Hlavní navigace

Prime Time Desktop

4. 2. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

To si jednou zase brouzdám po záludných sítích Internetu, když mně náhle upoutá velmi zajímavý program. V hlavičce píší, že je to "jednoduchá domácí pokladna a osobní informační řadič". S radostí jsem začal stahovat 2,71 Mb čistého obchodního produktu.

První překvapení mě potkalo při rozbalování. Prime time je – z mně neznámých důvodů – zabalen hned dvakrát, do dvou „Balíčků“. Což znamená, že místo jednoho obligátního rozbalení budete muset archivační program spouštět hned třikrát. Po tomhle malém dárečku od výrobce už nezbývalo nic jiného než s napětím začít s instalací.

Po dokončení instalační operace čekala ikona na mé zaneřáděné pracovní ploše. Nebylo už nic lehčího než prográmek spustit. Po úspěšném naběhnutí určitě neupoutá pozornost grafický vzhled. Jako obvykle se nekoná žádné překvapení a všechno vypadá stejně jako u jiných programů podobného typu. Ale s tím se asi nedá nic dělat a můžeme si jen povzdechnout, že na grafice přeci nezáleží.

Důležitější je obsah. Na první pohled vypadá velmi přehledně a jednoduše – je založen na systému záložek. Ovládání je intuitivní a každý, kdo si umí pustit počítač a umí velice dobře anglicky, by neměl mít vůbec žádné problémy. Ano slyšeli jste dobře, tenhle program, stejně jako většina dalších, je v angličtině. A počítejte s tím, že vám středoškolská znalost tohoto světového jazyka nepostačí. Pokud nejste zvyklí používat obchodních výrazů, tak se bez dostatečně dobrého slovníku radši k této domácí pokladně ani nepřibližujte. Spojení jako „loan repaytment“ nebo „annual leave pay“ patří k těm jednodušším.

Pokud se ale přenesete přes jazykovou bariéru, čeká vás velice příjemné a užitečné prostředí. Záložky jdou logicky za sebou, což ještě umocňuje dobrý pocit ze snadného ovládání. Jako první zadáte svůj bankovní účet, banku u které je veden, a konečně i výši zůstatku na vašeho účtu.

Další na řadě je výpis vašich příjmů. Tady se programátoři opravdu vyřádili. Příjmy můžete zadávat téměř z čehokoliv (výjimkou jsou snad jenom nelegální aktivity, ale ty by si stejně nejspíš nikdo do tohoto programu nezapisoval), platem a pronájmem začínaje a příjmem vrácené půjčky konče.

Zadávání příjmových položek je velmi snadná věc. Zmáčknete klávesu plus (insert record), zadáte datum, z čeho že váš příjem plyne a nakonec výši příjmu. Zadaná data se automaticky uloží.

Stejně jako příjem se dá samozřejmě nastavovat i výdej. I když tam bych jednu velkou připomínku měl. Zatímco u příjmu šlo jako popis příjmu nastavit skoro cokoliv, u výdajů je tomu přesně naopak. Pouhopouhé TŘI důvody výdajů jsou přeci jenom trochu málo. Průměrná rodina může utrácet jenom za jídlo, denní výdaje a opakované výdaje. Nebyla by to asi tak velká chyba, kdyby šlo manuálně zapsat, za co ten který výdaj vlastně je. Při tomto způsobu zápisu se za chvíli přestanete orientovat, za co jste zaplatili tak horentní sumu, a proč jste minulý měsíc utratili tolik za „denní výdaje“. A kvůli tomu si přeci rodiny většinou takový program pořizují.

Záložka už třetí v pořadí obstarává komunikační zařízení. Můžete si editovat vše od ISDN linky, až po osobní internetovou přípojku.

Poslední z řady funkcí je vyhodnocení. Tady asi nejvíce pocítíte snahu autorů udělat kvalitní produkt. Kromě klasického celkového zhodnocení si můžete vyhodnotit buďto jenom své bankovní konto nebo se můžete podívat na svůj celkový příjem/výdej. Velice šikovný je také systém zadávání půjček, bankovních transakcí a komunikační utilitka.

Tabulka č. 231
Sporotel 1.4.3.18
Autor A&R Infosys
Hodnocení na Slunečnici ***/5
Typ Freeware
OS Windows 95/98/NT/2000
Velikost 2,71 MB
DOWNLOAD

Pokud by si některá rodina chtěla udělat z počítače domácí kasu a pokud tato rodina ovládá angličtinu, je to dobrá volba. I přes pozdější horší orientaci ve výdajích, kterou nám kompenzuje výborně uspořádaný systém půjček a bankovních převodů.

skoleni_4_3

Jedna z mála věcí, které bych u tohoto programu uvítal, by byl jakýsi časový manažer. Mohl by vás automaticky upozorňovat na dny, kdy máte vrátit dluh, nebo na dny, kdy vám přijde výplata. Pokud by se tvůrcům podařilo zapracovat tyto dvě na sobě nezávislé skupiny programů, byl bych asi v šestém nebi. Takhle je to „jen“ nadprůměrný program, ničím nevystupující z řady. Ale co byste čekali.Poznámka: Prime Time Desktop již není zabalen dvakrát. (4. února 2002)

Anketa

Zaujal vás program Prime Time Desktop?

Autor článku

Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).