíčně
Doba vkladu Dříve Od 14. 1.
1 rok 1,50 % 1,80 %
2 roky 2,00 % 2,30 %
3 roky 2,20 % 2,30 %
4 roky 2,30 % 2,30 %
5 let 2,40 % 2,40 %
7 let 2,50 % 2,50 %
10 let 2,60 % 2,60 %

Zdroj: NEY spořitelní družstvo

Raiffeisenbank: Na spořicím účtu nabízíme 3 %. S podmínkami

Raiffeisenbank si můžete od 1. ledna 2019 sjednat spořicí účet eKonto XL s 3% úrokovou sazbou.

Úrok je neobvykle vysoký, ale aby vám jej banka připsala, musíte splnit řadu podmínek. Zmíněná sazba se vztahuje pouze na vklady do 150 000 Kč. Zároveň si v bance musíte otevřít osobní účet eKonto KOMPLET nebo eKonto SMART. A na těchto účtech musíte splnit podmínku aktivního využívání (měsíční obrat na účtu ve výši alespoň 15 000 Kč a k tomu alespoň tři odchozí platby v měsíci).

Tip do článku - účto fakturace duben

I při splnění těchto podmínek vám ale banka připíše takto vysoký úrok jen po dobu 6 měsíců. Po uplynutí bude banka vklady do 150 000 Kč úročit 1 %. Opět ale musíte splnit podmínku aktivního využívání účtu.

U vkladů od 150 001 Kč do 500 000 Kč připisuje při aktivním využívání osobního účtu úrok 0,7 %. Případná část vkladu nad 500 000 Kč je vždy úročena minimální sazbou 0,01 %. Tato dvě pásma platí hned od založení účtu.

Sberbank: zvyšujeme úroky na profesních účtech

Sberbank upravila úrokové sazby korunových profesních spořicích účtů. Ty dle jejích informací využívají zejména notáři (34 %), správci konkurzní podstaty (32 %) a insolvenční správci (23 %).

Úročení profesních účtů v Kč Autor: Sberbank

Úročení profesních účtů v Kč

Banka tak ve všech pásmech zvýšila úrokovou sazbu až o 0,5 %. Kromě toho přidala 3. pásmo úročení. Nově tak úročí pásmo do 5 milionů Kč sazbou 0,25 %, od 5 do 10 milionů Kč sazbu zvýšila na 0,40 % a nové pásmo nad 10 milionů Kč je s úrokem 0,50 % ročně.

UniCredit Bank: zlevňujeme hypotéky

UniCredit Bank snížila úrokové sazby u hypoték. Všechny fixace do 80 % hodnoty nemovitosti (LTV) včetně desetileté fixace i variabilní sazby nově začínají na 2,59 % p.a.

Úrokové sazby pro úvěry od 81 do 90 % LTV banka snižuje na 3,39 % p.a. Podmínkou získání výhodné úrokové sazby je sjednání jednorázového pojištění schopnosti splácet.

Wüstenrot: zlevňujeme půjčky

Stavební spořitelna Wüstenrot zlevnila svou Půjčku ProBydlení – překlenovací úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Úroková sazba půjčky nově začíná na 2,89 % p.a. Spořitelna navíc garantuje stejnou splátku po celou dobu splácení, tedy až 22 let.

Splatnost úvěru je možné nastavit v rozmezí od 6 do 22 let. Bezplatné je i uzavření smlouvy o stavebním spoření, stejně jako zpracování a poskytnutí úvěru i vedení úvěrového účtu. Bez poplatku jsou také mimořádné splátky, kdy můžete vložit jednou za 12 měsíců až 25 % z půjčené částky.

Výše úvěru může činit až 80 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Změny v zákonech

Oddlužovací novela je schválena. Nastanou mírnější podmínky

V lednu 2019 schválila Poslanecká sněmovna oddlužovací novelu zákona. Nepřijala sice nulovou variantu, kdy by dlužníkovi byly odpuštěny veškeré dluhy bez ohledu na jeho vůli zaplatit, ale mírnějších podmínek se přece jen dočkáme.

Nově totiž dlužník nebude muset při vstupu do oddlužení prokázat, že v horizontu 5 let je schopen splatit 30 % dluhu. Díky tomu na oddlužení dosáhne větší množství osob, na druhou stranu však od nich stále požaduje alespoň určité minimální plnění, a především pak maximální úsilí splácet, říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Změna bude i v délce oddlužení. Z původních 5 let se totiž zkracuje na 3, pokud dlužník splatí alespoň 60 % dluhu. Tento krok se ale asociaci věřitelů nelíbí. Je zřejmé, že takový dlužník by byl v rámci pětiletého oddlužení věřitelům pravděpodobně bez problémů schopen splatit i celý dluh, a jeho odpuštění je tak zcela zbytečným krácením práv věřitelů, dodává Pavel Staněk.

Karenční doba se od července zruší

Od 1. července 2019 se zruší karenční doba. Schválila do Poslanecká sněmovna jako součást změny v zákoníku práce.

Od 1. července 2019 tedy dostanete proplacené i první tři dny dočasné pracovní neschopnosti, a to formou náhrady mzdy, platu či odměny. Výše náhrady bude 60 % redukovaného průměrného výdělku.

Uvedená úprava legislativy přináší zaměstnavatelům kompenzaci zvýšených nákladů na náhrady mezd snížením odvodové povinnosti do systému nemocenského pojištění o dvě desetiny procenta, což činí více než 3 miliardy korun ročně.

Spotřebitel

Bohemia Energy přijala etický kodex

Bohemia Energy se rozhodla podepsat etický kodex podle vzoru Energetického regulačního úřadu. Energetická společnost věří, že společně s ostatními společnostmi, které se ke kodexu rovněž přihlásily, může zlepšit situaci na trhu s energiemi a zajistit větší ochranu spotřebitelů. Energetický regulační úřad se tyto zásady snaží prosazovat jako standard chování dodavatelů energií.

Vzorový etický kodex zavádí pravidla, jak spolu obchodník a spotřebitel mají komunikovat nejen před uzavřením smlouvy. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou věc, potom je to apel na transparentnost, jednoduše řečeno na slušnost, říká Vladimír Outrata, radní ERÚ.

Hlavní body etického kodexu Bohemia Energy:

 • Naše služby budeme poskytovat kvalifikovaně, poctivě, profesionálně a vždy s ohledem na to, co zákazník potřebuje.
 • Naše nabídka služeb bude formulována srozumitelně a v čitelné podobě, vždy poskytneme pravdivé informace a sdělíme všechny podmínky.
 • Vždy ponecháme zákazníkovi nezbytný čas na podepsání smlouvy, aby si mohl vše promyslet a ověřit, nebudeme na něj vyvíjet žádný nátlak.
 • Vůči našim konkurentům na trhu se vždy budeme chovat čestně a poctivě.
 • Pokud se rozhodne zákazník od nás odejít, nebudeme jeho odchod zbytečně komplikovat.
 • Při přechodu k nám budeme vždy postupovat tak, abychom zákazníka nevystavili riziku sankcí od původního dodavatele ani riziku omezení nebo přerušení dodávky elektřiny či plynu.
 • Při kontaktu se zákazníkem se naši obchodní zástupci vždy představí a uvedou, že jednají naším jménem.
 • Naše smlouvy jsou uzavírány na dobu určitou i neurčitou, na vyžádání sdělíme podmínky jejich ukončení, ceníky či další smluvní podmínky.
 • O průběhu změny dodavatele budeme průběžně informovat. Ve chvíli, kdy budeme mít potvrzeno, že se odběratel stává naším zákazníkem, sdělíme mu přesné datum zahájení dodávky elektřiny či plynu.
 • Všem našim zaměstnancům, obchodním zástupcům či spolupracovníkům, kteří jednají naším jménem, budeme věnovat maximální dohled. Důsledně budeme kontrolovat, zda vystupují a chovají se dle principů stanovených v Etickém kodexu. V případě, že zjistíme pochybení, přijmeme nápravná opatření.

Přijmutí etického kodexu je velmi chválihodný krok. Ještě před pár lety totiž Bohemia Energy používala k prodeji svých produktů i praktiky, které by se daly označit za nekalé. O tom jsme informovali v článku Máte smlouvu s Europe Easy Energy? Zbystřete, koupil ji lovec klientů.

SMS jízdenky brzy změní číslo

Pokud využíváte v Praze systém SMS jízdenek na městskou hromadnou dopravu, zbystřete. Již brzy se totiž změní číslo, na které budete kód s žádostí o SMS jízdenku odesílat. Do budoucna chce navíc dopravní podnik tuto variantu utlumit. SMS jízdenky jsou totiž s nejvyšší marží pro zprostředkovatele. 

Praha aktuálně vybírá nového provozovatele místo firmy Globdata, s níž smlouva vypršela koncem ledna. A s novým provozovatelem přijde i nové číslo. To stávající patří společnosti Globdata, která jej používá pro placení v celé republice. 

Okamžitého zrušení čísla 902 06 se ale neobávejte. Firma Globdata totiž s dopravním podnikem ještě prodlouží smlouvu, nejspíše na měsíc.

Hlavní město chce ale do budoucna používání SMS jízdenek celkově utlumit. Provozovatelé si totiž strhnou z jejich ceny okolo 20 %. I v nové soutěži chtěl zájemce s nejnižší provizí 16 % z ceny jízdenky. SMS jízdenky by tak měl postupně nahradit prodej těch papírových prostřednictvím platebních karet. Nové bezkontaktní terminály jsou v Praze zatím zkušebně v tramvajích na několika linkách, do počátku dubna 2019 by pak měly být na všech.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).