Hlavní navigace

„Antivirus“ na mzdy prodloužen až do konce srpna, zachrání to ale pracovní místa?

10. 6. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vláda prodloužila program Antivirus, který má zachránit pracovní místa, až do konce srpna. Mohou ho využít zaměstnavatelé, jejichž provoz i nadále omezují vládní opatření související s koronavirem.

Vláda prodloužila program Antivirus pod označením A, a to až do 31. srpna 2020. Zaměstnavatelé z něj mohou financovat náklady na náhrady mezd zaměstnanců v nařízené karanténě. Využít jej mohou také v případě, že svůj provoz museli kvůli vládním nařízením částečně či úplně omezit.

I přes postupné uvolňování vládních omezení jsou totiž odvětví, která kvůli epidemiologickým opatřením stále stojí. Zákaz pořádání velkých akcí nad 500 lidí, který platí od 8. června 2020 do odvolání, například prakticky znemožňuje konání festivalů, veletrhů či jiných velkých kulturních akcí.

Vládní omezení ohrožují tisíce pracovních míst

V oblasti zajišťování veletrhů, jejich organizace a správy veletržních prostor MPSV odhaduje dotčení zhruba 1500 zaměstnanců. Pokud jde o velké kulturní akce, zde se  mohou setrvávající omezení negativně projevit až u cca 3000 pracovních míst, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Příspěvek poskytovaný ve zmíněném režimu Antivirus A činí 80 % uznatelných výdajů  zaměstnavatele, maximálně však 39 000 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance. Ministerstvo práce uvedlo, že na program do konce srpna vynaloží 604,8 mil. Kč.

„Nadále jsou evidovány nové případy nařízení karantény a s ohledem na aktuální statistiky lze v příštích měsících očekávat další. Hromadné akce se už sice konají, ale omezení počtem maximálně 500 účastníků pořadatelům situaci i nadále komplikuje. Abychom zamezili propouštění zaměstnanců ve firmách ohrožených těmito faktory, je prodloužení Antiviru A do konce srpna nevyhnutelným krokem,“ řekla k tomu ministryně Jana Maláčová.

MPSV: karantén bude přibývat

Přestože se epidemiologická situace v Česku zlepšila, dál existují lokální centra nákazy koronavirem. Jde například o Prahu či Karvinsko, konkrétně důl Darkov, v souvislosti s nímž hygienici evidují přes 380 pozitivně testovaných.

Vyúčtování programu Antivirus k 7. 6. 2020
Počet přijatých žádostí Počet odeslaných žádostí k platbě do ČNB Podíl vyplacených vyúčtování vůči podaným žádostem Odesláno v Kč Odesláno v Kč v režimu A Odesláno v Kč v režimu B Počet podpořených zaměstnanců
Celkem (za všechny kraje, i Prahu) 97 769 85 072 91,7 % 10 224 624 4 585 564 5 639 057 963 577

Česká správa sociálního zabezpečení tak stále eviduje nové případy nařízených karantén a podle ministerstva práce je prognóza taková, že jich bude v dalších měsících přibývat. Od 1. do 8. června hygienici nařídili 719 nových karantén. Celkem jich bylo podle údajů ministerstva práce od 1. března 2020 nařízeno 54 186, z toho nejvíce v březnu, a to konkrétně 35 998.

Ministerstvo práce spustilo program Antivirus 6. dubna. Do konce srpna bude prodloužen jak režim A, tak režim pod označením B, kdy zaměstnavatelé mohou získat 60 procent při výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky do 29 tisíc superhrubé mzdy.

Podnikatelé po prodloužení programu Antivirus volali. Situace na pracovním trhu je nejistá a hodně firem bojuje o přežití. Navíc není jasné, jak dlouho se z toho ekonomika bude sbírat.

Náborové plány firem jsou nejslabší od roku 2008

Ministerstvo práce v aktuálně zveřejněných statistikách uvádí, že úspěšně vyřídilo přes 85 tisíc žádostí o vyplacení náhrady mezd zaměstnancům (viz. tabulka). Podíl vyplacených vyúčtování vůči všem podaným žádostem činil k 7. 6. 2020 91,7 %.

Někteří podnikatelé si však stěžují na to, že vládní pomoc přichází příliš pomalu a je mnohem menší, než kabinet uvádí. Podniky přitom na podporu státu nyní spoléhají, mimo jiné právě kvůli udržení pracovních míst.

Z aktuálně zveřejněného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli o jejich náborových plánech na třetí čtvrtletí letošního roku vyplývá, že přijímat nové zaměstnance plánuje 10 % zaměstnavatelů, naopak 14 procent chystá propouštění. 68 % oslovených firem pak uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá. Průzkum se uskutečnil v dubnu v době striktních opatření souvisejících s koronavirem.

Srovnání náborových aktivit podle odvětví (9.6.2020).
Autor: Manpower Group s.r.o.

Srovnání náborových aktivit podle odvětví (9. 6. 2020).

Náborové prostředí je nejslabší od začátku provádění průzkumu v roce 2008. Ve srovnání s minulým čtvrtletím se Čistý index trhu práce pro Českou republiku propadl o 13 procentních bodů a v meziročním srovnání oslabil o 19 procentních bodů, uvedla společnost Manpower k průzkumu, který provádí pravidelně čtyřikrát ročně.

FIN21

Ze srovnání podle odvětví vyplynulo, že snižování počtu zaměstnanců chystají zaměstnavatelé v šesti ze sedmi odvětví (viz. graf). Nejhorší vyhlídky mají podnikatelé z odvětví ubytování a stravování, slabé náborové aktivity dále hlásí firmy z oboru finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům a zpracovatelský průmysl. Utlumené náborové aktivity hlásí také velkoobchody, maloobchody a stavebnictví. Nábor chystají jen zaměstnavatelé v ostatní výrobě.

Ministerstvo práce chce prodloužením programu Antivirus předejít propouštění. Jestli bude jeho efekt dočasný a firmy budou místa držet jen po dobu, kdy program poběží, nebo se tím pracovní místa podaří zachránit i poté, se ukáže až na podzim.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).