Hlavní navigace

Banky chystají platby z karty na kartu. Ušetříte za zahraniční platby

11. 4. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Peníze z ciziny nemusejí dojít jen na bankovní účet. Lze je přijmout a odeslat i na platební kartu. Komerční banka tuto službu nabídne od června.

Komerční banka od června umožní novou službu, tzv. platbu na kartu. Její výhodou je rychlé provedení, nevýhodou, že se u nás zatím tento druh plateb nevyužívá. Novinka tak může zatím posloužit spíš jako prostředek, jak rychle a levně poslat peníze ze zahraničí k vám.

Pasivně na karty Komerční banky

Komerční banka od června umožní posílat platby na své karty k běžnému či úvěrovému účtu. Banka připíše jen platby odeslané prostřednictvím služeb Visa Direct a MasterCard MoneySend.

Strana, která umožňuje odesílání, musí být certifikovaná karetní asociací MasterCard či Visa. Může to být banka, tzv. service provider nebo i obchodník prostřednictvím své banky. Všechny tyto subjekty, které platbu umožňují, však vždy používají transakce typu Visa Direct a MasterCard MoneySend, vysvětlil serveru Měšec.cz Michal Teubner z oddělení komunikace Komerční banky.

Platit půjde na všechny typy karet s výjimkou Vkladové karty, e-Card (virtuální karta), Korporátní karty a Zlaté korporátní karty. Komerční banka zatím zavádí jen pasivní přijímání plateb. Možnosti, že by banka působila i jako odesílací strana, zatím analyzuje – z hlediska případného zájmu ze strany klientů.

České banky budou s odesíláním peněz na kartu prostřednictvím podobných služeb možná váhat, protože tyto služby mohou kanibalizovat vlastní zavedený byznys odesílání plateb formou běžných zahraničních i tuzemských platebních příkazů. Poměrně úspěšně by tyto služby mohly banky zastoupit například v oblasti zahraničních plateb, které jsou drahé. Platby na kartu jsou naopak rychlé a levné. Asi právě proto se s tímto typem plateb v Česku zatím nesetkáte. Do Evropy už ale dorazily. Například v Rusku tyto služby velmi dobře fungují, protože zdejší mezibankovní platby jsou drahé. Ostatně byla to ruská banka Russian Standard Bank, která v roce 2010 oznámila, že jako první v Evropě umožní klientům platby přes MasterCard MoneySend.

Také společnost Visa Europe minulý rok oznámila, že plánuje výrazněji rozšiřovat službu Visa Direct do většiny zemí, kde asociace působí (s výjimkou USA, Japonska a zemí pod sankcemi OFAC, Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí USA).

Platby na kartu by teoreticky měly být pomocí služeb Visa Direct a MasterCard MoneySend možné na všechny české platební karty těchto dvou asociací bez ohledu na to, zda je banka oficiálně přijímá. V praxi se ale takto poslané peníze připíší jen na některé karty.

Oficiálně platby na karty od minulého dubna přijímá také Fio banka (opět ze služeb MasterCard MoneySend a Visa Direct). Za službu účtuje poplatek 1 % z objemu transakce, minimálně 30 Kč. Ani Fio banka ale aktivní posílání peněz přes tyto služby nepodporuje.

Aktualizace 14. 4. 2016

Jak jsme zjistili, banky platby na kartu umí, jenom to moc nevytrubují do světa. Proto chystáme další článek s velkým přehledem.

Co potřebuje znát odesílatel?

Pomocí služeb Visa Direct a MasterCard MoneySend můžete na karty Komerční banky zaplatit jen s číslem karty. Pokud jste v pozici příjemce platby, sdělujte vždy pouze 16místné číslo karty, nikdy ne další údaje (CVV, příp. CVC kód a platnost karty).

Na kartu ale může odesilatel peníze poslat, i když její číslo nezná. Odesílatel nemusí znát číslo karty příjemce, platbu může zadat i variantním způsobem (číslo mobilu nebo e-mail příjemce) – způsob je dán institucí, která odeslání platby umožňuje, popsal serveru Měšec.cz Teubner s tím, že poté karetní asociace příjemce uvědomí o platbě na cestě a vyzve ho, aby se přihlásil na internetové stránce, kde doplní číslo své karty. V tomto případě musí odesílatel příjemci jiným kanálem sdělit heslo (kód), který se zadává na stejné stránce jako číslo karty, na niž směřuje platba, doplnil Teubner.

Jak to funguje?

Hlavní devizou těchto plateb je rychlost jejich provedení. Platba se totiž na váš účet připíše ve stejný den, kdy ji banka obdrží ke zpracování. Expresní platbu pak Komerční banka provede neprodleně po její autorizaci, nejpozději ale do 30 minut od odeslání.

Poplatky účtované v souvislosti s platbou na kartu
Operace Poplatek
Příchozí platba na kartu k běžnému či úvěrovému účtu u Komerční banky
+ platby na PLATINUM Visa a Kreditní karta PLATINUM
0 Kč
Příchozí expresní platba na kartu k běžnému či úvěrovému účtu u Komerční banky 1 % z platby, min. 29 Kč

Abyste mohli platby na kartu přijímat, musíte mít povolené platby na internetu (na kartách MasterCard je přijímání Platby na kartu všem přednastaveno).

Omezujícím prvkem pro výši platby je váš týdenní transakční limit na kartu (od pondělí do neděle). Čerpání limitu debetními transakcemi, když platíte s kartou u obchodníků, neovlivňuje čerpání limitu kreditními transakcemi. Limit pro kreditní transakce je společný pro všechny platby, neplatí pro ně jednotlivě. Pokud tedy v úterý dostanete na kartu platbu, která vám polovinu limitu vyčerpá, a ve čtvrtek přijde další, která je větší než druhá polovina vašeho limitu, už se neprovede.

skoleni_29_6

Pokud by se stalo, že by se vám přes kartu na účet připsala platba, se kterou nesouhlasíte, musíte kontaktovat Klientskou linku platebních karet banky nebo platbu reklamovat.

Použití kurzů při Platbě na kartu
Měna účtu Měna transakce Kurz pro platbu na kartu Kurz pro expresní platbu na kartu
CZK CZK neaplikuje se neaplikuje se
EUR EUR neaplikuje se neaplikuje se
Jiná cizí měna Cizí měna stejná jako měna účtu neaplikuje se neaplikuje se
CZK cizí měna Kurz karetních společností do EUR, dále KB DEVIZA NÁKUP
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
a) Kurz KB DEVIZA NÁKUP
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
b) Kurz karetních společností do CZK
(měna transakce není v Kurzovém lístku pro karetní transakce)
EUR CZK Kurz KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
Kurz KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
EUR cizí měna Kurz karetních společností do EUR a) kurz ČNB STŘED a dále KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
b) Kurz karetních společností do CZK a dále Kurz KB DEVIZA PRODEJ
(měna transakce není v Kurzovém lístku pro karetní transakce)
Jiná cizí měna CZK Kurz KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
Kurz KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
Jiná cizí měna Cizí měna Kurz karetních společností do EUR, dále KB DEVIZA NÁKUP a dále cizí měna KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
a) kurz ČNB STŘED a dále cizí měna KB DEVIZA PRODEJ
(od 1. 6. viz Kurzovní lístek pro karetní transakce)
b) Kurz karetních společností do CZK a dále cizí měna Kurz KB DEVIZA PRODEJ
(měna transakce není v Kurzovém lístku KB pro karetní transakce)

Zdroj: Komerční banka

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).