Hlavní navigace

Bankomaty jsou chytřejší, umí vklady a bezkontaktní výběry

20. 7. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Provozovatelé bankomatů se snaží svým i cizím klientům nabídnout více služeb. Vkladomaty umí nahradit nebo posílit pobočku a tlak na rychlost i bezpečnost zase otevírá náruč bezkontaktním bankomatům. Na nich můžete vybírat i mobilem.

Téměř 5000 bankomatů v České republice umožňuje držitelům platebních karet snadný přístup k hotovosti. Podle statistik Sdružení pro bankovní karty bylo k 30. 4. 2017 instalováno 4939 bankomatů. Pro srovnání, před rokem jich bylo 3944 kusů.

Přibývá však bankomatů, které mají vkladovou funkci. Zatím ji mohou využít jen držitelé karet stejné banky, ale třeba v Polsku vkladomaty provozuje mj. Euronet a přes jeho vkladomaty vkládají hotovost držitelé karet bank, které třeba nemají ani pokladny. V České republice je ke dni publikace článku okolo 770 bankomatů s vkladovou funkcí. Jsou ale dostupné jen pro držitele karty dané banky.

Počet vkladomatů
Banka Počet vkladomatů k 15. 6. 2017
Air Bank 67
Česká spořitelna 161
ČSOB 156
mBank 18
MONETA Money Bank 24
Komerční banka 201
Raiffeisenbank 44
Sberbank 1
UniCredit Bank 155

Zdroj: Vyjádření bank pro Měšec.cz

Ušetříte čas, pokud ale nenastane komplikace

Hlavní výhodou vkladomatů je časová úspora stání u pokladny, navíc je vklad zpravidla okamžitě zaúčtován, a to i v nepracovních dnech, přestože si banky nechávají zadní vrátka a oficiálně udávají, že vklad může být zaúčtován až v následující pracovní den.

Do vkladomatu vložíte jen české bankovky, cizí nepřijímá a vrátí vám je. Ani s mincemi neuspějete, i když… Komerční banka v pobočce na Václavském náměstí v Praze jeden  mincovní vkladomat testuje, dostupný je však jen pro zaměstnance banky.

Problémem je, když se při vkládání hotovosti něco pokazí. Naprosto běžné jsou případy, kdy vám vkladomat vrátí přeloženou či pokrčenou bankovku, tu stačí narovnat a vše dál proběhne úspěšně.

Jindy obdržíte stvrzenku, že vklad byl sice zaúčtován, ale třeba dvě bankovky půjdou na ruční přezkum a jsou zaúčtovány s výhradou. Na vině je často nepřesný sken bankovky, lidské oko pak vše odhalí a nemusíte se ničeho bát.

Problém máte v případě, kdy bankovku vkladomat zadrží a nezaúčtuje, o tom vám opět vystaví potvrzení. Musíte pak s bankou řešit důvod zadržení a následný postup. Zpravidla jde o nějak vážněji poškozenou bankovku, ojediněle bankovku falešnou. Více: Co s poškozenou bankovkou? Někdy vám ji vymění a jindy seberou bez náhrady

Jinou komplikací je neprovedení vkladu z důvodu technické závady. To tak třeba vkládáte tržbu, kterou musíte povinně odevzdat majiteli benzínky v pevně daném termínu, jinak následuje sankce, vkladomat zavrčí a najednou vidíte mrtvou obrazovku. Vložené peníze nejsou zaúčtované, ale u sebe je také nemáte. Banka naštěstí situaci promptně vyřešila, ale ten pocit, který ve vás v tu chvíli je…

6.4. sežere vkladomat spořky 38000 a umře. Havarlinka mě pošle sepsat reklamaci, aby to bylo dřív. 10.4. prachy nikde. Prej do 30 dnů. #shit

— Starý mrzout (@stary_mrzout) 10. dubna 2017

Prachy z vkladomatu Spořky připsány i s telefonickou omluvou. Pokud v tom měl prsty Ctibor z @Ceskasporitelna, tak vřelý dík, panáčku:)

— Starý mrzout (@stary_mrzout) 11. dubna 2017

Vybírejte bezkontaktně

Když budete moc dlouho roztržití, bankomat vám po nějaké době kartu pojme a už ji nevydá. Tomu lze předejít mj. bezkontaktním snímačem, takže kartu pak nemusíte do bankomatu vkládat, ale stačí ji jen přiložit ke snímači. Hotovost vybíráte „bezkontaktně“. Máte-li chytrý mobil, můžete s jeho pomocí vybírat peníze i bez plastové karty. V současné době to přes mobil umí jen ČSOB a Komerční banka (Česká spořitelna ale obdobnou aplikaci testuje). Na bezkontaktní bankomaty vsadily Air Bank a ČSOB.

Mít přístup k hotovosti je příjemné, jenže lidé dělají chyby. Naposledy chybu udělal držitel karty, který s ní vybral z bankomatu 80 tisíc korun, ale zapomněl si je odnést. Teď po zloději pátrá policie. My už ale víme, které bankomaty myslí za vás a které vás nechají na holičkách. A víme také, které vkladomaty vám pomohou, když se hotovost nevloží. Výsledky našeho testování zveřejníme v pondělí 24. 7. 2017.

Německé bankomaty ovládly český trh

Zeptali jsme se zástupců provozovatelů bankomatů na pár zajímavostí. Tak například v Česku drtivě vévodí bankomaty německého výrobce Diebold Nixdorf (původně Wincor Nixdorf). Hned za ním jsou bankomaty amerického výrobce NCR. Česká spořitelna navíc testuje i bankomaty japonského výrobce OKI.

Výrobci bankomatů
Provozovatel bankomatu Převažující výrobce
Česká spořitelna NCR, testuje OKI
ČSOB Banka oficiálně neuvádí. (Diebolt Nixdorf)
Euronet NCR
Fio banka NCR
Komerční banka NCR
MONETA Money Bank Diebolt Nixdorf
Oberbank Diebolt Nixdorf
Raiffeisenbank Banka oficiálně neuvádí. (Diebolt Nixdorf)
Sberbank Diebolt Nixdorf
UniCredit Bank Diebolt Nixdorf

Air Bank vsadila na Němce. Potvrdila to její mluvčí Jana Karasová: Spolupracujeme s firmou Diebold Nixdorf. Většina našich bankomatů je typu Cineo a tento typ v současné době instalujeme i při rozšiřování naší bankomatové sítě. Bankomaty na pobočkách, které jsme instalovali dříve, jsou většinou z řady ProCash. Jak už bylo zmíněno výše, máme i dva unikátní bankomaty, které jsou čistě bezkontaktní. Tento typ má označení CS2020. Všechny naše bankomaty mají dotykovou obrazovku a bezkontaktní čtečku. Bankomaty umožňují výběr s vlastní volbou bankovek a od letošního roku si i pamatují, jakou skladbu bankovek si klient Air Bank vybíral naposledy, a nabídnou mu zopakování tohoto výběru.

Za Českou spořitelnu se vyjádřila její mluvčí Kristýna Havligerová: Provozujeme bankomaty firmy NCR modelových řad Persona a Self Serv. Nově testujeme i bankomaty firmy OKI.

Bankomaty KB jsou od výrobce NCR a v síti se objevují typy řady Personas a SelfServ dle různých specifikací, jako např. volně stojící lobby ATM, skrz zeď a také dle jejich zaměření – výběrové / vkladové ATM, napsal Měšci Pavel Zúbek z Komerční banky.

Pro ČSOB a Raiffesenbak byl dotaz na výrobce a typy bankomatů citlivý: Reakci na tento dotaz považujeme za interní a navenek ji nekomunikujeme, napsali svorně mluvčí banky Pavla Hávová z ČSOB a Petra Kopecká z Rajfky. Sdílnější byly Michaela Pokorná z Oberbank a Šárka Samková ze Sberbank, které potvrdily, že ve své síti mají bankomaty výrobce Diebolt Nixdorf, síť přitom spravuje ČSOB.

Provozujeme bankomaty NCR, modelová řada SelfServ, napsal do Měšce v reakci na dotaz tiskový mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář.

A zjišťování výrobce uzavírají Lucie Leixnerová z MONETA Money Bank a Petr Plocek z UniCredit Bank, kteří svorně napsali, že v jejich síti jsou bankomaty opět německého Diebolt Nixdorf.

Na čem jedou?

Pro technické nadšence máme odpovědi na otázky, na čem že to české bankomaty běží. Jde o Windows, vévodí „sedmičky“, ale v tomto případě platí zlaté IT pravidlo, že „když to funguje, tak se na to nesahá“. Proto není výjimečné, že na bankomatech najdete i starší verze operačních systémů.

Jaký operační systém vaše bankomaty používají?

Air Bank: Na většině bankomatů používáme systém Windows 7. Na několika dříve instalovaných bankomatech používáme Windows XP.

Česká spořitelna: Všechny naše bankomaty jsou provozovány na platformě Windows.

ČSOB: Reakci na tento dotaz považujeme za interní a navenek ji nekomunikujeme.

Fio Banka: Používáme operační systém Windows, který je dodaný od výrobce bankomatů a na rozdíl od jiných operačních systémů má i technickou podporu.

Komerční banka: Operační systém Windows.

MONETA Money Bank: Windows XP a ve stále větší míře Windows 7.

Raiffeisenbank: Na tuto otázku nemůžeme z důvodu bezpečnosti poskytnout odpověď. Díky za pochopení.

Sberbank: Windows XP.

UniCredit Bank: Naše bankomaty fungují na operačním systému Windows 7.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).