Hlavní navigace

Air Bank smazala rozdíl mezi běžným a spořicím účtem. A má další překvapení

3. 4. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nová banka se snaží. Tak, jak to slíbila na začátku. Představila běžný účet s královským zhodnocením, další možnost výběrů a zrušila některé poplatky.

Air Bank představila další novinky. Změny klientům přinesou pěkné zhodnocení na běžném účtu, snížení nebo zrušení některých poplatků i mnoho míst, kde si mohou vybrat z účtu.

Banka tak bude pravděpodobně pokračovat v akvizici nových klientů (ze třech nových bank je nejúspěšnější), kterých má nyní přes 110 tisíc. Nejúspěšněji se jí daří konkurovat velkým bankám. Nejvíce klientů (konkrétně 96 %) sem přešlo z České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, Raiffeisenbank a GE Money Bank. Přečtěte si také: Deset lákadel, kterými si vás chce Air Bank získat

Naposledy trojlístek nových bank zaútočil na své velké konkurenty představením spotřebitelských úvěrů. Více si přečtěte Půčky a úvěry nemusí být drahé, jde to i jinak a spravedlivěji

Běžný účet = spořicí účet?

Nejvýraznější z novinek je sjednocení úročení na běžném a spořicím účtu. Po svém raketovém nástupu banka získala mnoho klientů. Zpočátku si pořizovali spíše spořicí účty, postupně se však začal poměr vyrovnávat. Air Bank by nyní pravděpodobně potěšilo, kdyby jí více klientů mělo za svou hlavní banku. Proto přišla s nabídkou, která zároveň může umlčet klienty, kteří ji kritizují za výrazný propad úrokové sazby na spořicím účtu (ačkoli se banka stále drží v avizované top 3). 

Patříte-li mezi ty, kteří získali ještě před startem banky i bonusovou prémii, pak vězte, že ta funguje pouze na spořicím účtu.

Podle odhadů Air Bank mají Češi na svých běžných účtech ladem zhruba 700 miliard Kč a právě na tento balík se rozhodla zacílit.

V současnosti si tedy můžete pořídit běžný účet s pěknou 1,8% úrokovou sazbou (TOP 3 garance se tedy bude vztahovat i na něj). Banka bude váš vklad na běžném účtu úročit do částky 100 000 Kč. Podmínkou získání sazby je aktivní využití účtu, kterým se v tomto případě myslí pět transakcí platební kartou za měsíc. V opačném případě se váš běžný účet v daném měsíci nebude úročit vůbec. 

Banky v ČR nabízejí na běžném účtu zhodnocení od 0 % do 0,1 %. Nejčastěji se vklady na běžném účtu „úročí“ 0,01% sazbou. Vlivem inflace se tak vlastně reálně znehodnocují. Jen o něco pomaleji, než kdybyste si je zašili do polštáře.

Do konce července bude banka úročit vklady na běžném účtu bez ohledu na to, zda podmínku splníte či nikoli. Od srpna dojde naopak ke zrušení TOP 3 garance na spořicích účtech pro vklady nad 1 mil. Kč. To by se ale mělo dotknout necelých 10 % klientů, protože drtivá většina z nich tuto hranici nikdy nepřesáhla. Podle generálního ředitele Ericha Čomora se banka svou nabídkou chce vymezit spíše pro běžné klienty.

Změny v kritizovaných poplatcích

Kromě úročení se pozměnily i některé ceny služeb. Banka především zrušila kritizovaný poplatek za odchozí platbu (původně 5 Kč), který museli platit majitelé tzv. Malého tarifu. V ceníku už od dubna nenajdete ani poplatek za Cash back (původně 5 Kč) a poplatek za změnu PIN v bankomatu (původně 25 Kč). 

Velký tarif, který má drtivou většinu transakcí na běžném účtu v ceně, stojí podle nového ceníku 100 Kč měsíčně (původně 150 Kč). Pro Malý i Velký tarif pak platí, že od dubna za výběr z bankomatu mimo EU zaplatíte 100 Kč (původně 200 Kč) a stejnou cenu zaplatíte také za platbu do nebo ze zahraničí (původně 200 Kč).  Čtěte více: Air Bank: Ceník se vejde na jednu stranu, ale ušetříte s ním?

Změny v poplatcích od 1. dubna 2013
Malý tarif Dosud Nově
Poplatek za odchozí platbu 5 Kč 0 Kč
Cash back 5 Kč 0 Kč
Změna PIN v bankomatu 25 Kč 0 Kč
Velký tarif Dosud Nově
Měsíční poplatek za vedení 150 Kč 100 Kč
Oba tarify Dosud Nově
Výběr z bankomatu mimo EU 200 Kč 100 Kč
Příchozí či odchozí zahraniční platba a europlatba 200 Kč 100 Kč

Peníze vyberete na každém rohu, od září za poplatek

Další výtkou, které se banka rozhodla vyhovět, byly nářky na příliš nízký počet vlastních bankomatů, ze kterých mohli klienti vybírat hotovost bez poplatku. Nově si tak můžete vybírat z účtu tam, kde narazíte na terminál Sazky (např. čerpací stanice, pošty, trafiky). 

Po celé ČR k tomu máte více než 4300 možností, což je pro srovnání podobné číslo, jako součet bankomatů všech bank.

Výběr na terminálu je ale možný pouze do částky 3000 Kč. Do konce září za něj banka nebude účtovat nic, potom za každý zaplatíte 10 Kč. Poplatek se vztahuje na Malý tarif, u toho Velkého máte výběry v ceně balíčku. V rámci Malého tarifu za výběr z bankomatu jiné banky (v ČR a v rámci EU) zaplatíte 25 Kč. 

S kartou nepochodíte, bez internetu se neobejdete

Chcete-li vybrat prostředky přes terminál Sazka, nebude vám vaše platební karta nic platná. Výběr totiž probíhá tak, že si vygenerujete kód z internetového bankovnictví nebo přes mobilní aplikaci. Tento kód platí dvě hodiny, které máte na to, abyste dorazili k terminálu a sdělili ho obsluze. 

Je tedy pěkné, že platební kartu nedáváte z ruky, na druhou stranu si musíte v rámci této možnosti vystačit se třemi tisíci a to pouze za předpokladu, že jste online. Pokud nemáte internet v mobilu, je nutné ho mít alespoň doma a pak dobře plánovat, abyste stihli vybrat s platným kódem.

Od dubna iOS, později Android

K dubnu spustila banka také aplikaci pro chytré telefony, konkrétně pro iPhone. V současnosti chystá také spuštění verze pro telefony s operačním systémem Android.


Zdroj: Air Bank

Aplikace nabízí přehled o běžném a spořicím účtu nebo o půjčce. Můžete přes ní aktivně ovládat účet, tedy například zadat příkaz k úhradě nebo nastavit limit pro platební kartu. Pomůže vám také najít bankomat Air Bank nebo terminál Sazka. Přes aplikaci rovněž generujete kód, který později předkládáte při výběru z terminálů. 

skoleni_7_4

Aplikace umí také schvalovat chytré inkaso nebo zrušit naúčtovaný poplatek, pokud nejste se službou spokojeni. 

Air Bank se za první rok svého fungování propadla do ztráty kolem 300 mil. Kč. Banka počítala se záporným hospodářským výsledkem zhruba ve výši 700 mil. Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).