Hlavní navigace

Banky, které možná neznáte

23. 11. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Desítku nejznámějších bank zná téměř každý a v anketách jejich jména běžně uvádějí všichni čtenáři médií. V Česku ale působí 41 bank, které mají přidělený kód pro český platební styk. Některé je zaměřují výhradně na korporátní klientelu, některé si své zákazníky pečlivě vybírají.

BAWAG Bank CZ

Banka působí v České republice již od roku 1991. Do roku 2003, kdy byla plně převzata rakouskou bankou Bank für Arbeit und Wirtschaft Aktiengesellschaft (BAWAG), působila pod názvem Interbanka. Ta byla známá především vydáváním co-brandovaných kreditních karet CCS Kredo. Jejím jediným akcionářem je rakouská banka BAWAG P.S.K., ta je členem čtvrté největší rakouské finanční skupiny BAWAG P.S.K. Group. Její pobočky v Česku najdete na 19 místech, naposledy otevírala své zastoupení v pražském nákupním centru Palladium.

BAWAG Bank nabízí jednak privátní bankovnictví pro náročnější klientelu, jednak účty pro běžné občany. Cenově se od ostatních bank příliš neliší, má však jednu vychytávku v podobě ceny 6,50 Kč za výběr z jakéhokoliv bankomatu na území České republiky. Z rozhodnutí akcionáře banky bude česká pobočka banky prodána novému majiteli, pravděpodobně v příštím roce.

Banka je vhodná pro všechny, kdo chtějí vyzkoušet nové služby a nebaví je fronty na pobočkách. Cenově je na střední úrovni, má však výborné úvěrové produkty.

Commerzbank

Banka se orientuje zejména na obchody s firemní a špičkovou movitou privátní klientelou. Disponuje osobními poradci, kteří pomohou s výběrem vhodných domácích i zahraničních investičních možností a provedou klienta úskalími investičních nástrojů a strategií. Každý klient má zaručeny exkluzivní služby, individuální přístup, profesionalitu a komplexní finanční servis, veškeré dohodnuté sazby i ceny jsou proto ryze individuální. Občan s běžným příjmem si v této bance běžný účet nezaloží.

Banco Poplare Česká republika

Nová banka vznikla koupí malé, plně soukromé IC Banky. Ta původně měla malajský kapitál fyzické osoby a s menšinovým (7 %) podílem JUDr. Mariána Čalfy. Dnešním akcionářem je silná italská banka. V ČR má dvě pobočky: v Praze a v Hradci Králové. Pro běžné občany nabízí vedení účtu za 30 Kč měsíčně. Poplatky má velmi jednoduché, cenově je na úrovni velkých bank. Příkazy k úhradě je nutné zadávat osobně nebo faxem, resp. poštou. Internet a homebanking zde nenajdete. Karty vydává přes ČSOB a kopíruje její ceny. Banku lze doporučit klientům, kteří rádi pracují s hotovostí – vklady a výběry v Kč i cizích měnách jsou do určité výše (např. do 1 000 000 Kč u korunových účtů) pro klienty poskytovány zdarma. Rovněž je vhodná pro zahraniční platby, 450 Kč u odchozí platby je paušál a vyšší již nebude. Příchozí zahraniční platby jsou zdarma, je-li účet vedený v téže měně.

J&T BANKA

J&T BANKA je členem skupiny J&T – jedná se o velkou slovenskou finanční skupinu. Skupina své hlavní aktivity a služby rozvíjí především v oblastech korporátních investic, realitního developerství, privátního bankovnictví, obchodování a zajišťování servisních služeb na veřejných trzích. Rovněž tato banka se orientuje jen na špičkovou movitou privátní klientelu a veškeré dohodnuté sazby i ceny jsou ryze individuální. Pro běžného občana tato banka rozhodně není.

ING Bank N. V., organizační složka

ING poskytuje bankovní služby firemní i soukromé klientele. Pro soukromou klientelu je určen spořící účet ING Konto, což je dlouhodobě jeden z nejvýhodněji úročených spořicích účtů v ČR. Výhodou ING Konta jsou zcela nulové poplatky za zřízení, zrušení a transakce (jednorázové i trvalé platební příkazy, inkasa) a obsluha prostřednictvím přímého bankovnictví. Současná sazba ING Konta je 2,5 % p.a. a úročeny jsou všechny prostředky, přičemž minimální a maximální zůstatek na účtu není stanoven. Z ING konta můžete posílat příkazy jen na tři předem definované účty v jakékoliv české bance.

Oberbank AG

Oberbank vstoupila na trh dne 1. 10. 2004, kdy koupila všechny obchodní místa Sparkasse Mühlviertel-West AG. V březnu tohoto roku otevřela svoji pobočku i v Ostravě a banka koketuje s myšlenkou otevření pobočky i v severočeském kraji. Oberbank má více jak 130letou tradici a disponuje více jak 100 pobočkami v Rakousku a v Bavorsku. Karty vydává prostřednictvím ČSOB. Oberbank má sazebník srovnatelný s velkými bankami, ale jejím silným působištěm jsou úvěry, kde umí stanovit velmi výhodné úrokové sazby, které u známých bank tak snadno nedostanete. Podle informací z banky je sazebník zveřejněný na internetu ryze standardní a lze ho v případě potřeby upravit ve prospěch klienta, je-li pro banku nějak významný.

PPF Banka

PPF banka je součástí největší české privátní finanční skupiny PPF. Navazuje na činnost První městské banky, která se profilovala jako banka zaměřená primárně na komunální klientelu. Banka se zaměřuje spíše na služby městům a obcím, nicméně občanům účet také otevře, pro ně nabízí účet GAMA. Internetové bankovnictví nenabízí, ale můžete si pořídit homebanking Gemini 5 za poplatek 3 000 Kč. Jedná se o program, který máte ve svém počítači a s bankou komunikujete přímo prostřednictvím tohoto programu. Odesílaná data pak mohou jít buď přes internet, anebo přímo vytáčeným spojením přes modem banky.

Kontokorent u PPF Banky nenajdete. Platební karty banka vydává prostřednictvím ČSOB, jenže k cenám účtuje navíc i 19 % DPH, a to jako jediná banka na trhu. Základní elektronická karta se prodraží na 238 Kč ročně, embosovaná dokonce až na 595 Kč. Pokud budete využívat homebanking a platební kartu, můžete bydlet kdekoliv; při složitějších operacích se ale připravte na cestu do Prahy, kde má banka jedinou pobočku v ČR. Je proto vhodná spíše pro občany hlavního města, kteří preferují nízkou cenu.

Raiffeisenbank im Stiftland eG

Další plně zahraniční banka, tentokrát německá a navíc družstevní. V Česku má jen tři pobočky: v Chebu, v Plané u Mariánských Lázní a v Plzni. Mateřská pobočka banky sídlí ve Waldsassenu, což je kousek za hranicemi s Německem. Raiffeisenbank im Stiftland eG je pobočkou zahraniční banky, a proto se vztahuje na veškeré vklady jištění Fondu pojištěných vkladů německých Volks – a Raiffeisenbank (Sicherungsein­richtung des Bundesverbandes der Deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken – BVR). Toto jištění se vztahuje na veškeré vklady jak v CZK, tak i v cizích měnách v plné výši bez omezení. V RB Stiftland máte na výběr mezi homebankingem a internetovým bankovnictvím, zahraniční platby však musíte poslat poštou nebo faxem. Nevýhodou RB Cheb je účtování 2 Kč za každou transakci kartou. Své poplatky tato banka srovnala s konkurencí a v některých cenách je dokonce předčí (rozumějte, je dražší).

Waldviertler Sparkasse von 1842

Tato rakouská regionální banka má v Česku sedm poboček (Praha, Dačice, Třeboň, Třebíč, Pelhřimov, Moravské Budějovice a centrála v Jindřichově Hradci). Její výhoda spočívá v systému pojištění vkladů: WSPK je rakouská banka, v ČR je vedena jen jako organizační složka, a proto se řídí rakouským zákonem o bankách. Ten zajišťuje v případě krachu banky 100% návratnost vkladů (max. 20 000 eur) pro občany a 90% návratnost (max. 18 000 eur) pro právnické osoby a podnikatele.

dan_z_prijmu

WSPK má velmi přátelské ceny, nabízí vyšší vkladové úrokové sazby a nízké úroky u úvěrů. Tuto banku lze doporučit klientům, kteří jsou citliví na cenu, ale přesto vyžadují kvalitní služby banky a občas posílají zahraniční platby. Banka umí zřídit účet i korespondenčně a touto cestou lze zasílat i dispozice pro nakládání s účtem.

Malá individualita

Kromě bank, které se orientuji výhradně na movitou klientelu, mohou být popisované banky velmi dobrou volbou pro klienty, kteří preferují zcela vlastní cestu, mají rádi individuální přístup a možná i nevšední banku. Tyto banky rovněž mají hodně nástrojů, jak oslovit klienty, kteří preferují cenu nebo speciální služby.

Anketa

Využívám služby jedné z těchto bank:

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).