Hlavní navigace

Banky snad konečně zlevní

2. 12. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Konkurenční boj mezi bankami o to, kdo si u klientů udělá lepší obrázek, se rozhořel naplno. Očekávané snížení cen bankovních služeb už se dostavuje. Komerční banka oznámila změnu svého sazebníku k 1. lednu 2006. Změní se ceny opravdu k lepšímu?

O poplatcích za zrušení účtu se toho napsalo mnoho. Většina bank už tento poplatek nevybírá. Výjimkou zůstává například Poštovní spořitelna s 200 korunami. Na druhé straně pólu stojí právě Komerční banka, která tento poplatek ze svého sazebníku vypustila již v únoru 2004. Samotná KB ráda uvádí, že k takovému kroku dospěla jako první z velkých bank.

Nyní nám KB představuje zcela nový sazebník, v němž je řada změn. Jak k lepšímu, tak i k horšímu, a to především pro ty klienty, kteří neumějí využívat kanály přímého bankovnictví nebo k nim třeba nemají přístup. Jaké poplatky nás u KB v novém roce čekají?

V první řadě ruší banka vedle již neexistujícího poplatku za zrušení účtu veškeré další platby za rušení dalších produktů banky. Nadále už vás nemusí trápit ani rušení trvalého příkazu k úhradě ani ukončení inkasa, zatímco dříve jste za ně zaplatili 60 korun. Právě tyto dvě služby mají banky nejčastěji zpoplatněny nikoli při jejich zakládání, které je většinou zdarma, ale až při rušení. Například v České spořitelně stojí zrušení trvalého příkazu na pobočce 30 korun a v ČSOB dokonce 40 korun. Zároveň už u KB nebudete platit ani za vklad hotovosti na pobočce banky.

Přímé bankovnictví je hit

Pro všechny banky obecně platí, že zvýhodňují platební transakce provedené přes přímé bankovnictví. Využití internetbankingu nebo telebankingu například pro zadání trvalého příkazu je u většiny bank levnější, než když tutéž transakci provedete přímo na pobočce. Tedy i Komerční banka nově tento poplatek za zřízení i změnu trvalého příkazu přes internetové bankovnictví ruší. Ušetříte 20 korun.

Zřízení a změna inkasa bude pro všechny segmenty klientů také levnější. O 30 korun zlevní v případě využití telefonní linky a o 15 Kč v případě realizace příkazů na pobočce. Za obě transakce dnes ještě zaplatíte 60 korun. Nově tedy na pobočce 45 Kč a přes Expresní linku 30 Kč. Tytéž poplatky budou účtovány při zřízení a změně trvalého příkazu, což ale znamená pro jednání na pobočce zvýšení ceny o 15 korun. A tady máme první zdražení.

Současně s novými poplatky se sjednotí také ceny transakcí provedených přes telefonní bankovnictví. Původně byly ceny nastaveny tak, že prvních pět transakcí stálo 6 Kč a každá další byla o čtyři koruny dražší. Nově bude v ceníku jednotný poplatek 6 Kč pro jakýkoli počet transakcí. V rámci výše popsaného trendu banka naopak zvýší cenu za papírový platební příkaz provedený na pobočce, a to na 20 z původních 10 korun.

Vybírejte pouze u vlastní banky

Jednou z dalších nepříjemností v novém sazebníku může být zdražení výběru z cizích bankomatů z 35 na 39 korun. Banka ale argumentuje tím, že její bankomatová síť je natolik široká, že si každý klient bankomat Komerční banky ve svém okolí najde.

Směrem nahoru se pohne také cena balíčkového produktu Ideal konto, které podraží z původních 19 na 39 korun. Důvodem je zakomponování poplatku za nevyužívání kanálů přímého bankovnictví, který původně činil 20 Kč.

Příjemná by měla být skutečnost, že většina klientů KB by měla mít minimálně 1 výběr z bankomatu KB měsíčně zdarma, a to podle typu své platební karty. Pro držitele debetních karet Visa, MasterCard a American Express ale zůstává každý výběr za 6 korun.

To, co už banka příliš nezdůrazňuje, je navýšení poplatků za hotovostní výběry na přepážce banky. Do 10 tisíc korun zaplatíte 60 místo původních 50 Kč, do 100 tisíc 45 místo 35 Kč a do 2 milionů 110 místo 100 korun.

skoleni_4_3

Hlavní změny v sazebníku Komerční banky od 1. ledna 2006
Název poplatku Stará cena Cena od 1.1.2006
Příkaz k úhradě nebo inkasu (pobočka) 10 Kč ! 20 Kč !
Příkaz k úhradě (Expresní linka) 1.-5. položka 6 Kč, každá další 10 Kč 6 Kč
Povolení a změna inkasa (Expresní linka) 60 Kč 30 Kč
Povolení a změna inkasa (pobočka) 60 Kč 45 Kč
Zrušení inkasa (pobočka nebo Expresní linka) 60 Kč Zdarma
Změna trvalého příkazu (Moje banka) 20 Kč Zdarma
Změna trvalého příkazu (pobočka) 30 Kč ! 45 Kč !
Zrušení trvalého příkazu (Moje banka, Expresní linka, pobočka) 20 Kč / 30 Kč / 30 Kč Zdarma
Výběr hotovosti z bankomatu jiných bank 35 Kč ! 39 Kč.

Suma sumárum

Vypadá to, že nás chce banka naučit používat moderní technologie. Bankovnictví přes telefon, mobil nebo internet je samozřejmě levnější o časovou úsporu a mzdové náklady na pracovníky banky, a tak je bankou cenově preferováno. Takže kdo to neumí, ať se to naučí, a nebo ať platí!

Oznámení o snížení poplatků přišlo v době, kdy česká vláda projednává materiál Zlepšení podmínek v bankovním sektoru, který usiluje o posílení postavení klientů vůči bankám. A vypadá to, že minimálně aktivita Ministerstva financí přiměla naše finanční ústavy k zamyšlení. Banky si snížení cen mohou dovolit. Nejenže je to pro ně výborný marketingový tah, ale navíc jej mají z čeho financovat. Růst úrokových výnosů ze všech úvěrových produktů, které vznikly v důsledku navýšení základních úrokových sazeb, a dále růst výnosů z kapitálového obchodování vytváří bance prostor pro poplatkové manévrování. Takže jen můžeme doufat, že další banky budou následovat příkladu Komerční banky.

Anketa

Líbí se vám změny v sazebníku Komerční banky?

Autor článku

Absolventka Fakulty národohospodářské VŠE v Praze, obor hospodářská politika.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).