Hlavní navigace

Znáte svá práva, když jedete do zahraničí s cestovkou a když jedete sami?

Sdílet

Na hory se každoročně vydává hodně Čechů. Někteří využijí komplexní služby, které nabízí cestovní kanceláře formou zájezdů, jiní jedou na vlastní pěst. V případě, že si ale dovolenou sestavíte sami, nejste chráněni zákonem tak dobře, jako když si zakoupíte zájezd.

O zájezd se jedná v případě, že se skládá z více služeb cestovního ruchu a trvá minimálně 24 hodin. V takovém případě vám zákon poskytuje nejširší ochranu. Smlouva o zájezdu zpravidla zahrnuje dopravu, ubytování a další služby jako stravování, služby delegáta či průvodce nebo zajištění skipasů. Pokud cestujete s českou cestovní kanceláří, vztahuje se na zájezd české právo nehledě na to, zda jsou služby poskytovány v zahraničí, říká Lukáš Zelený vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. V případě cestování se zahraniční cestovní kanceláří se ale smlouva řídí právem státu, ve kterém má sídlo.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, máte výhodu. Ve chvíli, kdy má zájezd nedostatky, se proti nim ohradíte u delegáta či v hotelu a pořadatel je povinen zajistit nápravu. Pokud to neudělá, můžete ji zajistit vy na jeho náklady. V případě, že jste navíc vytkli vady bez zbytečného odkladu, umožnili cestovní kanceláři, aby na místě váš problém vyřešila a nestalo se tak, máte právo na slevu z ceny zájezdu. Písemnou reklamaci ale můžete podat až po návratu z dovolené.

V situaci, kdy ale vaše dovolená nesplňuje definici zájezdu, je vaše ochrana spotřebitele menší. Zaplatíte-li si v cestovce pouze apartmán v Rakousku, kam se dopravíte sami, o zájezd nepůjde. Po návratu se těžko budete domáhat práv z vad, a pokud cestovní kancelář zkrachuje, nedostanete ani náhradu od pojišťovny, říká Lukáš Zelený.

A ani v případě, kdy si najdete ubytování přes zprostředkovatelské servery jako booking.com, nepůjde o zájezd. To uzavíráte ubytovací smlouvu přímo s ubytovacím zařízením, na které vás zprostředkovatelský server pouze odkázal. Z toho pak plynou specifické podmínky pro storno rezervace a také pro místní daně spojené s ubytováním, což je rozumné si vždy dopředu ověřit. Na druhou stranu to ale neznamená, že zprostředkovatel za nic neodpovídá. Ze zákona musí dbát na to, aby umožňoval uzavírání smluv pouze s důvěryhodnými osobami. Zprostředkovatel dokonce nesmí ani navrhnout uzavření smlouvy se třetí osobou, u níž by měl pochybnosti, zda smlouvu dodrží. Jestliže by tuto povinnost nedodržel, můžete případnou náhradu škody požadovat právě po zprostředkovateli, upozorňuje Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).