Hlavní navigace

Banky a záložny rozdávají peníze i mobily. Zadarmo ale nejsou

14. 10. 2014
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

Banky v rámci boje o klienta rozdávají nejen mobilní telefony, ale i peníze či hotové SIM karty. Každý na tom může vydělat, ale svůj podpis raději zvažte.

Na českém trhu probíhá další kolo boje o klienta. Velké banky vyrazily do protiútoku – nechtějí si jen udržet současné klienty, chtějí získat i klienty nové. A jsou ochotny i otevřít svou peněženku. 

Je přitom zajímavé, že banky jsou stále terčem kritiky za svou poplatkovou politiku nebo vysoké zisky, které odplouvají do zahraničí. Pokud však máte přehled o bankovních produktech, pak na nich můžete snadno vydělat i několik tisíc korun, bude se tak jednat o zajímavé přilepšení vašeho rodinného rozpočtu. U kterých bank můžete vydělat?

Era/Poštovní spořitelna

Era/Poštovní spořitelna patřící do skupiny ČSOB představila akci, ve které budete moci získat celkem 5000 mobilních telefonů Nokia Lumia 630. Akce trvá od 6. října do 7. listopadu 2014 a je nutné si zřídit některý z účtu Era. K nim je povinný kontokorent nebo kreditní karta s limitem 5000 Kč. Era připravila také nový věrností program

Nokia Lumia 630

Podle porovnávače cen zboží Heureka.cz se mobilní telefon Nokia Lumia 630 prodává za průměrných 3585 Kč. Lze očekávat, že během akce ČSOB se cena telefonu ještě sníží v souvislosti s mírným přetlakem překupníků, kteří si telefon od banky vezmou a obratem prodají.

Po dobu 24 měsíců budete muset na účtu každý měsíc dosahovat obrat (patří sem vklady hotovosti, ať už přes bankomat nebo pokladnu v centrech ERA a Poštovní spořitelny, převody z účtů kromě vlastních účtů u ČSOB) alespoň výše 15 000 Kč a uskutečnit nejméně 3 platby debetní či kreditní kartou v celkové hodnotě 3000 Kč.

Do obratu se nepočítají výběry z bankomatů a transakce ve směnárnách a u společností provozující sázky a loterie (tzv. quasi cash transakce). Do limitu se ale zahrnují výběry hotovosti u obchodníků (cashback). V případě, že dojde k vrácení platby (například za vrácené zboží), pak se tato částka od limitu odečte. 

Ve vláknu Bonusy za založení účtu diskuzního fóra na Měšci jsou od uživatele fremantle přesně popsané tipy, jak podmínky Era snadno splnit.

Potřebujete si sjednat běžný účet (Era osobní účet nebo Era online účet) zároveň

 • s kreditní kartou (limit nejméně 5000 Kč, vedení první rok za 0 Kč, druhý a další 280 Kč ročně)
 • nebo kontokorent (vedení 19 Kč měsíčně),

Ale pravděpodobně lze obojí hned i zrušit (podmínky akce by tím neměly být narušeny) a dodržet hlavní podmínky akce:

 • min. příjem na účet 15 000 Kč/měsíčně
 • a zároveň útrata kartou 3000 Kč/měsíc – počítá se i cashback).,

Jak neplatit ani korunu

Výhodou akce je, že telefon lze s Era online účtem získat opravdu zdarma (narozdíl od akce RB eKonto Komplet, kde na poplatcích můžete zaplatit více, než je cena telefonu, viz níže). Zde je ovšem třeba striktně dodržovat podmínky, tedy:

 • mít minimální zůstatek na běžném účtu alespoň 15 000 Kč v měsíci (jinak je vedení zpoplatněno 50 Kč/měsíc)

a podmínky akce

 • posílat si na účet 15 000 Kč za měsíc z jiné banky
 • platit kreditkou nebo debetkou (stačí udělat ale např. 2 nákupy za 300 Kč a 1500 Kč vybrat na pokladně službou cashback a pak ještě jeden menší nákup za pár korun, čím bude splněn jak minimální obrat 3000 Kč tak podmínka 3 zaúčtovaných plateb v měsíci)

jinak při nedodržení podmínky v měsíci je účtována pokuta 200 Kč.

Podmínky je třeba dodržovat po dobu 2 let po sjednání. Zároveň se lze zúčastnit nového bonusového programu Svět odměn, v němž lze sbírat body odpovídající korunám, které lze směnit např. za slevové poukázky na nákupy u partnerů – body lze získat za běžné transakce na běžném účtu (jednorázové a trvalé příkazy a inkasa) i za platby kartou (odpovídá 1% vratce za platbu kreditní kartou, příp. 0,2 % na debetní kartě). Tato akce probíhá ještě následující 4 týdny.

Rychlé porovnání poplatků

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili příklad, kolik u Ery zaplatíte za dva roky používání účtu.

Nakombinovali jsme účet pro

 • 4 trvalé platby
 • 2 inkasa
 • 3 výběry z ATM ČSOB
 • kontokorent po celou dobu trvání akce

Jen pro mobil se jít do Ery nevyplatí, ale pokud je vám tato banka sympatická a splníte podmínky, proč ne. Jinou věcí je, že samotná Nokia Lumia 630 má horší parametry než její starší sestra Nokia Lumia 520. ta se přitom na trhu běžně prodává okolo 2200 Kč (a bez závazků a bez sankcí).

 Poplatky Era online účet Era osobní účet
Měsíční poplatek 0–50 Kč 26 Kč
Příchozí platba 0 Kč 0 Kč
Platba do jiné banky přes internet/mobil 0 Kč 2 Kč
Trvalý příkaz do jiné banky 0 Kč 2 Kč
Odchozí inkaso do jiné banky 0 Kč 8 Kč
Vklad na přepážce 50 Kč 8 Kč
Výběr na přepážce 100 Kč 35 Kč
Debetní karta 0 Kč 0 Kč
Výběr z ATM ČSOB 0 Kč 5 Kč
Výběr z ostatních ATM 39 Kč 30 Kč
Kontokorent 19 Kč 19 Kč
Úroková sazba kontokorentu 17,90 % p.a. 17,90 % p.a.
Min. výše poplatků za 24 měsíců 456–1656 Kč 2016 Kč

Tipy pro akci Era ve zkratce

 1. Akce je určená jen pro nové klienty, kteří za posledních 365 dnů neměli u Era/Poštovní spořitelny účet. Pozor, týká se to i disponentů. Pokud např. váš/vaše manžel/-ka je disponentem/-kou k vašemu účtu, nemůže akci využít.
 2. Měsíčně je potřeba poslat na účet 15 000 Kč.
 3. Podmínku obratu 3000 Kč kartou lze splnit např. takto. Zaplatit min. 300 Kč u obchodníka nabízejícího službu cashback a vybrat u něj min. 1200 Kč. Tím máte obrat 1500 Kč. Pokud toto ještě jednou zopakujete, splnili jste podmínky. Kartou jste zaplatili 600 Kč a 2400 Kč vám zůstalo v peněžence.
 4. Pokud necháte na účtu ležet 15 000 Kč a zřídíte si Era online účet, máte jej za nula korun.
 5. Nezapomeňte na nutnost sjednání kontokorentu a kreditní karty, lze je ale vypovědět. V podmínkách je pouze povinnost uzavřít úvěrovou smlouvu, nikoli zajistit její trvání. Můžete ji později s klidem vypovědět.

Moravský Peněžní Ústav

Tarif s neomezeným voláním a SMS v ČR obdrží prvních 200 členů Moravského Peněžního Ústavu (MPÚ), kteří si zřídí vkladový účet s fixací a vloží na něj min. 800 000 Kč s 6měsíční výpovědní lhůtou.

Následně obdržíte SIM od Vodafone, na které je nastavený flatový tarif s neomezenými hovory a SMS v České republice. Technicky to funguje tak, že majitelem SIM je MPÚ a služba běží na základě rámcové smlouvy MPÚ s Vodafone (odběratelem služeb tedy není koncový zákazník, ale MPÚ). Stávající mobilní číslo nelze převést a služby na SIM jsou striktně nastavené výhradně hovory a SMS v ČR. Tzn., že při využití služby budete mít dvě čísla (vaše stávající a nové od Vodafone).

Pokud udržíte vklad v MPÚ po dobu dvou let, můžete po tuto dobu SIM využívat. Pokud výše vkladu klesne pod 800 000 Kč, o tento benefit přijdete.

Seznam produktů MPÚ a úrokových sazeb

Nejnižší úroková sazba je 1,40 % p.a., další se odvíjí podle vloženého vkladu.

Úroková sazba vkladových účtů MPÚ ke dni 13.10.2014
Autor: Měšec.cz

Úroková sazba vkladových účtů MPÚ ke dni 13.10.2014

Tady není co dodat. Pokud máte přebytečné peníze a chcete ušetřit za hovorné, není to špatná volba. Obdržené mobilní číslo ale raději na vizitky nedávejte, nebude nikdy vaše a zase o něj přijdete.

Raiffeisenbank

V případě, že si založíte účet eKonto Komplet u Raiffeisenbank s podmínkou úvazku na dva roky, pak ke zřízení účtu získáte také mobilní telefon Samsung Galaxy Trend Plus (bohužel jen v černé barvě). Pokud účet nebudete mít dva roky či nebudete pravidelně plnit podmínky pro levnější běžný účet, pak vám může být vyměřena finanční sankce ve výši 2000 Kč.

Mobilní telefon je však dostupný jen na vybraných pobočkách a k dispozici na pobočce jich mají jen omezený počet. Nejjednodušší bude, když kontaktujete infolinku, kde vám sdělí adresu nejbližší pobočky, kde mají k dispozici mobilní telefony pro tuto akci. Raději si ale také do pobočky zavolejte, abyste se informovali o tom, že mobilní telefon je skutečně na pobočce k dispozici a nešli jste tam tak zbytečně.

Samsung Galaxy Trend Plus

Podle srovnávače cen Heureka.cz dosahuje průměrná cena mobilního telefonu Samsung Galaxy Trend Plus 3033 Kč. I u tohoto přístroje lze očekávat pokles ceny vzhledem k akci banky.

Při zakládání účtu si také budete muset na mobilní telefon nainstalovat mobilní aplikaci eKonto. V případě, že telefon nebudete využívat, můžete si aplikaci nainstalovat do vlastního mobilního telefonu. Jediné, co budete muset rozbalit, je záruční list, který je umístěn na vrchní straně krabičky s telefonem.

Vedení účtu eKonta Komplet vás ale vyjde na 129 Kč měsíčně v případě, že dodržíte následující podmínky: na účet vám musí přijít 15 000 Kč s tím, že musíte uskutečnit 3 odchozí a dvě příchozí platby. Do odchozích plateb se počítají také platby kartou. Pokud podmínky nesplníte, pak se vám účet prodraží na 250 Kč. Na druhé straně patří účet k tomu nejlepšímu, co lze najít na českém trhu. Získáte však veškeré služby bez poplatku, například i bezplatné výběry z bankomatů v zahraničí.

K bankovnímu účtu také získáte bez poplatku kreditní kartu STYLE, která vám vrací 1 % z plateb do 10 000 Kč, od této hranice vám vrací 2 % (kromě e-commerce transakcí). Podle stylu utrácení vám tato karta vám měsíčně vrátí max. 500 Kč. Podle ověřených informací je však možné požádat o kreditní kartu DeLuxe za starých podmínek tj. bez poplatku 49 Kč v případě, že splníte podmínku měsíční útraty prostřednictvím platební karty ve výši 10 000 Kč.

Velkou výhodou však je, že pokud zlákáte další 2 osoby na bankovní účet, budete mít vedení účtu zcela bez poplatku. Doporučené osoby však musí mít účet alespoň 2 roky, pak ho budete mít bez poplatku „napořád“.

V případě podnikatelského eKonta Živnost, který obsahuje jak podnikatelské konto, tak zdarma také osobní účet eKonto Komplet. Znamená to, že pokud si zřídíte účet Živnost a doporučíte 2 osobám eKonto Komplet, pak zadarmo také získáte účet Živnost, kde měsíční poplatky za vedení v případě splnění podmínek dosahují 200 Kč. Výhodou tohoto účtu je také to, že k němu získáte doplňkové služby (asistence v případě havárie v provozovně, některé právní služby).

  eKonto Smart eKonto Komplet eKonto Živnost
Měsíční poplatek při plnění podmínek 0 Kč 129 Kč 199 Kč
Měsíční poplatek při neplnění podmínek 99 Kč 250 Kč 199 Kč
Příchozí platba 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Platba do jiné banky přes internet/mobil 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Trvalý příkaz do jiné banky 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Odchozí inkaso do jiné banky 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Vklad na přepážce 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Výběr na přepážce 60 Kč 60 Kč 60 Kč
Debetní karta 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Výběr z jakéhokoli bankomatu v ČR a zahraničí 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Kontokorent 0 Kč 0 Kč 0 Kč
Úroková sazba kontokorentu 21,90 % p.a. 21,90 % p.a. okolo 13 % p.a.
Min. výše poplatků za 24 měsíců 0–2376 Kč (účet není v akci „mobil“) 3096–6000 Kč 4776 Kč (účet není v akci „mobil“)

Tipy pro akci Raiffeisenbank ve zkratce

 1. Noví klienti s eKontem Komplet dostanou mobil Samsung Galaxy Trend. Úvazek je 2 roky, smluvní pokuta za neplnění podmínek 2000 Kč. Stávající klienti dostanou mobil také, pokud seženou další dva.
 2. Za dva doporučené klienty, kteří si založí účet osobní nebo firemní účet (jedno jaký), máte své eKonto bez poplatku. Pokud nový klient vydrží dva roky, máte jej bez poplatku „napořád“ (tj. do doby, než to banku přestane bavit).
 3. Při založení podnikatelského eKonta Živnost (200 Kč měsíčně) máte v ceně vedení eKonta Komplet. Pokud ale seženete další dva klienty dle bodu 2), máte oba účty bez poplatku. Takže máte soukromý a firemní účet s transakcemi, kartami a výběry z bankomatů za nula korun. K tomu ještě navíc dostatete mobil jako stávající klient, který doporučil nové dva klienty.

UniCredit Bank

K účtu sice mobil nedostanete, ale pokud potřebujete refinancovat své stávající úvěrové závazky, tak ano.

Pokud si do UniCredit Bank (UCB) převedete půjčku v minimální výši 100 000 Kč s dobou trvání minimálně 48 měsíců spolu s pojištěním schopnosti splácet, získáte v ceně půjčky chytrý mobil. Banka však nikde veřejně neuvádí, o jaký typ jde (zjišťujeme a doplníme).

Akce platí pro půjčku do výše 600 000 Kč. Poskytnutí a vedení úvěru je bez poplatku. V rámci půjčky je možné pětkrát odložit splátku.

Na druhé straně, součástí úvěru s „mobilem zdarma“ je povinné pojištění splátek, které půjčku výrazně prodraží. Na webu banky si můžete spočítat, kolik s UCB ušetříte. Banka inzeruje velmi atraktivní úrokovou sazbu 5,40 %  p.a., ale jen na základě orientační kalkulačky, kterou banka sama nabízí, vidíte, že RPSN je 11,23 % p.a. Takovu RPSN dokáže nabídnout i konkurence a mobil si koupíte ze svých.

Příklad orientační nabídky refinancování půjčky
Autor: UniCredit Bank

Příklad orientační nabídky refinancování půjčky

Příklad orientační nabídky refinancování půjčky
Autor: UniCredit Bank

Příklad orientační nabídky refinancování půjčky

Další zajímavé akce

Citibank

Citibank pro nové zákazníky nabízí ke své kreditní kartě Citi Life kredit 2500 Kč na nákupy na slevovém serveru Slevomat. Získáte jej, pokud do 30 dnů od vydání karty uskutečníte platbu v obchodě či na internetu. Kredit se připíše nikoli na karetní účet, ale na účet u Slevomatu ve formě kreditu. Za ten si pak můžete na Slevomatu pořidit cokoli.

Equa bank

Pokud máte běžný účet u Equa Bank a doporučíte kamaráda, pak získáte 150 Kč, stejně jako váš doporučený kamarád. Při zakládání účtu je však nutné provést alespoň 1 platbu kartou u obchodníka do 2 měsíců od aktivace svého účtu.

GE Money Bank

Banka začala vybraným lidem zasílat poukázky na 1000 Kč v případě, že si u GEMB založíte běžný účet. Peníze dostanete v případě, že účet budete vlastnit 3 měsíce s tím, že je nutné alespoň 2 měsíce plnit podmínky pro bezplatný účet (poslat si minimálně 7000 Kč).

Pokud si v říjnu 2014 pořídíte kreditní kartu MoneyCard Plus od GE Money Bank, získáte na 4 měsíce mimořádné odměny ve věrnostním programu bene+. Na výběr máte ze tří balíčků odměn, které budou na nových kreditních kartách spuštěny na následující čtyři měsíce.

 • 10 % zpět za každý nákup na internetu
 • 8 % zpět z nákupů v lékárnách, drogeriích a parfumeriích
 • 5% zpět z nákupů v obchodech s potravinami

Vedení karty je první rok bez poplatku, následně stojí 49 Kč měsíčně. Každý měsíc můžete zpět získat max. 500 Kč, celkem max. 2000 Kč. Všechny kreditky na trhu si můžete snadno porovnat ve srovnávači kreditních karet.

Kromě výše uvedených, volitelných odměn můžete využít i automatické slevy v rámci věrnostního programu bene+. To znamená, že pokud GE Money Bank nabízí odměnu za platbu u nějakého obchodníka v rámci věrnostního programu bene+ např. tato odměna se sčítá s výše uvedenými balíčky.

Účto_tip_změny21

mBank

Za doporučení kamaráda získáte 500 Kč, kamarád také může získat až 500 Kč. Tato akce však trvá jen do 14.10.2014 a je možné doporučit maximálně 5 osob.

Zuno Bank

V případě, že doporučíte účet Zuno vašemu kamarádovi, pak za doporučení získáte 300 Kč, kamarád musí zaplatit platební kartou, aby také získal 300 Kč. Celkem podle podmínek je možné doporučit 50 přátel, znamená to, že zde můžete získat celkem 15 000 Kč.

Jak sehnat dalšího klienta a získat bonusy

Pokud nemáte ve svém okolí další zájemce o bankovní služby, abyste získali bonusy a slevy, můžete je najít pomocí našeho diskuzního fóra.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).