Hlavní navigace

Lidé nad 85 let dostanou vyšší důchody, navrhuje ministerstvo

Sdílet

Jiří Hovorka 2. 2. 2018

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje návrh na změnu v důchodech, kterou chce do konce února poslat k projednání na vládu. Důchodová novela chce zvednout o 1000 korun penze lidem starším 85 let a také zvýšit poměr pevné části důchodu k průměrné mzdě ze současných devíti na deset procent.

Návrh představil sociálnímu výboru poslanecké sněmovny náměstek ministerstva Petr Hůrka. Návrhy vycházejí z programového prohlášení vlády, která nezískala důvěru a je v demisi.

Zvýšení penze pro lidi nad 85 let zdůvodnil tím, že má pokrýt náklady na náročnější péči ve vyšším věku. Nyní se důchod zvedá při dosažení sta let o 2000 korun.

Navrhované zvýšení pevné části důchodu by pak ještě zvýšilo už nyní velmi vysokou solidaritu, která v důchodovém českém systému je. Podle výpočtů agentury ČTK by totiž navrhovaný model zbrzdil růst důchodu větší části seniorů a seniorek.

Pokud by platil už letos, při valorizaci by si pohoršili lidé s důchodem vyšším než 11 200 korun. To jsou zhruba tři pětiny seniorů a seniorek. Změna by naopak pomohla lidem s nízkou penzí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 2. 2018 9:18

    PAVLA (neregistrovaný) 91.192.35.---

    Neměli by dostat přidáno všichni starší 65 let, kteří spadali do totalitních let ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).