Hlavní navigace

Sirotčí důchod dostane více dětí. ČSSZ zmírnila podmínky k jeho přiznání

Sdílet

Od 1. února 2018 se zmírnily podmínky pro nárok na sirotčí důchod. Nově bude mít osiřelé a nezaopatřené dítě nárok na sirotčí důchod v případě, že zemřelá osoba starší 28 let odpracovala v době 10 let před úmrtím alespoň jeden rok. A nebo, pokud jde o osobu starší 38 let, odpracovala v období 20 let před úmrtím alespoň 2 roky.

Dosud platilo, že aby nárok na sirotčí důchod vznikl, musel zemřelý ke dni smrti získat alespoň polovinu doby pojištění potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod (tj. např. 2,5 let v posledních 10 letech před úmrtím osoby starší 28 let, případně 5 let v posledních 20 letech před úmrtím osoby starší 38 let).

Nárok na sirotčí důchod tak mohl od 1. února vzniknout i těm dětem, kterým od letošního roku nevznikl právě proto, že zemřelá osoba nezískala nutnou dobu pojištění.

Podmínka, že dítě musí být stále nezaopatřené, nebo se muselo opětovně stát nezaopatřeným, stále platí.

Řízení o přiznání sirotčího důchodu nebude Česká správa sociálního zabezpečení zahajovat automaticky, ale pouze na základě vaší žádosti. Vy jako sirotek, případně váš zákonný zástupce musíte sepsat novou žádost o sirotčí důchod na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).