Ministerstvo práce a sociálních věcí včera zveřejnilo Zprávu o základních tendencích příjmové a výdajové situace domácností ČR v 1. čtvrtletí 2008, kterou minulý týden předložilo na jednání Vlády ČR. Kromě jiného Zpráva uvádí, že čistý měsíční nominální příjem, s nímž disponovala celá („průměrná“) domácnost, činil v 1. čtvrtletí 24 750 Kč. Bylo to o 1 734 Kč (7,5 %) více než před rokem, kupní síla tohoto příjmu se však zvýšila pouze o 23 Kč (0,1 %).
Měsíční nominální čistý peněžní příjem na jednoho člena domácnosti potom činil 10 853 Kč. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku je to o 822 Kč, tj. o 8,2 % více. Avšak při zohlednění 7,4% meziroční cenové inflace se kupní síla tohoto příjmu zvedla pouze o 0,7 %.
Na druhou stranu jeden člen domácnosti vydal za zboží a služby měsíčně v průměru 9 358 Kč, což bylo nominálně o 3,6 % (329 Kč) více než v 1. čtvrtletí 2007, celkové výdaje tak byly v reálném vyjádření o 3,5 % nižší než před rokem. Nejdynamičtěji vzrostly u průměrných domácností výdaje za „zdraví“ (meziročně nominálně o 31,7 % – a to hlavně za léky, přičemž regulační platby u lékaře činily jen cca 20 % všech plateb), „potraviny a nealkoholické nápoje“ (+ 10,6 %) a „stravování a ubytování“ (+ 10,0 %).
Pokračovalo zadlužování domácností – celkový objem půjček se zvýšil proti 1. čtvrtletí 2007 o celou čtvrtinu. Preference se přitom nezměnily: rostly zejména hypoteční a jiné úvěry na bydlení a spotřební úvěry. Ani tento trend však nezabránil části domácností odkládat své volné peněžní prostředky ve formě úspor. I přesto, že úrokové míry z vkladů se vykázané vysoké inflaci nepřizpůsobily, spořily domácnosti zhruba stejně jako před rokem. Zpevňující koruna zejména vůči dolaru a euru přispěla k dalšímu odklonu od úspor v cizích měnách natolik, že celý přírůstek depozit u peněžních ústavů tvořily korunové vklady. O něco nižší částka uložených peněz byla vykázána u životního pojištění, stavebního spoření, pokles investovaných prostředků však zaznamenaly podílové fondy.
Zdroj: MPSV