Hlavní navigace

Zrušení daňové slevy na děti pro živnostníky s paušály bylo v pořádku, rozhodl soud

Sdílet

Jiří Hovorka 5. 3. 2018

Zrušení daňové slevy na děti pro živnostníky, kteří uplatňovali výdajové paušály, nebylo protiústavní. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Na Ústavní soud se obrátila podnikatelka, která už předtím neuspěla se svou stížností u finančního úřadu. Požadovala doplacení téměř 50 tisíc korun právě kvůli nemožnosti odečíst daňovou slevu na děti.

Podle ženy neexistuje ospravedlnitelný důvod, proč by některé děti měly být ochuzeny o podporu státu jen proto, že jejich rodič neuplatňuje prokazatelně vynaložené výdaje na dosažení příjmů, ale využívá zákonem dané možnosti odečítat výdaje procentuální (paušální) sazbou. 

Ústavní soud ale její názor nesdílel a konstatoval, že příslušné ustanovení nebylo v rozporu s ústavními principy a nepřinášelo ani bezdůvodně rozdílné zacházení s různými skupinami poplatníků. Stát nechal od roku 2013 živnostníkům na výběr, zda budou používat skutečné výdaje a k nim využijí slevy, či se rozhodnou pro paušál beze slev, připomněl soud.

Právní úprava sledovala legitimní cíl, kterým je zájem na zvýšení příjmů státního rozpočtu nebo zájem na větší rovnoměrnosti daňového zatížení. Zákonodárce má v tomto ohledu poměrně široké pole volného uvážení, aby mohl realizovat svou hospodářskou a sociální politiku, stojí také v rozhodnutí soudu.

Od roku 2017 pak bylo napadené ustanovení zákona zrušeno a živnostníci mohou slevy opět odečítat. Byl jim ale na polovinu snížen limit příjmů, na které lze výdajový paušál uplatnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 3. 2018 17:45

    P.C. (neregistrovaný) 89.190.74.---

    Proč to nerozšířit i na zaměstnance?
    Dle stejného principu: Pokud zaměstnanec nechá výpočet daní na zaměstnavateli, neměl by tuto slevu dostat, pokud si vyplní DP sám, může ji uplatnit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).