Hlavní navigace

Bankám se daří, miliardové zisky se stále zvyšují

20. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Loňská krize na finančním trhu se na ziscích českých bank nepodepsala. Bankám se dařilo a své zisky nejen upevnily, ale i zvýšily. To ovšem nemohou tvrdit jejich zahraniční akcionáři, kteří musejí utáhnout své opasky.

Našim největším bankám se v uplynulém čtvrtletí hodně dařilo. Československá obchodní banka ve své finanční skupině zvýšila zisk na 2,53 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst v hodnotě 3,7 %. O necelých 90 % zvýšila čtvrtletní zisk UniCredit Bank na téměř 1,5 miliardy korun po zdanění. Třímiliardový zisk hlásí Komerční banka, meziročně jde o zvýšení ve výši necelých 17 %. Zisk České spořitelny stoupl o 18 % a v konečných číslech to znamená sumu mírně přesahující 3 miliardy korun. RaiffeisenbankeBankou hlásí 50% ziskový nárůst s číslem necelých 300 milionů Kč. Zisk Komerční banky předčil o očekávání odborníků, kteří tipovali výsledky okolo 2,9 miliard Kč.

Zisk táhnou poplatky a hypotéky

Za velkým ziskem bank stojí především enormní zájem o hypotéční úvěry. ČSOB hlásí téměř poloviční nárůst sjednaných hypoték oproti předchozím letům. Nepotvrdily se tak původní předpoklady, že vyšší DPH ve stavebním průmyslu způsobí menší zájem o hypotéční obchody. Úroková marže u ČSOB podle zveřejněných údajů dosáhla 2,85 %. Za ČSOB jsou ovšem uváděny výsledky všech bank ve skupině, do které patří i Hypoteční banka a Poštovní spořitelna. Velký úspěch ve sjednávání nových hypotéčních obchodů mají i Komerční banka a Česká spořitelna. Hlavním tahounem byl podle očekávání segment retailových úvěru, z nichž je třeba upozornit především na silný růst úvěrů na bydlení, potvrzují důvody úspěchů bank ve své zprávě analytici společnosti Cirrus.

Vše, co potřebujete vědět o akciích a podílových fondech. Přehledy, porovnání, analýzy: akcie.mesec.cz

Spojování bank už uklidnilo nervozitu klientů

Na úrocích se dařilo i BAWAG Bank ta hlásí úrokový výnos o 7 % vyšší a celkový provozní zisk dosáhl 49 milionů korun, což je o 15 % více, než v loňském čtvrtletí. Přestože BAWAG Bank v minulých měsících procházela nejistým obdobím souvisejícím s nejasným vývojem ohledně jejího nového vlastníka, na zisku se to neprojevilo a bance se dařilo i v náboru nových klientů.

Zájem o úvěry je vidět i na výsledcích UniCredit Bank, růst byl vyšší o 6,5 %. Počáteční nervozita klientů původních HVB Bank a Živnostenské banky se po spojení uklidnila, projevilo se to na nárůstu vkladů o necelých 10 %. To jen potvrzuje, že UniCredit Bank si opět dokázala najít své klienty a oslovit nové zájemce o její služby. Samotný poplatkový výnos z úroků a provizí se této bance zvýšil o necelých 15 %.

Stoupají i náklady

Bankám rovněž stoupají náklady, které musejí na svůj zisk vynaložit. Nejcitelněji rostou náklady na zaměstnance, což přeloženo do běžného jazyka znamená náklady na zvyšující se mzdy v bankovním odvětví. U ČSOB jde o rovných 13 %. Zvyšují se však i náklady za telekomunikace či datové služby vzhledem k zvyšujícímu se zájmu o častou komunikaci s bankou. Podobně i Komerční banka uvádí vyšší personální náklady, ty se však zvýšily jen o 3,5 %, banka si v této oblasti udržela svoji kontrolu. Zato ostatní provozní náklady Komerční bance stouply o 12 %.

Vlastníci českých bank si lížou rány

Zatímco české banky jsou na tom ziskově a výkonnostně velmi dobře, s jejími vlastníky je to horší. Belgické KBC, vlastník ČSOB, sice vykázala zisk 554 milionů eur, ovšem jde téměř o polované pokles v meziročním srovnání. Podle tiskové zprávy KBC je tento velký rozdíl je způsobený jednorázovým prodejem banky Intesa San Paolo a banka. Podobně vlastníkovi Komerční banky francouzské Société Générale klesl čtvrtletní zisk o zhruba 23 % na 1,1 miliardy eur. Za poklesem se podepsala jednak úvěrová krize, ale hlavně i ztrátové obchody jejího zaměstnance.

Poplatky nejsou hlavním kritériem

Výsledky prezentované v oficiálních zprávách našich bank potvrzují správný směr českého bankovnictví. Na druhé straně ukazují i fakt, že pro většinu klientů nejdou poplatky tím hlavním kritériem, přestože se o nich mnoho diskutuje. Zda se zisky velkých bank zásadně zahýbe i nováček na trhu v podobě mBank, ukážou až spíše výsledky na konci tohoto roku. V současné době se nástup nové banky na hospodaření stávajících bank za uplynulé čtvrtletí zásadně neprojevil.

Anketa

Zvýšila se kvalita bankovních služeb ve srovnání s předchozími lety?

24 %
11 %
65 %
0 %
Odpovědělo 54 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).