Hlavní navigace

Zranili jste se na ledovce? Můžete požádat o náhradu újmy, ale obec se může vyvázat

Sdílet

Zima a s ní přicházející náledí je každoročně viníkem několika zranění. Lékaři v důsledku poranění na náledí nejčastěji ošetřují podvrtnuté kotníky, poranění hlavy a páteře, ale i zlomeniny. V některých případech máte nárok na odškodnění od provozovatele dané komunikace. Informovala o tom pojišťovna MetLife.

Pokud jste se zranili v důsledku problematické schůdnosti chodníku, zodpovídá za situaci vlastník této pozemní komunikace. To bývá zpravidla obec. Po ní tedy můžete požadovat finanční náhradu újmy. Obec má však naopak možnost se z této povinnosti vám něco platit vyvázat, pokud prokáže, že nebylo v jejích možnostech tuto neschůdnost odstranit, eliminovat, nebo na ni alespoň upozornit.

Zákon navíc ukládá jisté povinnosti i vám. Máte totiž možné následky předvídat a svůj pohyb tomu přizpůsobit. To znamená, že pokud jste měli nevhodnou obuv – typicky například boty na vysokém podpatku, a nebo jste volili riskantnější cestu, ačkoli jste mohli jít jinudy, můžete mít s náhradou újmy smůlu.

Pokud ale přece jen k situaci dojde, pořiďte fotodokumentaci, případně si vezměte kontakt na svědky. Důležitá je také lékařská zpráva, a proto navštivte lékaře v každém případě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).